Czerwona pupa u niemowlaka

Czerwona pupa u niemowlaka to jedna z najczęstszych dolegliwości występujących u maluszków. Pojawia się nawet przy odpowiedniej pielęgnacji. Niewielkie zaczerwienienia mogą przerodzić się w pieluszkowe zapalenie skóry, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie dbanie o pupę niemowlaka.

Podrażniona pupa niemowlaka: przyczyny

1. Zaczerwieniona pupa u niemowlaka jest najczęściej spowodowana zbyt długim kontaktem z moczem lub kałem. Mocz i kał podczas rozkładu wydzielają amoniak, który drażni delikatny naskórek malucha.

2. Zaczerwienienia mogą być także efektem reakcji alergicznej na środek piorący, który stosujesz do prania ubranek dziecka lub pieluch wielorazowych. Nawet specjalnie dedykowane dla dzieci płyny i proszki do prania mogą podrażniać skórę dziecka. Należy również zwrócić uwagę czy pranie zostało odpowiednio wypłukane.

3. Czerwona pupa u noworodka pojawia się również, gdy skóra dziecka źle reaguje na pieluchy jednorazowe. Może zdarzyć się tak, że pojawi się uczulenie, na któryś ze składników, z których wykonane są pampersy. Producenci co prawda używają specjalnych materiałów, które są odpowiednie dla dzieci, niemniej jednak każdy maluch jest inny i inaczej reaguje. W przypadku alergii na pieluchy jednorazowe oprócz zaczerwienienia występuje zazwyczaj również wysypka.

4. Podrażnienie pupy może być również spowodowane upałami. W pieluszce panuje wysoka temperatura, a pot i wilgoć dodatkowo sprzyjają powstawaniu podrażnień.

Pielęgnacja pupy noworodka

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja pupy noworodka. Zaczerwienienia powodują u malucha dyskomfort i są bolesne oraz bardzo szybko mogą przerodzić się w poważniejsze odparzenie lub pieluszkowe zapalenie skóry. Lekceważenie zaczerwienienia może mieć poważne skutki.

Częsta zmiana pieluszek

Bardzo ważna jest regularna zmiana pieluszek. W przypadku, gdy dziecko używa pieluch jednorazowych i nie wydają się one jeszcze pełne, ich zmiana – niezależnie od stopnia napełnienia – powinna następować regularnie co dwie, trzy godziny.

Poznaj: ABC zmieniania pieluszek >>

Mycie pupy niemowlaka

Obmywanie pupy powinno towarzyszyć każdej zmianie pieluszki. Oprócz specjalnych nasączanych chusteczek, możesz używać również wacików namoczonych w czystej wodzie. W przypadku mocno zaczerwienionej lub odparzonej pupy należy całkowicie zrezygnować ze sklepowych chusteczek i przemywać skórę dziecka przegotowaną i ostudzoną wodą. Przemywaj nie tylko genitalia dziecka, ale również przetrzyj pachwiny oraz wytrzyj dokładnie całe pośladki malucha.
Jeśli dziecko zrobiło kupkę należy umyć je pod bieżącą wodą. Samo przetarcie wacikami lub chusteczkami nie usunie całego kału, którego drobinki mogą pozostawać na skórze wywołując zaczerwienienia.
Kąp malucha codziennie lub co drugi dzień. Przemywanie chusteczkami lub wacikami nie zastąpi prawdziwej kąpieli.

Przemywaj nie tylko genitalia dziecka, ale również pachwiny oraz całe pośladki malucha.

Osuszanie pupy

Przy odparzeniach należy bardzo delikatnie osuszać pupę dziecka. Nie pocieraj jej, lecz delikatnie raz koło razu przykładaj ręcznik lub pieluszkę materiałową. Tarcie zaczerwienionej skóry wywoła u dziecka ból i dyskomfort oraz pogłębi podrażnienia. Daj również skórze malucha pooddychać. Jeśli masz taką możliwość to nie zakładaj pieluchy przez kilkanaście minut. Skóra odpowiednio wyschnie, a dostęp powietrza pozwoli jej się szybciej zregenerować. Gdy spędzacie czas w domu, dobrym pomysłem jest układanie na kocyku na podłodze rozebranego dziecka (całkowicie lub od pasa w dół) na kilkadziesiąt minut kilka razy w ciągu dnia.

Krem do pielęgnacji pupy noworodka

Krem na odparzenia to podstawowy kosmetyk przy pielęgnacji skóry dziecka. Smaruj pupę przed każdym założeniem świeżej pieluszki. Krem lub maść na odparzenia przyniosą ulgę maluchowi. Wsmaruj je delikatnie, okrężnymi ruchami. Nie wklepuj! Ważne jest, by krem oprócz substancji łagodzących zawierał również środki nawilżające. Często myta skóra łatwo się przesusza, a przesuszenia sprzyjają powstawaniu urazów. Jeśli stosujesz krem lub maść na odparzenia bez substancji nawilżających to pamiętaj o dodatkowym nawilżeniu skóry. Po wieczornej kąpieli stosuj olejki lub balsamy nawilżające dedykowane dla niemowlaków.

Porównaj: Ceny kremu do pielęgnacji pupy Bepanthen >>

Przeczytaj o: Intymnej pielęgnacji noworodka >>
Obejrzy: Test pieluszek jednorazowych >>

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo