Masz skończone 65 lat? Możesz stracić prawo jazdy. Ważne zmiany dla kierowców już od stycznia. Na co się przygotować?

Od 1 stycznia 2024 zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące prawa jazdy. Zmiany mają związek z regulacjami przyjętymi na szczeblu unijnym. Wiadomo już, że zaostrzone zostanie prawo dla kierowców powyżej 65. roku życia. Chodzi o obowiązkowe badania psychologiczne.

Nowe przepisy już od 2024. Po 65 roku życia możesz stracić prawo jazdy

Unia Europejska postanowiła bliżej przyjrzeć się przepisom dotyczącym praw jazdy, aby poprawić bezpieczeństwo na drogach. W tym celu przyjęto specjalną ustawę, która zaostrza regulacje dla kierowców po 65. roku życia. Od 1 stycznia w życie ma wejść nowe prawo, zgodnie z którym każda osoba w tym wieku będzie musiała przechodzić obowiązkowe badania psychologiczne, aby przedłużyć ważność prawa jazdy.

Badania mają pomóc wykryć ewentualne problemy z koncentracją czy z odruchami. Jeśli lekarz stwierdzi nieprawidłowości, ważność prawa jazdy nie zostanie przedłużona. Nowe przepisy to efekt prac Komisji Europejskiej nad projektem „wizja zero”, której głównym celem jest zredukowanie liczby wypadków.

Zobacz: Usterka w wynajmowanym mieszkaniu? Przepisy mówią jasno, kto za to płaci

Obowiązkowe kursy dla dojrzałych kierowców?

Obowiązkowe badania psychologiczne to niejedyna nowość, które może czekać dojrzałych kierowców od stycznia 2024. Komisja Europejska pracuje również nad projektem przepisów wprowadzających specjalne kursy odświeżające dla kierowców po 70. roku życia. Do tego typu badań i kursów seniorzy mieliby obowiązek podchodzić minimum co dwa lata, a po ukończeniu 75 lat jeszcze częściej, bo co rok.

Tylko pozytywne rezultaty testów i kursu dawałyby prawo do prowadzenia samochodu i przedłużenia ważności prawa jazdy. Na razie nie wiadomo, od kiedy nowe przepisy zaczną obowiązywać w Polsce. Unijne rozwiązania trzeba będzie jednak z czasem wprowadzić także do polskiego systemu prawnego.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo