Wskazania lekarskie 2 – Co oznaczają kody L4?

Polacy przebywają na L4 prawie 300 mln dni w ciągu roku. Większość z nas nie wie jednak, z czym wiążą się dane zwolnienia lekarskie i widniejące na nich symbole. Niestety, taka niewiedza może w konsekwencji nas wiele kosztować. Chociaż nie wszystkie choroby wymagają od nas przebywania wyłącznie w domu, to część aktywności jest w tym okresie niedopuszczalna (o czym nie wszyscy wiedzą). Pamiętajmy, że w każdej chwili możemy zostać skontrolowani przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Co oznaczają wskazania lekarskie 2 na zwolnieniu?

Co oznaczają poszczególne kody L4? Jakie znaczenie ma symbol 2 na zwolnieniu lekarskim? Jak oznaczone jest zwolnienie lekarskie leżące? Podpowiadamy, co oznaczają poszczególne kody chorób na L4, jak przedstawiają się numery statystyczne choroby, a także co znaczą konkretne symbole chorób na zwolnieniu lekarskim. Wiadomo bowiem, że każdy druk zwolnienia lekarskiego L4 zawiera kody cyfrowe (1 albo 2), niekiedy kody literowe oraz numery statystyczne choroby. 

Wskazania lekarskie 2 – co warto wiedzieć?

Osoba pracująca, która jest chora, posiada pełne prawo do tego, aby zrezygnować na ten czas z przychodzenia do pracy i zadbać we właściwy sposób o swoje zdrowie. Jeżeli pracownik przedstawi swojemu pracodawcy L4 (czyli zwolnienie lekarskie), to posiada prawo do otrzymania wynagrodzenia, a następnie do zasiłku chorobowego. 

Zwolnienie lekarskie obejmuje 80% podstawy wynagrodzenia, w przypadku gdy niezdolność do pracy jest wynikiem choroby bądź kwarantanny. 

Maksymalną kwotę wynagrodzenia, czyli 100%, otrzymuje osoba chora będąca w ciąży, osoba która uległa wypadkowi w pracy bądź w drodze do pracy oraz osoba, która jest w trakcie badań, bo chce zostać dawcą narządów. 

Warto pamiętać, że zwolnienie lekarskie należy dostarczyć pracodawcy w ciągu 7 dni, w innym wypadku może ono zostać obniżone o 25%. Po upływie trzydziestu czterech dni niezdolności do pracy, pracownik zostaje przejęty przez ZUS. Zmienia się wówczas to, że zasiłek choroby nie będzie wypłacany ze środków pracodawcy, lecz z ubezpieczenia. Jednak urlop choroby nie może trwać zbyt długo. Maksymalny czas pobierania zasiłku chorobowego wynosi – 182 dni dla osób w ciąży, zaś 270 dni w przypadku gruźlicy. 

Wszystkie zwolnienia lekarskie są oznaczone kodami 1 lub 2. Dany kod choroby pojawia się na każdym zwolnieniu lekarskim, które jest wystawione przez lekarza dla człowieka ubezpieczonego, który jest niezdolny do wykonywania pracy. 

Lekarze wystawiają także wskazania lekarskie z numerami 1 lub 2. Symbol 2, czyli wskazanie lekarskie 2 oznacza, że chora osoba ma prawo chodzić i zdaniem specjalisty poruszanie i przemieszczanie się nie ma negatywnego wpływu na jego stan zdrowia. Warto jednak mieć świadomość tego, że wychodzenie chorego z domu powinno dotyczyć ważnych, koniecznych wyjść, jak np. wizyta u lekarza. 

Istnieje również wskazanie lekarskie 1. Jest to zwolnienie lekarskie leżące, ponieważ chory ma obowiązek odpoczywania, leżenia oraz przebywania w domu. Jest to wyjątkowo istotne w sytuacji możliwej ewentualnej kontroli z ZUS-u – jeśli osoba chora będzie przebywała poza domem, będzie się to wiązało z nieprzyjemnymi konsekwencjami. 

Zobacz też: Zwolnienie lekarskie wstecz. Ile dni wstecz można wystawić zwolnienie lekarskie?

Kody L4 – co oznaczają?

Kod choroby jest to znajdujący się na zaświadczeniu lekarskim znak, który określa okoliczności umożliwiające danej osobie uzyskanie wynagrodzenia chorobowego o danej wysokości. Za sprawą kodu choroby lekarz nie ma obowiązku określania szczegółowo konkretnej choroby pracownika. Zamiast tego wpisuje właściwy kod literowy, który zawsze ma swoje indywidualne znaczenie. 

I tak kolejno: 

  • kod A oznacza, że jest to zaświadczenie o niezdolności wykonywania pracy z tego samego powodu, co poprzednio,
  • kod B dotyczy zwolnienia chorobowego w okresie ciąży,
  • kod C to niezdolność do pracy z powodu występowania choroby alkoholowej,
  • kod D oznacza zwolnienie spowodowane gruźlicą,
  • kod E jest niezdolnością do pracy z powodu choroby zakaźnej bądź innej choroby, której symptomy pojawiają się dłużej niż po upływie dwóch tygodni od momentu zachorowania.

W przypadku osób, które otrzymały na zwolnieniu kod C – nie mają one prawa do zasiłku ani wynagrodzenia w okresie pierwszych pięciu dni od dnia zwolnienia. Zaś pracownicy z kodem E mają prawo do pobierania zasiłku chorobowego nawet po upływie jego stosunku pracy. 

Warto wiedzieć, że pole na którym wpisuje się kod literowy nie musi zostać zapełnione (można je pozostawić puste). Nawet jeśli kod nie zostanie zapisany, to nadal przysługuje nam prawo do uzyskania zasiłku chorobowego. 

Poza kodem literowym, zwolnienia lekarskie zawierają również dane osoby ubezpieczonej, dane płatnika składek, zalecenia lekarza, okres trwania choroby, a także informację, czy dane L4 jest spowodowane stanem chorobowym pacjenta bądź członka jego rodziny.

Sprawdź: Czy przysługuje ci zwolnienie lekarskie na dziecko w szpitalu? Kiedy lekarz może odmówić wystawienia L4?

Wskazania lekarskie 2 kod A – co to jest?

Obecnie zwolnienia lekarskie nie zawierają słownej informacji. Lekarz wystawia wskazania lekarskie 2 lub wskazania lekarskie 1. Jak już wiemy, wskazania lekarskie 2 zezwalają na chodzenie i przemieszczanie się chorego w istotnych sytuacjach oraz potrzebach.

Wskazania lekarskie z kodem A dotyczą możliwości przemieszczenia się przy jednoczesnym zaświadczeniu, że niezdolność do pracy jest związana z tym samym powodem co poprzednim razem.

Zobacz też: Nie musisz od razu po narodzinach dziecka wykorzystać urlopu ojcowskiego! Ojcu przysługuje zwolnienie lekarskie na opiekę nad matką po porodzie

Wskazanie lekarskie 2 kod B – co oznaczają te symbole?

Wskazania lekarskie 2 z kodem B oznaczają, że chora jest osobą w ciąży, która ma prawo się poruszać i przemieszczać i nie jest to przeciwwskazaniem dla jej stanu zdrowia. Ważne jednak, by poruszanie się dotyczyło ważnych, istotnych spraw, takich jak np. wizyta u lekarza.

Zobacz: Zwolnienie lekarskie w ciąży

Rodzice pytają:

Co oznacza cyfra 2 na zwolnieniu lekarskim?

Symbol 2 na zwolnieniu lekarskim oznacza, że chory może się poruszać i przemieszczać i nie stanowi to zagrożenia dla jego stanu zdrowotnego. Jest to również oznaka tego, że osoba chora nie musi przez cały czas leżeć w łóżku i ma prawo wychodzić z domu w celu załatwienia ważnych życiowych spraw. 

Gdyby na L4 pojawił się kod numer 1, byłoby oznaczenie, że osoba chora powinna pozostawać w domu i leżeć w łóżku. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo