Minister Czarnek krytykuje Szkołę w Chmurze. “Będziemy z tym walczyć do końca”. Czy edukacja domowa zostanie utrudniona?

Najnowsza wypowiedź Przemysława Czarnka sugeruje, że już wkrótce pojawią się nowe regulacje prawne dotyczące edukacji domowej. Minister nie ukrywa, że taki system nauki nie do końca mu się podoba, a szczególne zastrzeżenia dotyczą popularnej w ostatnim czasie Szkoły w Chmurze. “Edukacja domowa to edukacja domowa, a nie edukacja stadionowa i w chmurze” – twierdzi szef MEiN. Zapowiada również, że jego resort będzie “walczyć do końca, aż skończymy z tą patologią”.

Szkoła w Chmurze nie cieszy się uznaniem ministra Czarnka

W ostatnim czasie znacząco rośnie popularność edukacji domowej. Uczniowie w takim trybie realizują obowiązek szkolny poza tradycyjnymi zajęciami w szkole, a odpowiedzialność za nauczanie dzieci ciąży wówczas na rodzicach. Zgodnie z przepisami dzieci na ED są zapisane do wybranej placówki, a co roku muszą przystąpić do specjalnych egzaminów klasyfikacyjnych i je zdać, aby kontynuować naukę.

Wzrost zainteresowania taką formą edukacji nastąpił w dużej mierze za sprawą pandemii i nauki zdalnej. Uczniowie oraz rodzice przekonali się, że zdobywać wiedzę i rozwijać umiejętności można nie tylko w tradycyjnej formie. Z takiej opcji korzystają przede wszystkim uczniowie, którzy nie czują się dobrze w standardowym systemie lub w przeszłości doświadczali przemocy rówieśniczej.

Z każdym miesiącem przybywa również uczniów Szkoły w Chmurze, która za pośrednictwem internetu wspiera dzieci i młodzież w edukacji domowej, oferując nie tylko materiały i testy, ale także kontakt z nauczycielami i pedagogami. Jedna z ostatnich wypowiedzi ministra Czarnka wskazuje jednak, że nad placówką mogą zawisnąć – nomen omen – czarne chmury.

Jeśli mówimy o szkole, która ma kilkadziesiąt tysięcy uczniów i służy również temu, żeby uczniowie szkół, zwłaszcza ponadpodstawowych, korzystając z braku zainteresowania niektórych rodziców, obchodzili obowiązek szkolny (…), a później liczyli na zdanie egzaminów klasyfikacyjnych na jakimś stadionie, w jakimś tłumie albo w sposób zdalny, to to nie jest żadna edukacja domowa, tylko nowoczesny sposób obejścia obowiązku szkolnego. Będziemy z tym walczyć do końca, aż skończymy z tą patologią.minister edukacji Przemysław Czarnek w wywiadzie dla TOK FM

Zobacz: Nauczyciele zarabiają minimalną, a resort Czarnka nielegalnie rozdaje miliony? NIK ujawnia szczegóły działania MEiN

“Będziemy z tym walczyć do końca, aż skończymy z tą patologią”

Szkoła w Chmurze i inne podobne placówki mogą wkrótce napotkać na kolejne problemy. Ze słów ministra edukacji jasno wynika, że resort planuje wprowadzenie pewnych ograniczeń w ich funkcjonowaniu. Zapytany o szczegóły Przemysław Czarnek odpowiedział, że takie propozycje pojawiły się już w zawetowanym przez prezydenta słynnym Lex Czarnek. Ustawa zakładała m.in. ograniczenie możliwości przechodzenia na edukację domową oraz obowiązkowe egzaminy stacjonarne (Szkoła w Chmurze umożliwia zdawanie ich zdalnie).

Sprawdź też:

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general