Podczas wyboru imienia dla dziecka wielu rodzicom bardzo zależy na oryginalności, dlatego do rankingów popularności zaglądają nie w celu znalezienia inspiracji, ale aby wiedzieć, jakich propozycji unikać. Pomysłów szukają także wśród obco brzmiących imion. Jedno z nich funkcjonowało niegdyś jako zdrobnienie, a dziś jest nieco niszową, ale osobną propozycją.
Kiedyś to imię było tylko zdrobnieniem. W 2022 nadane 268 razy
Imię Rita z pewnością wyróżnia się na tle imiona nadawanych dziewczynkom w Polsce. Brzmi dosyć nietypowo i obco, ale nie dla wszystkich jest to problemem. Rodzice, którzy zdecydowali się nazwać tak córki, podkreślają, że jest bardzo dźwięczne i krótkie, przez co dobrze się kojarzy.
Imię to wywodzi się z języka włoskiego i dawniej było jedynie zdrobnieniem od imienia Margarita (z włoskiego Małgorzata). Dopiero z czasem się usamodzielniło i już od jakiegoś czasu jest dobrze znane jako osobne imię. Rita cechuje się także niezwykle pięknym znaczeniem. Margarita w języku łacińskim oznaczała bowiem „perłę”. Mimo to niewiele osób decyduje się na wybór tak oryginalnego imienia. W 2022 roku nadano je zaledwie 268 dziewczynkom.
Które obco brzmiące imiona zyskują popularność?
Rodzice poszukujący oryginalnego imienia dla swojej pociechy często sięgają po obco brzmiące propozycje. W ostatnich latach na popularności sporo zyskała m.in. Liliana (nadane 2860 razy w 2022) czy wywodzące się ze starożytnego Rzymu imię Kornelia (nadane 1927 w 2022).
Bardzo często rodzice decydują się także nadać swoim córkom imię Mia (w 2022 aż 1217), które pochodzi z języka łacińskiego i oznacza „moja”.
Sprawdź też:
- Chociaż ma piękne znaczenie, rodzice bardzo rzadko je wybierają. To imię inspirowane kwiatami nosi zaledwie garstka kobiet w Polsce
- Rodzice już nie lubią tego imienia. W 2022 nadano je zaledwie 20 razy, a w latach 70. biło rekordy popularności. Oznacza “niosącą szczęście”
- Rzadkie imiona męskie. Jeszcze niedawno nosił co drugi chłopiec, dziś prawie zapomniane. Czy wrócą jeszcze do łask?