Tokofobia to paniczny lęk przed porodem. Dotyka zarówno ciężarne, które bardzo boją się rozwiązania, jak i kobiety, które ze względu na fobię odkładają myśl o dziecku na później. Dowiedz się czy można walczyć z tokofobią.Tokofobia, czyli lęk przed porodem

Paniczny strach przed porodem to tokofobia. Lekarze nadali tej fobii nazwę dopiero w 2000 roku, ale już od około 200 lat badane jest zjawisko panicznego lęku przed porodem wśród kobiet. Niejedna z nas ma obawy przed zajściem w ciąże, jak i samym rozwiązaniem. Obawiamy się bólu, tego, jak zmieni się nasze ciało po ciąży oraz że nie podołamy obowiązkom świeżo upieczonej mamy.

Sprawdź: 7 zmian, które zajdą w Twoim ciele po ciąży

U większości kobiet „włącza” się jednak tak silny instynkt macierzyński, że nie zwracamy uwagi na lęki i dzielnie znosimy trudy ciąży, a wszelkie bóle porodowe spychane są na bok, kiedy po raz pierwszy widzimy naszego maluszka. Co zrobić jednak kiedy strach paraliżuje nas do tego stopnia, że wpływa na naszą codzienność, a mimo ogromnej chęci posiadania dzieci, tokofobia przewyższa to pragnienie? W tak ekstremalnych wypadkach należy udać się do specjalisty, który pomoże nam zmierzyć się z lękiem.

Paniczny strach przed porodem warto skonsultować z lekarzem

Na dobry początek warto porozmawiać z doświadczonym lekarzem ginekologiem oraz położną, którzy krok po kroku wytłumaczą nam przebieg ciąży oraz porodu. Specjaliści poradzą też, jak się przygotować do rozwiązania i jak łagodzić poranne mdłości, obrzęki, czy bezsenność. Dobrze dobrany lekarz prowadzący to prawdziwy skarb, warto więc korzystać z jego rad i wiedzy.

W sytuacji, kiedy pomimo długiej rozmowy z ginekologiem, położną i przeczytaniu poradników nadal czujemy lęk, należy udać się do psychologa. Fobia ma podłoże psychologiczne i jest to paraliżujący strach, nad którym nie potrafimy zapanować. Lekarz będzie w stanie poprowadzić nasze leczenie tak, by złagodzić lęk.

Takofobia pierwotna czy wtórna?

Na początek ustala się źródło tokofobii. Istnieją dwa rodzaje lęku:

  • tokofobia pierwotna– występuje przy pierwszej ciąży i może być wywołana negatywnymi przeżyciami w czasie ciąży kogoś bliskiego itp.
  • tokofobia wtórna– najczęściej pojawia się u kobiet, których pierwsza ciąża i poród był traumatyczny np. poród trwał długo i był bardzo bolesny lub ciężarna została źle potraktowana w szpitalu; zdarza się, że lęk ten pojawia się również u kobiet, które dokonały aborcji.

Tokofobia może być również jednym z objawów depresji ciążowej.Leczenie tokofobii

Psycholog po ustaleniu źródła tokofobii jest w stanie dobrać odpowiednie leczenie. Istnieje wiele sposobów na walkę z panicznym lękiem przed porodem. Jednym z nich jest edukacja pacjenta na dany temat, czyli pokazywanie, że nie jest on aż tak niezrozumiały i przerażający. Chory oswaja się wtedy ze swoim lękiem.

Inną metodą jest desensytyzacja, czyli stopniowe oswajanie się z tym, co budzi w nas strach. Polega ona między innymi na wyobrażaniu sobie sytuacji, w której czujemy się bezpiecznie i pewnie, a następnie dodawania do tego wyobrażenia elementów, które budzą w nas lęk. Proces jest stopniowy, nie powinniśmy nastawiać się na nagłą poprawę, zwłaszcza w przypadku silnej fobii. Należy jednak walczyć z lękami, bo choć odczuwanie strachu to ważny instynkt obronny mówiący nam o możliwym zagrożeniu, to jego uporczywe i nadmierne doświadczanie tylko nam szkodzi.

Tokofobia nie jest przypadłością wstydliwą. To naturalne, że kobiety w jakimś stopniu obawiają się ciąży czy porodu, warto jednak w przypadku silnego lęku udać się do specjalistów, aby poradzić sobie z uprzykrzającą nam życie fobią.Zdjęcie główne: depositphotos.com