Podstawa programowa zostanie “odchudzona”. MEN zapowiada prawdziwą rewolucję. Projekt zmian poznamy w ciągu dwóch tygodni?

Podczas ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, szefowa resortu Barbara Nowacka zapowiedziała, że w ciągu najbliższych dwóch tygodni pojawi się projekt rozporządzenia w sprawie podstawy programowej, który następnie trafi do konsultacji. Nowa ministra od momentu objęcia funkcji informowała, że odchudzenie materiału z poszczególnych przedmiotów to jeden z jej priorytetów. Czy podstawa programowa zostanie rzeczywiście zredukowana o 20%?

Podstawa programowa będzie chudsza

Podstawa programowa kształcenia ogólnego określa zakres wiadomości i wiedzy z określonego przedmiotu na danym etapie edukacji. Wszystkie punkty opisane w dokumencie muszą zostać zrealizowane przez nauczycieli, a następnie sprawdzane jest podczas egzaminów – ósmoklasisty i maturalnych.

Dokładna realizacja materiału nie zawsze jest jednak możliwa z uwagi na jej obszerność. Nauczyciele nie wyrabiają się z tematami, nie ma również czasu, aby pochylić się dłużej nad trudniejszymi zagadnieniami czy pomóc uczniom, którzy radzą sobie gorzej. Od dawna mówi się o tym, że podstawy z poszczególnych przedmiotów są przeładowane, a uczniowie przeciążeni i przemęczeni.

Planowane zmiany były omawiane podczas ostatniej sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. Już wkrótce, nawet w ciągu dwóch tygodni, ma pojawić się rozporządzenie w sprawie odchudzenia podstawy programowej. Będzie ono uwzględniało uwagi, które eksperci oraz nauczyciele mogli zgłaszać w trakcie prekonsultacji.

Zobacz: CKE wykaz lektur matura 2025. Wprowadzono spore zmiany. Maturzyści będą mieli trudniej

Co zniknie z programu?

Aby umożliwić zarówno nauczycielom, jak i uczniom możliwość swobodnej dyskusji i brak pośpiechu, trzeba postawę uszczuplić, usuwając część zagadnień. Jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli MEN, materiał z niektórych przedmiotów może zostać zredukowany nawet o 20%. Zmiany będą dotyczyć z pewnością zagadnień z języka polskiego, historii, a także przedmiotów przyrodniczych: chemii, fizyki czy biologii.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo