Wysypka po kąpieli w jeziorze? Nawracające problemy po kontakcie z wodą skórne mogą świadczyć o alergii!

W letnie, gorące dni chętnie korzystamy z uroków przebywania na świeżym powietrzu i zażywania kąpieli. Z tego powodu jesteśmy jednak bardziej narażeni na kontakt różnymi substancjami, owadami, roślinami czy pyłkami, które mogą nam szkodzić i powodować reakcje alergiczne. Jednym z takich objawów mogą być czerwone plamy po kąpieli w jeziorze. Czy jest to powód do nie pokoju? O czym może świadczyć wysypka po kąpieli w jeziorze?

Wysypka po kąpieli w jeziorze – co oznacza?

Zdarza się, że po kąpieli w jeziorze lub innym lokalnym zbiorniku wodnym na skórze pojawiają się objawy – może to być wysypka, plamy, a nawet bąble. Nie można takich symptomów ignorować i jeśli nie ustąpią w krótkim czasie lub dojadą do nich inne (np. swędzenie), warto odwiedzić lekarza dermatologa, który postawi diagnozę i zaproponuje leki.

Wysypka po wodzie z jeziora może się pojawić z różnych przyczyn, wśród najczęstszych wymienia się:

  • reakcję alergiczną na nawozy dostające się z okolicznych pól do wody,
  • zanieczyszczenia wody,
  • reakcję alergiczne na pyłki kwiatów, traw i krzewów, a także na ugryzienia różnych owadów.

Wysypka może nastąpić przede wszystkim po kontakcie z toksycznymi substancjami chemicznymi. Jeśli oprócz objawów skórnych pojawiają się także inne symptomy alergii (kaszel, katar, łzawiące oczy, świąd), mogą świadczyć o uczuleniu na pyłki.

Zobacz: Wysypka na karku u dziecka – o czym może świadczyć? Nie lekceważ takich zmian!

Czy możliwe jest uczulenie po kąpieli w jeziorze?

W terminologii medycznej znajdziemy jednak również schorzenie, które specjaliści określili mianem pokrzywki wodnej (zwanej czasami potocznie uczuleniem na wodę). Nie wiemy o niej zbyt wiele poza tym, że jest niezwykle rzadką dolegliwością. Brakuje więc wiarygodnych badań i danych, na podstawie których można by było ustalić przyczyny, przebieg, a także dokładną charakterystykę tego schorzenia.

Z dość niepewnych i niepotwierdzonych informacji wynika, że do reakcji alergicznej dochodzi w warstwie rogowej skóry, co oznacza, że nie występuje ona po spożyciu wody (przez układ pokarmowy). Do zarejestrowanych objawów alergii należą:

  • pęcherzyki i rumień na skórze (bąble wypełnione treścią surowiczą),
  • pieczenie i swędzenie,
  • niekiedy także ból.

Jeśli zaobserwujemy u siebie tego typu objawy po kąpieli np. w jeziorze, to z niemal stuprocentową pewnością można stwierdzić, że nie jest to uczulenie na wodę. Jednorazowa wysypka musi mieć inne przyczyny, a o obecności alergii z pewnością można się przekonać nawet w trakcie zwykłej kąpieli w domu.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo