Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Jesienią uczniowie będą zawiedzeni, ale II semestr zacznie się lepiej. Niespodzianka także w czerwcu

Kalendarz roku szkolnego 2023/24 został już opublikowany na stronach resortu edukacji. Wiadomo, kiedy uczniów czeka odpoczynek nauki, a rodzice mogą spokojnie planować urlopy. Niestety tegoroczna jesień przyniesie sporo rozczarowań, ale drugi semestr może wynagrodzić uczniom ten zawód. Kiedy wypadają dni wolne 2023/2024? Kiedy koniec roku szkolnego 2024?

Kalendarz roku szkolnego 2023/24. Kiedy dni wolne od nauki?

Rok szkolny 2023/24 rozpocznie się nadzwyczaj pozytywnie dla wszystkich. Zgodnie z decyzją ministerstwa edukacji uczniowie nie wrócą do zajęć tradycyjnie 1 września, ponieważ wypada on w piątek. Aby nie rozbijać startu nauki, uroczyste rozpoczęcie roku zaplanowano na poniedziałek 4 września. W praktyce oznacza to więc cały dodatkowy weekend wakacji.

Później nie będzie już jednak tak kolorowo. Przez całą jesień uczniowie będą mieli niewiele odpoczynku. Niestety pierwsza okazja na przerwę, czyli 14 października (dzień zwyczajowo wolny od zajęć) wypada w tym roku w sobotę. Podobnie sytuacja wygląda w następnym miesiącu – 11 listopada to sobota, a więc uczniowie również nie skorzystają z tego święta. Na jedyne dodatkowe wolne mogą liczyć z okazji Dnia Wszystkich Świętych 1 listopada (środa).

Na dłuższy odpoczynek trzeba będzie czekać aż do grudnia. Przerwa świąteczno-noworoczna rozpocznie się 23 grudnia i potrwa do wtorku 2 stycznia.

Drugi semestr jak zwykle zapowiada się nieco lepiej, ponieważ rozpocznie się od dwutygodniowych ferii zimowych. W nadchodzącym roku przerwę zaplanowano następująco:

  • 15 – 28 stycznia 2024: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie;
  • 22 stycznia – 4 lutego 2024: podlaskie, warmińsko-mazurskie;
  • 29 stycznia – 11 lutego 2024: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie;
  • 12 – 25 lutego 2024: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Na kolejną przerwę nie trzeba będzie długo czekać, ponieważ wyjątkowo wcześnie wypada Wielkanoc. Ferie rozpoczną się w czwartek 28 marca i potrwają do wtorku 2 kwietnia. Wiosna 2024 to także wyjątkowo długi weekend majowy – od 1 maja w środę aż do 5 maja w niedzielę.

Zobacz: Uczniowie mogą otrzymać dodatek na dojazdy do szkoły. Kto może się ubiegać o te środki?

Kiedy koniec roku szkolnego 2024?

Dodatkowa niespodzianka szykuje się dla uczniów również na sam koniec roku szkolnego. Przyszłoroczny kalendarz ułożył się w ten sposób, że uroczyste zakończenie wypada wyjątkowo wcześnie – już 21 czerwca.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo