Trzeci miesiąc życia dziecka

Trzeci miesiąc życia dziecka to czas, w którym maluch doskonali umiejętności ruchowe oraz coraz lepiej dostrzega otoczenie i reaguje na to, co dzieje się wokół niego. Bardzo ważne jest dostarczenie noworodkowi odpowiednich bodźców, które będą stymulowały jego prawidłowy rozwój.

Rozwój niemowlaka: trzeci miesiąc

Trzeci miesiąc po przyjściu maluszka na świat, to czas jego intensywnego rozwoju. Dziecko coraz bardziej panuje nad swoimi ruchami, potrafi już chwytać różne przedmioty, jednak muszą być one bardzo lekkie i obłe, aby dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Co więcej, przedmioty, które dajesz niemowlakowi do zabawy, nie mogą być zbyt małe, ponieważ ogromna część zabawek trafia do buzi dziecka, przez co zbyt małe przedmioty mogłyby zostać połknięte. Nie dziw się, jeśli Twoja pociecha będzie wkładała do buzi swoje dłonie i wszystkie przedmioty, które wpadną w małe rączki – usta są wyjątkowo silnie unerwione, dzięki czemu maluch poznaje świat lepiej niż za pomocą palców czy zmysłu wzroku.

Malec w tym okresie jest zafascynowany swoimi rączkami, przez co często je obserwuje, macha nimi oraz wkłada do buzi. Podczas takiego eksplorowania świata maluch może się ślinić, ponieważ nie potrafi jeszcze regularnie połykać śliny. W związku z tym, pamiętaj o częstym wycieraniu buzi, aby ślina nie przyczyniała się do powstawania podrażnień na delikatnej skórze dziecka.

Co więcej, trzymiesięczny maluch jest już w stanie mimiką twarzy pokazać otoczeniu swoje emocje. Maluch potrafi już uśmiechać się oraz krzywić, a czasami może Cię zaskoczyć przenikliwym spojrzeniem. Poza tym, coraz lepiej komunikuje się z otoczeniem i reaguje na odgłosy czy widok kogoś znajomego. Jeśli dziecko jest w dobrym nastroju pojawia się u niego głużenie, które jest odruchem bezwarunkowym. Razem z wydawaniem różnych dźwięków, brzmiących jak samogłoski i spółgłoski, malec w chwilach radości porusza się w nieskoordynowany sposób.

Ćwiczenia dla niemowlaka: trzy miesiące

W trzecim miesiącu życia malec potrafi już unieść główkę, jeżeli jest położony na brzuchu. Dlatego też, mimo sprzeciwu dziecka, powinnaś często układać je na brzuszku. Dzięki temu maluch będzie ćwiczył mięśnie karku oraz kręgosłupa. Pozycja ta jest już dla malucha mniej niewygodna, ponieważ mięśnie karku zdążyły się wzmocnić od urodzenia, a dziecko potrafi przez chwilę utrzymać się na przedramionach. W sytuacji, gdy Twoje dziecko niechętnie leży na brzuszku i z trudem unosi główkę, najlepiej połóż maleństwo na swoich kolanach albo brzuchu, przez co w naturalny sposób będzie chciało na Ciebie spojrzeć i uniesie główkę. Jeżeli nie poświęcasz malcowi całej uwagi, lepiej położyć go na plecach, ponieważ wtedy czuje się najlepiej i jest mu najwygodniej.

Dziecko w trzecim miesiącu jest już coraz bardziej aktywne i w czasie, gdy nie śpi, ciągle ćwiczy, próbując zmienić swoją pozycję. Z tego względu pamiętaj, żeby nie zostawiać bez opieki dziecka, które leży na czymś, z czego mogłoby spaść przekręcając się na przykład z pleców na brzuszek.
Doskonałe dla rozwoju dziecka jest pokazywanie mu i nazywanie na głos różnych przedmiotów, które znajdują się w jego otoczeniu, na przykład w mieszkaniu. Jeśli wypełniasz domowe obowiązki, sprzątasz czy gotujesz, połóż dziecko w takim miejscu, aby mogło obserwować co robisz. Będzie to dla malucha świetna zabawa i z pewnością z uwagą będzie obserwowało każdy Twój ruch.

Waga niemowlaka w trzecim miesiącu życia dziecka

W trzecim miesiącu po narodzinach, dziecko będzie przybierało na wadze około 120 gramów w ciągu tygodnia. W ciągu miesiąca malec urośnie o około 2,5 centymetra. Jeżeli będzie inaczej, nie martw się, różne dzieci rozwijają się w różnym tempie. Niemniej jednak, uważnie obserwuj rozwój malucha, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zgłoś się do lekarza.

Zatwardzenie u niemowlaka w trzecim miesiącu

W trzecim miesiącu możesz się niepokoić, że Twoje dziecko robi kupkę zdecydowanie rzadziej niż jeszcze kilka dni temu. Może się zdarzyć, że maluch będzie robił kupkę kilka razy dziennie, a może być tak, że pojawi się tylko jedna kupka na tydzień. Jeżeli niemowlę nie jest marudne, chętnie je i nie obserwujesz innych niepokojących objawów, nie musisz się martwić, jeżeli rzadziej pojawia się stolec.

Zobacz także:
Pierwszy miesiąc życia dziecka
Drugi  miesiąc życia dziecka
Czwarty miesiąc życia dziecka
Piąty miesiąc życia dziecka
Szósty miesiąc życia dziecka
Siódmy miesiąc życia dziecka
Ósmy miesiąc życia dziecka
Dziewiąty miesiąc życia dziecka
Dziesiąty miesiąc życia dziecka
Jedenasty miesiąc życia dziecka
Dwunasty miesiąc życia dziecka

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo