Uzasadnienie warunku na studiach. Jakie podać we wniosku, aby nie został odrzucony?

Zaliczenie niektórych przedmiotów na studiach może okazać się wyjątkowo problematyczne. Niezdany egzamin i ponowne niepowodzenie w terminie poprawkowym nie musi jednak oznaczać końca przygody z edukacją. Studenci mogą skorzystać z możliwości warunkowego zaliczenia przedmiotu. Trzeba w tym celu złożyć specjalne podanie do dziekanatu. Jakie napisać uzasadnienie warunku na studiach?

Jakie napisać uzasadnienie warunku na studiach?

Studenci, którym nie udało się zaliczyć przedmiotu przy pierwszym podejściu, a następnie ponieśli porażkę także w terminach poprawkowych, mają szansę kontynuować naukę pod warunkiem, że złożą specjalne podanie do dziekana i uzyskają zgodę na warunkowy wpis na kolejny semestr. Dzięki temu student może podjąć naukę na kolejnym etapie, nawet jeśli poprzedni nie został zaliczony.

Dokładne zasady dotyczące warunków ustalają poszczególne wydziały lub całe uczelnie. Najczęściej student może ubiegać się o warunkowe zaliczenie maksymalnie dwóch przedmiotów (chociaż czasami pod uwagę bierze się także liczbę punktów ECTS). Uzyskanie zgody na warunek nie oznacza końca przygody z niezaliczonym przedmiotem. Student może kontynuować naukę, ale musi ponownie przystąpić do niezdanego egzaminu.

Na niektórych wydziałach wystarczy sam wniosek. Na innych konieczne jest podanie uzasadnienia. Do najczęściej wskazywanych powodów zaliczają się problemy zdrowotne, problemy mieszkaniowe czy np. zła sytuacja finansowa, uniemożliwiająca skupienie się na nauce.

Zobacz: Jak argumentować zmianę grupy na studiach? Aby uzyskać zgodę, kluczowa może być jedna kwestia

Podanie o warunkowe zaliczenie przedmiotu – uzasadnienie

Wniosek o warunkowe zaliczenie przedmiotu składa się do dziekana. Najczęściej wystarczy sama prośba, a uzasadnieniem jest wówczas po prostu niezdany egzamin. Niektóre wydziały wymagają jednak podania konkretnego powodu niezaliczenia. Jeśli nie będzie on wiarygodny i prawdziwy, podanie może zostać odrzucone. Podanie o wpis warunkowy – możliwe uzasadnienie:

  • problemy zdrowotne, w tym również te natury psychicznej (takie, które można potwierdzić zaświadczeniem od lekarza),
  • problemy mieszkaniowe, konieczność wyprowadzki, brak mieszkania i warunków do nauki,
  • losowa sytuacja rodzinna, która wymagała, np. wyjazdu do rodziny,
  • trudna sytuacja finansowa, konieczność podjęcia dodatkowej pracy, a przez to brak czasu i energii do nauki,
  • problemy rodzinne, np. choroba czy śmierć bliskiej osoby.

Sprawdź: Fakultety na studiach. Na czym polegają i czy są obowiązkowe? Odpowiedź nie zawsze jest oczywista

Czytelnicy pytają, jak uzasadnić warunek na studiach

Jak argumentować podanie o warunek na studiach?

Najlepiej argumentować podanie zgodnie z prawdą, np. problemami osobistymi, finansowymi, rodzinnymi czy zdrowotnymi.

Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo