Andrzejki 2021 – Kiedy są i co się robi w andrzejki?

Andrzejki to wieczór wróżb, przypadający na wigilię imienin Andrzeja, czyli na noc z 29 na 30 listopada. Święty Andrzej to patron Szkocji, Grecji, Rosji, Hiszpanii i wielu innych państw oraz miast, a także narodów słowiańskich. Święty Andrzej Apostoł jest patronem małżeństw oraz orędownikiem zakochanych – pewnie dlatego wieczór, w którym panny wróżyły dawniej, chcąc dowiedzieć się czegoś o swoim przyszłym mężu, związany jest właśnie ze świętym Andrzejem. Obecnie andrzejki to okazja do wróżenia i dla kobiet, i dla mężczyzn. Dawniej jednak wróżby matrymonialne panów odbywały się w katarzynki, w nocy z 24 na 25 listopada. Skąd się wzięły andrzejki? Jakie wróżby na andrzejki 2021 będą idealne? 

Kiedy są andrzejki 2021?

Kiedy obchodzimy andrzejki? Andrzejki to wieczór wróżb, odprawianych zawsze w wigilię świętego Andrzeja, czyli z 29 na 30 listopada. Data ta wypada w różnych dniach w kolejnych latach. W roku 2021 będzie to noc z poniedziałku na wtorek. Andrzejki to nie tylko wieczór, który można miło spędzić na wróżeniu ze znajomymi czy rodziną. To także doskonała okazja do zorganizowana ostatniej hucznej zabawy przed zbliżającym się Adwentem. 

Zobacz też: Andrzejki w przedszkolu [scenariusz, strój, zabawy i wróżby dla dzieci]

Co to są andrzejki?

Historia andrzejek jest bardzo długa – tak długa, że ich dokładne pochodzenie nie jest znane. Niektórzy łączą wróżby andrzejkowe ze zwyczajami starożytnych Greków. Samo imię “Andrzej” (Andreas) łączą ze słowami “aner“, “andros“, czyli “mąż“, “mężczyzna“. Andrzejkowe wróżby poświęcone były wszak celom matrymonialnym – panny chciały się dowiedzieć więcej na temat swojej miłości i przyszłego męża. Inni wiążą te zwyczaje z kultem starogermańskiego wodza Frejra, będącego bóstwem miłości i płodności. 

W tej chwili andrzejki to przede wszystkim okazja by się spotkać i wspólnie dobrze bawić – również wróżąc. Można też przygotować specjalne przebranie na andrzejki, jako że jest to jedna z ostatnich okazji w roku by hucznie się bawić i wesoło tańczyć. Andrzejki przypadają bowiem na czas przed Adwentem. Dawniej wróżby andrzejkowe traktowano niezmiernie poważnie – nawet wróżono indywidualnie, na osobności. Później czas ten spędzano razem w gronie panien na wydaniu. Mężczyźni mieli zaś surowy zakaz brania udziału we wróżbach.

Zwyczaj wróżenia w andrzejki był w Polsce zakorzeniony od dawna – pierwsza wzmianka o nim, jako o zwyczaju utrwalonym, obecnym – pochodzi z XVI wieku, a dokładnie z roku 1557 (pojawiła się w sztuce teatralnej “Komedyja Justyna i Konstancyjej” Marcina Bielskiego). Andrzejki to zwyczaj obchodzony nie tylko na terenach naszego kraju, ale też na obszarze Niemiec, Szwajcarii i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. 

Sprawdź: 6 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Co się robi w andrzejki?

Andrzejki to dzisiaj przede wszystkim dobra zabawa – można spotkać się z przyjaciółmi czy rodziną i wspólnie powróżyć. Można też udać się na jakiś zorganizowany bal andrzejkowy (a jest ich coraz więcej), potańczyć i powróżyć. Coraz częściej andrzejkom towarzyszą przebrania i tematyczne potrawy. Strój na andrzejki może być normalny, ale można też przebrać się na przykład za wróżbitę czy czarodzieja. To też świetny moment by urządzić przebieraną imprezę, albo spotkać się ze znajomymi w eleganckich strojach. Samo zaproszenie na andrzejki może być bardzo pomysłowe – nawiązujące do atmosfery magii i do wróżb. 

Przekąski na andrzejki też mogą być szczególne – na przykład koreczki czy babeczki mogą być ozdobione małymi, czarodziejskimi kapeluszami, albo można upiec ciasteczka w kształcie czarnych kotów czy czarodziejskich, białych kul. Większość osób stawia jednak na drobne przekąski – paluszki, chrupki, faszerowane pomidory czy sałatki.W andrzejki przede wszystkim się wróży – warto więc mieć przygotowanych kilka różnych akcesoriów. Można przygotować ciasteczka z wróżbą, karteczki z wróżbami do wylosowania, wosk, klucz i miskę z wodą, albo karty do wróżenia. Jest zresztą wiele różnych pomysłów na ciekawe spędzenie czasu w ten wieczór – można nawet znaleźć wróżby online!

Zobacz też: Zabawy na Halloween dla młodzieży i dorosłych. Ciekawe pomysły na Halloween

Tradycje andrzejek

Andrzejki to wieczór wróżb, więc każdy może sam wybrać taki sposób wróżenia, jaki będzie mu odpowiadać i jaki spodoba się gościom. Istnieją jednak pewne andrzejkowe tradycje – przede wszystkim lanie wosku. W dawnych czasach używano do tego ołowiu, jednak później popularny stał się wosk. Wystarczy stopić świecę i lać wosk do miski z wodą. Najlepiej przez klucz. Do innych, popularnych wróżb należą między innymi:

  • wyścig butów (czyj but pierwszy dotknie progu, ta osoba pierwsza wyjdzie za mąż/ożeni się)
  • obieranie jabłka ze skórki i rzucanie obierzyny za siebie (najdłuższa skórka to najdłuższy związek, a rzucona przez ramię obierzyna ułoży się w kształt pierwszej litery imienia lub nazwiska przyszłej miłości)
  • karteczki z imionami pod poduszką (którą się wybierze rano, takie imię będzie mieć przyszła miłość).

Sprawdź: Halloween a prawo i Kościół: Czy można obchodzić Halloween w Polsce?

Andrzejki 2021 – dekoracje

Pomysły na andrzejki mogą być naprawdę ciekawe – niektórzy decydują się uczestniczyć w zorganizowanej profesjonalnie zabawie, a inni sami organizują spotkanie z wróżbami w domu. Sami decydujemy czy wolimy andrzejki śmieszne lub zwyczajne – tym samym możemy po prostu zaprosić koleżanki na seans filmowy (same magiczne filmy!), powróżyć sobie online, albo wybrać się do prawdziwej wróżki, czy też przygotować wieczór wróżb w swoim mieszkaniu. 

W tym ostatnim przypadku warto zadbać o solidne dekoracje. Można powiesić napis “Andrzejki”. Można rozwiesić balony, poprzypinać gwiazdki, stół okryć długim obrusem i postawić na nim “magiczną” kulę. Warto też zapalić świece, przygasić światło, rozłożyć karty, runy… Pomysłów jest wiele – można kupić mnóstwo gadżetów idealnie pasujących na andrzejki!

Poznaj: Piosenki na Halloween dla dzieci [straszne, po angielsku]

Rodzice pytają o andrzejki 2021:

Kiedy wypadają andrzejki?

Andrzejki przypadają na noc z 29 na 30 listopada, czyli na wigilię imienin Andrzeja. W roku 2021 wypada to w nocy z poniedziałku (29 listopada) na wtorek (30 listopada).

Kiedy się wróży na andrzejki?

Zwykle wróżymy w andrzejkowy wieczór lub noc. Chociaż imieniny Andrzeja przypadają na 30 listopada, same andrzejkowe wróżby odprawiane są poprzedniego dnia. Wróżymy więc w noc z 29 na 30 listopada. 

Dodaj komentarz

Ważne Okazje

Jak zrobić kotylion na 11 listopada?

11 listopada to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Tego dnia świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości w 1918 roku. Z tej okazji gromadzimy się na oficjalnych uroczystościach, oglądamy pokazy wojskowe,...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

6 pomysłów na wróżby andrzejkowe

Wróżby andrzejkowe to nieodłączny element imprez urządzanych w Andrzejki, czyli w wigilię imienin obchodzonych przez Andrzeja. Andrzejki w 2020 roku wypadają dziś, czyli w nocy z niedzieli 29 listopada na...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

2 listopada – Jak obchodzimy Dzień Zaduszny?

Dzień Zaduszny – inaczej Zaduszki lub Święto Zmarłych – to przypadające zawsze na 2 listopada święto. Obrzędowość Zaduszek posiada genezę przedchrześcijańską, wywodząc się z uroczystości organizowanych właśnie w tym czasie...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Wróżby andrzejkowe dla dzieci

Wróżby andrzejkowe dla dzieci pozwalają na wspaniałą zabawę. Dzieci uwielbiają robić nowe rzeczy i ciekawe są przyszłości – lubią też poznawać zwyczaje i tradycje. Andrzejki to zatem idealny moment by...

Czytaj dalej →
Ważne Okazje

Tłusty Czwartek – cytaty

Jeśli chodzi o Tłusty Czwartek, cytaty o pączkach bywają chętnie wyszukiwane i wykorzystywane na przykład do przesyłania okazjonalnych życzeń. Pączki to wyroby cukiernicze w kształcie lekko spłaszczonej kuli, wyrabiane z...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

5 naturalnych metod pielęgnacji noworodka

Rodzice noworodków coraz chętniej sięgają po naturalne sposoby pielęgnacji. Niektóre z nich są znane od dziesięcioleci i przekazywane z pokolenia na pokolenie, inne odkryliśmy niedawno. Które z nich warto stosować?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general