Energetyki od 18 lat 2023 – od kiedy zakaz? Niepełnoletni już nie kupią tych napojów, jest decyzja Sejmu

W środę wieczorem 14 lipca Sejm przyjął wreszcie planowaną od dawna nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym. Jedną z najbardziej znaczących zmian w nowych przepisach jest zakaz sprzedaży energetyków osobom nieletnim, w szkołach i innych placówkach oświatowych oraz w automatach. Za uchwaleniem ustawy głosowało 278 posłów, przeciw – 12, a 162 wstrzymało się od głosu. Energetyki od 18 lat 2023 – od kiedy zakaz zacznie obowiązywać?

Zakaz sprzedaży energetyków nieletnim. Jest decyzja Sejmu

W środowy wieczór 14 lipca w Sejmie odbyło się kilka głosowań, jedno z nich w sprawie nowelizacji ustawy o zdrowiu publicznym. Przyjęty projekt zakłada, że zakazana ma być sprzedaż napojów z dodatkiem kofeiny lub tauryny dzieciom i młodzieży poniżej 18. roku życia, na terenie szkół oraz innych jednostek systemu oświaty i w automatach.

Energetyki od 18 lat 2023 od kiedy

Zobacz: Zakrztuszenie niemowlaka: co robić, gdy dziecko się zakrztusi? [ZASADY PIERWSZEJ POMOCY]

Energetyki od 18 lat 2023 – od kiedy zakaz zacznie obowiązywać?

Ustawa wprowadzająca zakaz ma wejść w życie dopiero od 1 stycznia 2024 roku. Do tego czasu nowe przepisy nie będą jeszcze obowiązywać.

Niestety w ostatnich latach można zaobserwować, że młodzi ludzie coraz częściej i chętniej sięgają po napoje energetyczne. Kofeina i tauryna są składnikami często obecnymi w napojach energetyzujących i – zgodnie z opiniami ekspertów – mogą one negatywnie wpływać na zdrowie i ogólne samopoczucie młodych ludzi. W szczególności kofeina nie jest zalecana dla dzieci głównie ze względu na swoje właściwości psychoaktywne. Regularne jej spożywanie może prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji. Może pojawić się m.in. drażliwość, problemy z koncentracją, wzrost ciśnienia krwi oraz wahania nastroju.

Jednym z głównych problemów związanych z tego typu napojami jest nadmiar cukru. Regularne spożywanie energetyków w większych ilościach zaburza prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalno-cukrowej, prowadzi do próchnicy zębów oraz zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy i zaburzeń metabolicznych.

Sprawdź też:

Niemowlę, Karmienie niemowląt

Czy piwo Karmi wpływa na laktację?

Piwo Karmi i bardziej obfita laktacja Pierwszą rzeczą jaką usłyszałem od mojej mamy gdy ta dowiedziała się o tym blogu było: Koniecznie napisz o odgazowanym Karmi, które wpływa na laktację....

Czytaj dalej →
Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo