Nierozpoznana szkarlatyna u dziecka. Jak nie przegapić tej choroby? Brak odpowiedniego leczenia może nieść poważne konsekwencje

Szkarlatyna, inaczej nazywana płonicą, to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię, która atakuje głównie najmłodszych. Pierwsze objawy łatwo pomylić ze zwykłą grypą czy inną infekcją wirusową. Wraz z upływem dni pojawiają się jednak dość charakterystyczne symptomy, dzięki czemu rzadko kiedy da się ją przegapić. Mimo to zdarza się, że lekarz wyda błędną diagnozę. Czym może grozić nierozpoznana szkarlatyna u dziecka? Jak są objawy szkarlatyny? Jakie są skutki nieodpowiedniego leczenia?

Nierozpoznana szkarlatyna u dziecka – konsekwencje

Szkarlatyna to ostra choroba zakaźna, która atakuje przeważnie dzieci w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Rozprzestrzenianiu się choroby sprzyjają duże skupiska, ponieważ infekcja bakteryjna paciorkowcami z grupy A, która wywołuje szkarlatynę, przenosi się drogą kropelkową.

Ze względu na to, że szkarlatyna jest chorobą bakteryjną, niezwłocznie po rozpoznaniu powinno się wdrożyć leczenie antybiotykowe oraz leki łagodzące objawy (np. na zbicie gorączki). Błędne rozpoznanie i niewłaściwa terapia mogą prowadzić do poważnych powikłań, w tym nawet zapalenia płuc.

Do najczęstszych i tych mniej groźnych powikłań szkarlatyny należą: ropne zapalenia migdałków, a także zatok czy węzłów chłonnych. Nieleczona lub źle zaleczona szkarlatyna może także powodować problemy z uszami, w tym zapalenie ucha środkowego. Możliwe, ale zdecydowanie rzadziej występujące powikłania, to również zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz kłopoty z układem immunologicznym, np. gorączka reumatyczna i kłębuszkowe zapalenie nerek.

Zobacz: Rumień zakaźny u dzieci. Jak go rozpoznać? Objawy mogą wprowadzać rodziców w błąd

Objawy szkarlatyny. Jak rozpoznać tę chorobę?

Najwięcej zachorowań na szkarlatynę odnotowuje się oczywiście w okresie jesienno-zimowym, kiedy nasza odporność spada, a na rozmaite infekcje są narażone zwłaszcza dzieci. Okres inkubacji w przypadku tej infekcji trwa stosunkowo krótko, bo od 2 do 5 dni. W tym czasie nie pojawiają się jeszcze objawy, ale chory może już zarażać, stąd tak wiele zarażeń w szkołach i przedszkolach.

Po upływie około 5 dni pojawiają się pierwsze symptomy szkarlatyny, czyli wysoka gorączka sięgająca nawet 40 stopni oraz silny ból gardła. Do tego często dochodzą oczywiście dreszcze, ból brzucha, a nawet nudności i wymioty. Początkowo objawy łatwo zatem pomylić z klasycznymi symptomami infekcji, np. grypy. Z czasem jednak dołączają do nich także objawy typowe dla szkarlatyny, w tym objawy skórne.

Szkarlatyna – objawy:

  • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych,
  • biały nalot na języku, który następnie zmienia się tzw. język malinowy ( mocno zaczerwieniony,
  • drobna wysypka w kolorze szkarłatnym (występuje około 24 godziny po pojawieniu się gorączki) m.in. na twarzy, brzuchu, tułowiu, pachwinach i zgięciach w łokciach czy w kolanach,
  • skóra zaczyna się łuszczyć po kilku dniach od pojawienia się wysypki.

Szkarlatynę powinien stwierdzić lekarz na podstawie objawów i wywiadu z pacjentem i rodzicami. Może zlecić w tym celu badania krwi, w tym poziomu OB. Pomocne w diagnozie może być również wykonanie posiewu bakteryjnego z gardła.

Sprawdź też:

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo