Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)
 • Autor
  Wpisy
 • #80931

  zoska25

  Jędrek dostał skierowanie na badanie urodynamiczne. Czytałam, że nie wygląda fajnie ale słyszałam że są 3 rodzaje tego badania w zależności od wieku. Wiecie coś na ten temat?

  pozdrawiam
  zośka25 z Jędrusiem 10m

  #1121945

  kas

  Re: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęc

  Miałam napisać w Kiedy dziecko, ale już przeskoczyłam tutaj, wiec tu napiszę. Niestety nie mam doświadczenia jeśli chodzi o to badanie, też słyszałam, że nieprzyjemne.
  W necie znalazłam coś takiego może pomoże?
  Trzymajcie się!

  Kas
  pisanina  #1121946

  porky

  Re: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

  [i]Badanie urodynamiczne u dzieci z wadami cewy nerwowej powinno się wykonać w pierwszych 6 miesiącach życia. Przeprowadzone badanie u tak małych dzieci nie jest łatwe, ale możliwe. Przed badaniem dzieci zwykle odczuwają strach. Starszym dzieciom można wyjaśnić na czym polega badanie i jakie informacje można uzyskać dzięki badaniu. W przypadku małych dzieci napiętą atmosferę może rozładować obecność rodziców podczas badania, czy np. ulubiona zabawka.
  Cystometria wodna jest podstawowym badaniem urodynamicznym wykonywanym w neurogennych dysfunkcjach pęcherza moczowego. Cystometria jest badaniem inwazyjnym. Wymaga wprowadzenia cewników do pęcherza i odbytu oraz elektrod rejestrujących potencjały elektryczne zwieracza zewnętrznego. W trakcie badania rejestruje się zależność między ciśnieniem w pęcherzu, a objętością pęcherza w czasie wypełniania płynem. Na podstawie uzyskanych wyników oceniamy czucie w pęcherzu, stan wypieracza, jego stabilność lub niestabilność, pojemność pęcherza, podatność ścian na rozciąganie, a także napięcie zwieracza odbytu.
  U niemowląt z neurogenną dysfunkcją pęcherza moczowego można oznaczyć tzw. leak point – wartość ciśnienia śródpęcherzowego w czasie napełniania pęcherza przez cewnik, przy którym następuje samoistny wypływ moczu lub gdy wartość ciśnienia śródpęcherzowego przekroczy 40 cm H2O, co uznaje się za bardzo niebezpiecznie dla dróg moczowych.
  Pozostałe badania urodynamiczne tj. pomiar przepływu cewkowego
  ( uroflowmetria) lub pomiar profilu ciśnienia śródcewkowego ( profilometria ) są praktycznie nie przydatne w diagnostyce zaburzeń pęcherza neurogennego.

  Badanie urodynamiczne wniosło bardzo dużo informacji do diagnostyki i leczenia chorych z neurogenną dysfunkcją pęcherza moczowego. Określa ono stopień zagrożenia uszkodzenia górnych dróg moczowych, umożliwia dobór odpowiedniej metody leczenia i kontrolowanie efektywności leczenia dzieci z zaburzeniami mikcji w schorzeniach cewy nerwowej.[/i]

  Juleczka (12.12.04)

  #1121947

  porky

  Re: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

  i jeszcze to:

  [i]BADANIE URODYNAMICZNE

  TEORETYCZNE I TECHNICZNE PODSTAWY BADANIA
  Badanie urodynamiczne polega na pomiarze czynności tych części składowych dolnego odcinka dróg moczowych (mięsień wypierasz pęcherza, szyjka pęcherza i zwieracz zewnętrzny cewki moczowej) od których zależy prawidłowe opróżnianie pęcherza moczowego podczas oddawania moczu (mikcji). W tym celu stosuje się m.in. elektomiograf do zapisu czynności elektrycznej badanych mięśni i manometr do pomiaru ciśnienia w pęcherzu moczowym. Coraz częściej aparatura do wykonywania badania jest sprzężona z komputerem, który dokonuje analizy danych. Badanie urodynamiczne jest zawsze poprzedzone pomiarem przepływu (strumienia)
  moczu w jednostce czasu podczas mikcji, a następnie pomiarem objętości moczu zalegającego w pęcherzu moczowym.

  CZEMU SŁUŻY BADANIE?

  Badanie urodynamiczne pozwala dokładnie określić rodzaj zaburzeń prowadzących do nieprawidłowości w opróżnianiu pęcherza moczowego. Jednocześnie służy ono ustaleniu pojemności pęcherza moczowego oraz tzw. czasu pęcherzowego, czyli czasu subiektywnego odczuwania jego wypełnienia. W badaniu urodynamicznym można określić nie tylko sprawność mięśni biorących udział w opróżnianiu pęcherza moczowego, ale także prawidłowość koordynacji pomiędzy wypieraczem pęcherza a zwieraczem cewki moczowej.

  WSKAZANIA DO WYKONANIA BADANIA
  Zaburzenia mikcji, takie jak: częstomocz dzienny lub nocny,
  parcia naglące,oddawanie moczu w kilku porcjach,
  osłabienie strumienia moczu, zatrzymanie oddawania moczu.
  Znaczne zaleganie moczu po mikcji.
  Nietrzymanie moczu.
  Odpływy moczu wsteczne pęcherzowo-moczowodowe.
  Uchyłki pęcherza moczowego.
  Badanie jest wykonywane na zlecenie lekarza

  SPOSÓB PRZYGOTOWANIA DO BADANIA
  Pacjent powinien zgłosić się na badanie z dobrze wypełnionym pęcherzem ponieważ badanie rozpoczyna się od pomiaru strumienia moczu podczas swobodnej mikcji. Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie należy doprowadzić do wypróżnienia (badanie wykonuje się zwykle rano). W tym celu można kilka godzin wcześniej zastosować łagodne środki przeczyszczające lub jeśli to konieczne – lewatywę. Obecność zalegającego w odbytnicy stolca może bowiem uniemożliwić prawidłowe pomiary ciśnienia śródbrzusznego. Badania nie wykonuje się u osób z aktualnie istniejącą infekcją układu moczowego.

  Badanie wykonuje się w znieczuleniu miejscowym [/i]

  Juleczka (12.12.04)

  #1121948

  zoska25

  Re: Jak wygląda badanie urodynamiczne u niemowlęcia

  czyli tak jak myślałam – kosmos 🙁
  Jak ja mam to przeżyć żeby nie zemdleć?

  pozdrawiam
  zośka25 z Jędrusiem 10m

Postów wyświetlanych: 5 - od 1 do 5 (wszystkich: 5)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close