Te dzieci są w czepku urodzone – dosłownie! Taki przypadek zdarza się raz na 100 tys. porodów

Taki widok na porodówce nie zdarza się często i jest niezwykły nawet dla lekarzy. Raz na kilkadziesiąt tysięcy przypadków dziecko przychodzi na świat w worku owodniowym, który normalnie pęka przed porodem. O takim maluchu mówi się, że jest bardzo wyjątkowy i w czepku urodzony – dosłownie!

Dzieci w czepku urodzone

Dziecko w brzuchu mamy rozwija się w worku owodniowym, który chroni go przez cały okres ciąży. Worek wypełniony jest płynem owodniowym, dzięki czemu maluch może się poruszać i ma zapewnioną stałą temperaturę. Płyn zapewnia także amortyzację oraz ochronę przed nadmiernym hałasem, bakteriami i różnymi drobnoustrojami. Gdy rozpoczyna się poród, worek owodniowy pęka, a płyn owodniowy wylewa się – mówi się wówczas, że kobiecie odchodzą wody.

Niekiedy zdarza się jednak, że worek owodniowy nie pęknie – najczęściej przy cesarskim cięciu. Dziecko rodzi się wówczas w tym worku, co wygląda jak uosobienie powiedzenia “w czepku urodzony”.

Zobacz też: Ile trwa poród? Czy możesz przewidzieć, jak długo będziesz rodzić?

Niesamowity widok nawet dla lekarzy

Tego typu poród, podczas którego nie dochodzi do pęknięcia worka owodniowego, jest na tyle rzadki, że stanowi widok niezwykły nawet dla lekarzy. Jak wynika ze statystyk, taki przypadek zdarza się raz na 80-100 tys. ciąż. I rzeczywiście kiedy patrzy się na zdjęcia z porodów, robią one niesamowite wrażenie.

Sprawdź też:

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general