Sińce pod oczami u dziecka [przyczyny, sposób postępowania]

Cienie, czy nawet sińce pod oczami u dziecka nie zawsze są powodem do niepokoju. Niekiedy drobne zmiany stylu życia dziecka, najczęściej związane z higieną snu, rozwiązują problem. Oczywiście nie można jednak bagatelizować tego objawu i dokładnie obserwować dziecko, czy przypadkiem nie pojawiają się inne oznaki mogące zwiastować poważniejszą chorobę. Jakie symptomy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Sińce pod oczami u dziecka [przyczyny, sposób postępowania]
elements.envato.com
Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Najczęstszą przyczyną występowania cieni pod oczami u dziecka jest niedostateczna ilość snu.
 • Podkrążone oczy mogą być uwarunkowane genetycznie i nie wiązać się z żadną chorobą czy nieprawidłową higieną snu.
 • Sińce pod oczami u dziecka mogą być jednym z objawów m.in. anemii, alergii, chorób tarczycy, wątroby i nerek, a także symptomem zakażenia pasożytami.
 • Z lekarzem warto skonsultować się m.in. wtedy, gdy sińce utrzymują się przez dłuższy czas, a dziecko ma problemy ze snem.

Sińce pod oczami u dziecka a brak snu

Najczęstszą przyczyną podkrążonych oczu u dziecka jest niedostateczna ilość snu lub sen niskiej jakości. Młodzi rodzice bez problemu znajdą w internecie tabelki z określoną liczbą godzin snu dla poszczególnych przedziałów wiekowych. Warto jednak wiedzieć, że są to wartości orientacyjne i nie należy się przejmować, jeśli dziecko śpi dłużej lub krócej, niż podawane “normy”. Ważniejsze od wpisywania się w tego typu schematy jest zachowanie dziecka. Należy obserwować, czy po przebudzeniu jest wypoczęte i aktywne, czy niespokojne, płaczliwe, niechętnie interesujące się zabawami. Jeśli dziecko ma apetyt, w ciągu doby wykazuje dużą aktywność, prawidłowo się rozwija i osiąga kolejne stopnie sprawności motorycznej, a jego zdrowie oceniane jest jako bardzo dobre – nie ma powodu do obaw. Jeśli natomiast jest apatyczne, niezainteresowanie aktywnością, płaczliwe, a dodatkowo pojawiają się u niego sińce pod oczami, istnieje prawdopodobieństwo, że brakuje mu wystarczającej ilości regenerującego snu. Za taki uznaje się drzemki nie krótsze niż 40 minut w ciągu dnia (tyle trwa pełny cykl snu u dziecka) i nie mniej niż 7-8 godzin snu nocnego (z przerwami na posiłki u dzieci młodszych niż 2 lata). Warto sprawdzić, czy problem ze snem nie jest związany z miejscem, w którym dziecko śpi, temperaturą pomieszczenia, piżamką (zbyt ciepła lub zbyt lekka) etc.

Podkrążone oczy u dziecka: najczęstsze przyczyny

“Podkowy” pod oczami u dziecka jak potocznie nazywane są zasinienia pod dolną powieką, wymagają bliższej obserwacji, ponieważ mogą świadczyć o chorobach takich jak:

 • anemia: powodowana niedoborem żelaza w diecie dziecka lub problemami z jego wchłanianiem. Towarzyszą jej nie tylko fioletowe cienie pod oczami u dziecka, ale również blada cera, łamliwe paznokcie, wypadające i rzadkie włosy, apatia. Dziecko (ale również dorosły cierpiący na anemię) może doświadczać zawrotów głowy i przyspieszonego bicia serca.
 • zarażenie pasożytami: u małych dzieci najczęściej jest to owsica, glistnica, tasiemczyca. Najczęściej choroby te rozwijają się bezobjawowo, by z czasem ujawnić się pod postacią nerwowości u dziecka, świądu w okolicach odbytu, spadkiem wagi. Mogą się również pojawić cienie lub czerwone plamy pod oczami u dziecka.
 • choroby tarczycy: zarówno niedoczynność, jak i nadczynność może powodować pojawienie się cieni pod oczami u dziecka. W przypadku nadczynności tarczycy można zaobserwować u dzieci podwyższony metabolizm (częstomocz i częste wypróżnianie się), bardzo intensywny apetyt (napady “wilczego” głodu), nerwowość, brak umiejętności skupienia się. Z kolei niedoczynność objawia się apatią, może być przyczyną nadmiernego przybierania na wadze mimo niezbyt dużego apetytu.
 • choroby wątroby i nerek: te dwa narządy odpowiadają za filtrowanie organizmu z toksyn i ich prawidłowy metabolizm. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn ich funkcjonowanie zostaje zaburzone, może dojść do stopniowego pogarszania się zdrowia. W tym przypadku dodatkowym objawem są bóle w okolicy lędźwiowej oraz częste oddawanie moczu.
 • alergia: zaczerwienione oczy (białka, powieki, opuchnięte okolice oczu czy nawet worki pod oczami u dziecka), wodnisty katar lub zatkane zatoki to najczęściej objawy alergii wziewnej. Alergiczne zapalenie spojówek, ale również bakteryjne, może powodować zaczerwienie powiek, sińce pod oczami i pojawienie się ropnej wydzieliny w kącikach oczu.
 • niedobór witaminy K: co prawda niedobór tej witaminy nie zdarza się zbyt często, jednak jednym z jego objawów są właśnie sińce pod oczami u dziecka. Należy pamiętać, że żadnych witamin nie wolno suplementować bez uprzedniej konsultacji z lekarzem.
 • odwodnienie: niektóre maluchy mają problem z pamiętaniem o prawidłowym nawodnieniu organizmu – nie wiedzą, że odczuwane przez nich uczucie to pragnienie. Dlatego bardzo istotne jest dbanie o podawanie wody dzieciom. Należy o tym pamiętać szczególnie w okresie rozszerzania diety, upałów czy intensywnej aktywności fizycznej. Lekarze zalecają picie wody od 6. miesiąca życia – czystej, pozbawionej dodatków w postaci soków czy herbatek.
Sprawdź:  Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?

Sińce pod oczami u dziecka: kiedy do lekarza?

Do lekarza należy się udać, jeśli sińce pod oczami u dziecka utrzymują się przez dłuższy czas (np. kilka dni), towarzyszy im apatia dziecka, ewidentne pogorszenie się samopoczucia i nastroju, brak chęci do zwyczajowej aktywności, utrata apetytu. Konsultacji wymagają także trwające dłużej niż kilka nocy problemy ze snem, których nie da się wyjaśnić np. ząbkowaniem czy nabyciem nowej umiejętności motorycznej (przykładowo dzieci rozpoczynające raczkowanie często budzą się w nocy i “ćwiczą” nową aktywność). Jeśli sińcom towarzyszy wysoka gorączka, której nie udaje się zbić, a dodatkowo nie obserwujemy żadnych innych objawów, jak kaszel czy katar, również należy jak najszybciej udać się do lekarza. Takie objawy świadczą o pojawieniu się stanu zapalnego i konieczne jest jak najszybsze ustalenie jego przyczyny.

Na koniec: warto pamiętać, że w niektórych przypadkach sińce pod oczami u dziecka są uwarunkowane genetycznie i nie są oznaką żadnej choroby. Jeśli rodzice lub jedno z rodziców ma widocznie “podkrążone” oczy, być może dziecko odziedziczyło ten rodzaj urody. W każdym jednak przypadku jeśli cokolwiek w zachowaniu lub wyglądzie dziecka niepokoi rodziców, powinni się oni skonsultować z lekarzem prowadzącym malucha i wykonać zalecone przez niego badania.

Źródła:
 • Periorbital Hyperpigmentation: A Comprehensive Review, Rashmi Sarkar, MD, MNAMS, Rashmi Ranjan, MD i Shivani Bansal, MD, DNB
 • Infraorbital Dark Circles: A Review of the Pathogenesis, Evaluation and TreatmentWhat’s up with the Dark Circles Under Your Kid’s Eyes?
 • Pediatricians explain how kids get dark circles and bags under their eyes, and why it's rarely cause for concern, Fatherly.com, dostęp 18.02.2020

2 komentarzy: Sińce pod oczami u dziecka [przyczyny, sposób postępowania]

Dodaj komentarz

Newsy Turystyka
Otwarcie Suntago Park of Poland: Czy warto odwiedzić miejsce, którego stworzenie kosztowało 170 mln Euro?
W taką pogodę jak ta, którą serwuje nam tegoroczna zima trudno marzyć o czymś innym niż urlop w tropikach. Albo w alpejskiej wiosce... Trudno w to uwierzyć, ale te dwa
Czytaj dalej
Rozrywka
11 cytatów i dowcipów na Dzień Teściowej 2020
Teściowa od zawsze kojarzy się z największym złem. Jest bohaterką żartów, memów i dowcipów. Co ciekawe, jeszcze kilkanaście lat temu to mężczyźni narzekali na swoje teściowe. W ostatnim czasie coraz
Czytaj dalej
Choroby dzieci Pielęgnacja niemowląt
Suche dłonie u dziecka: Przyczyny oraz sposoby na suchą skórę na dłoniach
Suche dłonie to zmora nie tylko osób dorosłych narażonych na działanie chemicznych substancji lub pracujących fizycznie, lecz także małych dzieci. Jakie są przyczyny takich problemów i w jaki sposób można
Czytaj dalej
Choroby dzieci Choroby niemowląt
Po jakim czasie spada gorączka po lekach przeciwgorączkowych?
Młodzi rodzice, których maluch po raz pierwszy zachorował i wysoko gorączkuje, martwią się, że podawane przez nich leki nie działają wystarczająco szybko. Tymczasem to, po jakim czasie działa lek przeciwgorączkowy
Czytaj dalej
Choroby dzieci
Zapalenie gardła u dziecka [przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby]
Zapalenie gardła u dziecka może być spowodowane infekcją wirusową lub bakteryjną. Zakażenie występuje dość często, zwłaszcza w miesiącach jesienno-zimowych. Na wirusowe i bakteryjne zapalenie gardła narażone szczególnie te dzieci, które
Czytaj dalej
Choroby dzieci
Mięsak u dziecka [objawy, diagnostyka i leczenie]
7% wszystkich nowotworów diagnozowanych u dzieci to nowotwory kości. Najczęściej jest to mięsak Ewinga i mięsak kościopochodny, rzadziej diagnozuje się chęstniakomięsaka i włókniakomięsaka. Mięsak to nowotwór pochodzący z tkanki łącznej,
Czytaj dalej