Rodzice już nie lubią tego imienia. W 2022 nadano je zaledwie 20 razy, a w latach 70. biło rekordy popularności. Oznacza “niosącą szczęście”

W ciągu ostatnich 30-40 lat ranking najpopularniejszych imion zmienił się nie do poznania. Jeszcze w latach 90. na porodówkach królowały imiona, o których dziś już mało kto pamięta. Jedno z nich było kiedyś naprawdę często spotykane, ale z jakiegoś powodu rodzicom przestało się podobać. Mimo pięknego znaczenia, w 2022 roku nadano je niecałe 30 razy.

To imię już nie podoba się Polakom

Popularność konkretnych imion dla dzieci, podobnie jak wiele innych aspektów związanych z rodzicielstwem, jest kwestią mody. Dane zebrane w ciągu ostatnich dekad wyraźnie pokazują, że rankingi imion stopniowo zmienią się mniej więcej co 10 lat. Dlatego też jeszcze 20 czy 30 lat temu w pierwszej dziesiątce najczęściej nadawanych imion można było spotkać propozycje, które teraz nie “łapią się” nawet do TOP30. Do takich imion zaliczymy np. Martę, która niezwykłą popularnością cieszyła się w latach 90., a dziś pozostaje na marginesie.

Podobny spadek popularności zaliczyło w ostatnich latach popularne niegdyś imię żeńskie Beata. Propozycja ta była wielkim hitem w latach 70., wówczas na każdej porodówce można było spotkać przynajmniej jedną dziewczynkę o tym imieniu. Aktualnie w Polsce imię to nosi aż 280 756 kobiet, ale w 2022 roku rodzice nazwali tak swoje córki zaledwie 29 razy. Mało kogo przekonuje nawet wyjątkowe znaczenie tego imienia. Beata pochodzi od łacińskiego słowa “beata”, które oznacza: “błogosławiona, szczęśliwa, przynosząca szczęście”.

Zobacz: Wybrała imię dla syna pod wpływem emocji, teraz żałuje. “Nie podoba mi się, decyzja była za szybka”

Jakie imiona królują w rankingach?

Analizując zestawienia najczęściej nadawanych imion z ostatnich lat, łatwo zauważyć, że aktualnie gusta Polaków pozostają dość stabilne i niezmienne. Od kilku lat stale królują Zofie i Zuzanny. W pierwszej dziesiątce utrzymuje się także Hanna, Maja i Julia, ale na popularności wciąż zyskuje Alicja i Pola. Kto wie, może wkrótce zamieszają na podium.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w 2022 roku:

  1. Zofia – 5714 (awans z 2. miejsca)
  2. Zuzanna – 5558 (liderka zestawienia z I połowy 2022 r.)
  3. Hanna – 5261 (utrzymuje miejsce 3.)
  4. Laura – 5095 (awans z 6. miejsca)
  5. Maja – 4979 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
  6. Julia – 4936 (poprzednio 4. miejsce)
  7. Oliwia – 4440 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
  8. Alicja – 4261 (to samo miejsce również w ubiegłym roku)
  9. Pola – 4087 (miejsce 10. w poprzednim rankingu)
  10. Lena – 3811 (poprzednio 9. miejsce)

Sprawdź też:

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Muzyka na wesele

Piosenki dla rodziców

Pary Młode organizujące wesele prawie zawsze chcą podczas przyjęcia podziękować swoim rodzicom za trud włożony w wychowanie oraz pomoc w przygotowaniu przyjęcia. Podczas podziękowania dla rodziców najczęściej wręczane są upominki...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo