Nic trudnego a wielce smacznego. Nie uwierzysz, z czym moja babcia z Białki łączy kapustę

Pyszne nie znaczy trudne. Łatwość przygotowania zupy, o której mówimy, zachęca sama w sobie, a jak dodamy do tego jej zaskakujący smak, wychodzi coś innego i niebanalnego. Szybko, łatwo i przyjemnie.

Polska kuchnia wróciła do łask. Coraz bardziej doceniamy nasze regionalne smaki i potrawy. Choć przyjemnie jest czasami zjeść coś innego i zaszaleć z azjatycką czy francuską kuchnią, to polski bigos i legendarny schabowy nigdy nie odejdą do lamusa. Podobnie z zupami. Idzie sezon jesienno-zimowy, a co nas lepiej rozgrzeje w porze obiadowej jak nie gorąca zupa? Dzisiaj przedstawiamy przepis na zupę, która wraca do nas w wielkim stylu. Pochodzi ona z Białki Tatrzańskiej i składa się tylko z czterech składników.

Sprawdź: Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!

Białczańska zupa scypa wraca w wielkim stylu. Łączymy kapustę z… mlekiem!

Zupa scypa na pierwszy rzut oka to nic specjalnego. Cztery składniki i sól. Jednak jej ostateczny smak zaskakuje i daje się na tyle polubić, że właśnie wraca do łask w polskich domach. Niektórzy mogą ją kojarzyć jeszcze z dzieciństwa, dlatego będzie to dla nich swoisty powrót do babcinej kuchni.


Zaskakującym elementem może być już sam przepis. Dlaczego? A może dlatego, że połączymy w nim kapustę z mlekiem.

Sprawdź: Jak sparzyć kapustę na gołąbki? Raz na zawsze zapomnisz o gotowaniu w wodzie. Znamy lepszy sposób

Scypa – jak ją przygotować?

Składniki:

  • 1/2 główki kapusty
  • 1,5 l mleka
  • ziemniaki
  • 2 łyżki masła
  • sól

Do przełamania tradycyjnego, małopolskiego przepisu możesz przygotować sobie kilka listków pietruszki, koperek i jedną marchewkę, ale nie jest to konieczne.

Przygotowanie:

  1. Kapustę myjemy i usuwamy z niej głąb. Szatkujemy ją na większe kawałki, aby kapusta była wyczuwalna podczas jedzenia
  2. Tak pokrojoną kapustę umieszczamy w garnku i zalewamy 500 ml mleka. Dolewamy do tego wody, by przykryć całą kapustę. Garnek stawiamy na średnim ogniu i gotujemy do momentu, aż kapusta będzie miękka. Może to potrwać około 35 minut, dlatego w między czasie zabieramy się za dalsze działania.
  3. Obieramy i dokładnie myjemy ziemniaki (plus marchewkę, jeśli używasz). Następnie kroimy je w kostkę.
  4. Ziemniaki (i marchewkę, jeśli używasz) gotujemy oddzielnie w osolonej wodzie aż do momentu, kiedy nie staną się miękkie.
  5. Wracamy do kapusty. Kiedy jest już miękka, odcedzamy ją z tego, w czym ją gotowaliśmy. Następnie zalewamy ją 1 litrem mleka i dodajemy masło. Zagotowujemy.
  6. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
  7. Do talerza nakładamy ziemniaki (i marchewkę) i zalewamy je gotową zupą. Możesz dodać kilka listków pietruszki i koperek.

Smacznego!

Sprawdź: Jak pozbyć się zapachu gotowanej kapusty? Wrzuć do garnka kilka sztuk. Już zawsze będziesz tak robić

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo