Pocenie główki u niemowlaka
Pocenie się główki u niemowlaka to przypadłość, która występuje bardzo często u najmłodszych dzieci. Dlaczego poci się główka niemowlaka? Przyczyn może być bardzo wiele. Jedne z nich wynikają z czynników zewnętrznych, a inne zwiastują nadchodzącą chorobę. Tego rodzaju dolegliwości nie można bagatelizować, ponieważ nadmierna potliwość stanowi często pierwszy sygnał o pogarszającej się kondycji i odporności organizmu. Kiedy pocenie się główki u niemowlaka jest rzeczą naturalną? W jakich sytuacjach ono zwykle występuje? Dlaczego dziecku poci się główka oraz jak temu zaradzić? Zapraszamy do poniższej lektury!
Dziecku poci się główka
Chyba żaden z rodziców nie ma problemu z wykryciem tego, iż dziecku poci się główka. Występujące krople potu na czole oraz sklejone potem włosy bobasa, mokra piżamka w okolicach szyi, wilgotna poduszka lub kocyk, na którym leży dziecko – to wszystko objawy pocenia się główki u niemowlaka. W większości przypadków dziecku poci się główka z powodu zbyt wysokiej temperatury w pomieszczeniu, w którym ono przebywa, jednakże czasem może być to pierwszy sygnał rozpoczynającej się infekcji.
Dlaczego poci się główka niemowlaka?
Przyczyn pocenia się główki niemowlaka może być wiele. W najgorszym przypadku, główka dziecka poci się, ponieważ niemowlę zaatakowała jakaś infekcja i nadmierna potliwość jest sygnałem gorączki, a więc reakcji obronnej organizmu. Dużo częściej dziecku poci się główka z powodu przegrzania: jest to naturalna reakcja organizmu. Pocenia się główki u małego dziecka nie można jednak bagatelizować i rodzice powinni baczniej obserwować malucha w przypadku nadmiernej potliwości.
Oprócz infekcji czy rozpoczynającego się przeziębienia, objaw ten może być pierwszym sygnałem dużo poważniejszych problemów. Czasami pocenie się główki u niemowlaka spowodowane jest rozpoczynającą się krzywicą – do symptomów tej choroby zalicza się bowiem nadmierną potliwość. Jeszcze bardziej niebezpieczną przyczyną pocenia się niemowląt jest mukowiscydoza. Podczas tej choroby dziecko nienaturalnie dużo się poci, a dodatkowo pot ma charakterystyczny, niemiły zapach, co spowodowane jest nadmiernym wydzielaniem chlorków przez organizm.
Ponadto maluchy, szczególnie kilkumiesięczne, bardzo często pocą się podczas naturalnych czynności, takich jak sen, karmienie czy raczkowanie, a wynika to z niewykształconego jeszcze systemu termoregulacji.
Rodzice nie powinni jednak zapominać, iż dzieci dziedziczą niektóre ich cechy i mogą się one objawiać już w pierwszych miesiącach życia. Jeżeli więc któreś z rodziców ma problem z nadmierną potliwością, bobasowi również dość często, nawet w nieoczekiwanych momentach może pocić się m.in. główka.
Pocenie główki u niemowlaka podczas karmienia
Wielu rodziców, szczególnie młodych mam, zauważa pocenie się główki u niemowlaka podczas karmienia. Większość z rodziców w takiej sytuacji odczuwa niepokój, jednakże okazuje się, że występowanie potu podczas tej naturalnej czynności nie powinno być powodem do stresu. Podczas karmienia dziecko zmuszone jest do wysiłku, spowodowanego odruchem ssania, co wbrew pozorom, stanowi dość intensywną aktywność dla malucha, który we wczesnym etapie swojego życia nie ma prawidłowo wykształconego systemu termoregulacji. To z kolei objawia się w postaci potu. Dodatkowo pokarm matki, a także mleko modyfikowane podawane dziecku są ciepłe, mają temperaturę wyższą od temperatury pokojowej, wobec czego organizm dziecka naturalnie się nagrzewa i na czole malucha mogą wystąpić krople potu.
Pocenie główki u niemowlaka podczas snu
Pocenie główki u niemowlaka bardzo często można zauważyć podczas snu. W takim przypadku powinno się uważnie obserwować dziecko, ponieważ zjawisko to może być wywołane dwoma czynnikami. Najczęściej pocenie główki u niemowlaka spowodowane jest zbyt wysoką temperaturą w pomieszczeniu, w którym ono śpi lub zbyt ciepłą piżamką albo za grubą kołderką. Noworodek nie potrafi odkryć się w nocy, tak jak starsze dziecko lub dorosły, gdy jest mu gorąco, wskutek czego jego organizm się przegrzewa i na czole występują krople potu. Zwykle towarzyszą temu rumieńce, a czasami małe krosteczki tzw. potówki. W gorszej wersji, pocenie się główki u niemowlaka podczas snu może być wywołane infekcją, dlatego po zauważeniu go, należy zmierzyć temperaturę ciała dziecka oraz obserwować je w celu wykluczenia rozpoczynającej się choroby.
Dziecku poci się główka: co robić?
Jeżeli dziecku poci się główka, rodzice powinni przede wszystkim obserwować malucha. Najczęściej potliwość u niemowlaka występuje z naturalnych, nieszkodliwych przyczyn, więc nie należy od razu panikować, jednakże czasami może być ona wywołana rozpoczynającą się chorobą. Po wyeliminowaniu takich powodów jak przegrzanie czy pocenie dziedziczone, należy skonsultować się z pediatrą.
[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]
- Czy zielona kupa po borówkach jest normalna? - Forum 2023
- Ile dac na wesele - Forum 2023
- Augustyn czy Milan - Forum 2023
- Co to znaczy, gdy piersi przestają boleć w ciąży? - Forum 2023
- Wasze "tajne" sposoby na wywołanie porodu !!! - Forum 2023
- Co może piszczeć na bramkach w sklepie? - Forum 2023
- Czy spływ kajakowy w ciąży jest bezpieczny? - Forum 2023
- Czy z anginą można wyjść na dwór? - Forum 2023
- Jak przykładać rywanol na siusiaka - Forum 2023
- Jak rozpoznać czy sączą się wody płodowe? - Forum 2023
- Koncert rockowy w ciazy???? - Forum 2023
- Kto U was w związku gotuje obiadki? - Forum 2023
- Moje Dziecko jest opoznione?! :( - Forum 2023
- Negatywny test pomimo ciąży?Czy to możliwe? - Forum 2023
- Pobolewanie i kłucie w brzuchu w 15 tygodniu ciąży - Forum 2023
- Telefon na kartę dla dziecka - gdzie najtaniej ? - Forum 2023
- Trzęsące się dziecko zaraz po przebudzeniu... - Forum 2023
- Tunezja - Forum 2023
- Urząd pracy - zmiana terminu wizyty - Forum 2023
- czy jarzębina jest trująca? - Forum 2023
- Teściowa zdradziła mi trik na czystą i pachnącą pralkę. Wlewa do bębna jedną rzecz
- Czym umyć brudne ściany? Wykorzystaj prosty trik za 5 zł. W mig zapomnisz o malowaniu
- Dociśnij obcinacz do paznokci w tym miejscu. Niewiele osób wie, o jego ukrytej funkcji
- Specjalny dodatek za wychowanie dzieci? ZUS wypłaca nawet 1500 zł. Skorzystają także babcie
- Położyła makaron na stół i zalała zimnym sosem. Tak wyprawiła synowi przyjęcie urodzinowe
- Jak kisić ogórki, żeby były twarde? Wystarczy wrzucić do słoika jeden składnik
- ZUS wprowadził ważne zmiany dla emerytów i rencistów. Przez niefrasobliwość mogą stracić świadczenie
- Początek roku szkolnego 2023/2024 przesunięty! Uczniowie nie rozpoczną nauki 1 września, wakacyjny odpoczynek potrwa dłużej
- To magiczne imię dla dziewczynki robiło furorę 70 lat temu. Hit z lat 50. znów zyskuje na popularności. Oznacza "prawdę i szlachetność"
- Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/24 może być niewesoły
- Zagadki dla dzieci w różnym wieku. Łatwe, krótkie, ciekawe i zabawne.
- Życzenia urodzinowe dla dzieci [+śmieszne wierszyki]
- Ani z ogórka, ani z kapusty. Surówka z tego składnika to hit tegorocznego lata!
- Dodatkowe pieniądze za okres choroby. Od 1 lipca w ZUS obowiązują nowe zasady
- Jak otworzyć słoik bez użycia siły? Z tym prostym trikiem żadna zakrętka nie będzie problemem