400 plus wyprawka. Część rodziców może liczyć na dodatkowe pieniądze na rok szkolny. Konieczne będzie złożenie wniosku

Początek roku szkolnego zawsze wiąże się z dodatkowymi, większymi wydatkami. Aby nieco odciążyć domowe budżety, rodzice mogą skorzystać z dwóch wprowadzonych specjalnie na ten cel świadczeń pieniężnych. Jedno z nich to dobrze znane 300 plus, czyli program Dobry Start. Okazuje się jednak, że część rodziców może jeszcze liczyć na dodatek w wysokości 100 zł na dziecko. 400 plus wyprawka – jak otrzymać te środki?

Wyprawka szkolna 400 zł

Koniec sierpnia i początek września to w niektórych domach naprawdę intensywny okres przygotowań do nowego roku szkolnego. Na zakup wyprawki z pewnością przydadzą się świadczenia oferowane rodzicom z budżetu państwa. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na każde dziecko uczęszczające do szkoły przysługuje 300 zł jednorazowego dodatku. Aby go otrzymać, należy złożyć odpowiedni wniosek w ZUS. Najlepiej zrobić to jeszcze przed końcem wakacji, dzięki czemu pieniądze na pewno trafią na konto jeszcze we wrześniu.

Część rodziców może jednak liczyć na dodatkowe 100 zł. Jest to specjalny dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego. Zostaje on jednak przyznany po spełnieniu odpowiednich kryteriów.

Zobacz: Nowy bon turystyczny? Nawet 1900 zł dofinansowania na wakacje! Wielki powrót wczasów pod gruszą

“Dobry start” – 400 plus wyprawka

Dodatek w wysokości 100 zł na dziecko z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego mogą otrzymać rodziny, którym przyznano prawo do zasiłku rodzinnego. Kwota zostanie wypłacona jednorazowo, ale warunkiem jest złożenie wniosku. Należy to zrobić maksymalnie do 31 października 2023 roku. W przeciwnym razie pieniądze przepadną.

Czytelnicy pytają o program dobry start

Kto otrzyma 300 zł na wyprawkę szkolna 2023?

300 zł na wyprawkę przysługuje na każde dziecko uczęszczające do szkoły od 7. do 20. roku życia (od 7. do 24. lat – w przypadku ucznia z niepełnosprawnością).

Wyprawka szkolna dla kogo?

Rodzice uczniów (w wieku od 7 do 20 lat) uczęszczających do szkoły mogą otrzymać 300 zł co roku na każde dziecko.

Komu przysługuje 400 zł na wyprawkę szkolną?

Dodatkowe 100 zł (oprócz 300 plus) przysługuje rodzinom, które mają przyznany zasiłek rodzinny.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo