Jak obkurczyć trzeci migdał u dziecka? Pomocne mogą być te naturalne sposoby

Przerośnięcie migdałków to częste schorzenie okresu dziecięcego. Powiększony trzeci migdał nie zawsze jednak musi oznaczać interwencję chirurga. Objaw ten może bowiem wskazywać na walkę organizmu z patogenami. W niektórych wypadkach można spróbować zmniejszyć migdałki, stosując leki lub sprawdzone domowe sposoby. Jak obkurczyć trzeci migdał u dziecka?

Jak obkurczyć trzeci migdał u dziecka?

Powiększone migdałki u dzieci nie zawsze oznaczają interwencję chirurgiczną. Często są one objawem infekcji górnych dróg oddechowych. Migdałki są naturalną barierą do ochrony organizmu przed wirusami i patogenami, którym nie pozwala przedostać się dalej, do układu oddechowego. Powiększone migdałki mogą wynikać również z różnych alergii, z osłabionej odporności lub nawet refluksu.

Jeśli dostrzeżemy, że migdałki dziecka są przerośnięte i czerwone, najlepiej udać się do lekarza pediatry na konsultację. Szczególnie jeśli towarzyszą temu dodatkowe niepokojące lub uciążliwe objawy. Decyzję o sposobie leczenia bezwzględnie powinien podjąć lekarz. Aby obkurczyć migdałki, konieczne może być leczenie farmakologiczne.

Wśród domowych sposobów na obkurczenie migdałków najczęściej wymienia się inhalacje. Jest to bezpieczna forma, która często okazuje się dosyć skuteczna. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie i nawilżenie powietrza w pomieszczeniach.

Dobre efekty przynosi także:

  • wdychanie naparów ziół, np. szałwii, tymianku czy rumianki. Inhalacje z tych ziół wykazują zdolności przeciwobrzękowe i przeciwzapalne (co ważne jednak, lepiej stosować je w przypadku starszych dzieci i nie używać elektrycznego inhalatora).
  • płukanie gardła wodą z solą, ale najlepiej u starszych dzieci i dorosłych, jeśli chorobie nie towarzyszy również kaszel.

Zobacz: Zalegająca flegma w przełyku i gardle. Lepiej nie lekceważyć tego objawu. Jak sobie z nim radzić?

Przerost migdałków u dzieci. Jakie objawy?

Duże, czerwone i obrzęknięte migdałki można zauważyć nawet gołym okiem. Na przerost migdałka mogą jednak wskazywać również takie objawy jak:

  • oddychanie przez usta zamiast przez nos,
  • problemy ze słuchem (zablokowanie przewodów słuchowych),
  • chrapanie,
  • nawracające infekcje.

Lekarz może przepisać specjalne leki obkurczające trzeci migdał lub sterydy do nosa na trzeci migdał. Można także kupić w aptece środki na bazie ziół (np. tymianku czy prawoślazu).

Sprawdź też:

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo