Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2020?

Kiedy koniec roku szkolnego? Nadchodzące lato będzie z pewnością inne, niż wszystkie ubiegłe. Wiele planów wakacyjnych legło w gruzach w związku z pandemią koronawirusa. Dzieci i ich rodzice żyją w stałej niepewności dotyczącej terminów, nauki zdalnej i egzaminów. Czy zakończenie roku szkolnego w 2020 roku odbędzie się zgodnie z harmonogramem sprzed pandemii? Ile dni zostało nam do wakacji?

Szkoły zamknięte, przedszkola niekoniecznie

Końcem marca w całej Polsce zostały zamknięte szkoły, uniwersytety i wszelkie placówki opiekuńczo-dydaktyczne. Dwa tygodnie później Minister Edukacji Narodowej wprowadził obowiązek realizowania podstaw programowych na odległość, tym samym ustanawiając bezprecedensowy w polskiej historii edukacji czas nauczania zdalnego. Zarówno rodzice, jak i środowiska nauczycielskie oraz samorządy od samego początku na bieżąco informowały o brakach kadrowych i sprzętowych, a także dotyczących kwalifikacji w zakresie uczenia na odległość osób odpowiedzialnych za realizację z dziećmi materiału. Zdalna nauka, jak pokazały ostatnie tygodnie, wymaga doskonałej organizacji zarówno ze strony szkoły, jak i rodziców. Ponadto ujawniła niedostatki polskiej edukacji, chociażby w zakresie zakresów programowych, przestarzałych pomocy dydaktycznych i podręczników niedostosowanych do potrzeb uczniów, którzy zmuszeni byli nierzadko uczyć się z nich samodzielnie.

Sprawdź: Czy nauczyciel może wymagać kamerki?

Największy stres towarzyszył (i nadal towarzyszy) prawdopodobnie uczniom zdającym w tym roku egzamin: ósmoklasisty lub maturalny. Od końca marca dywagowano na temat przesuwania terminów egzaminów, ale niemal do ostatniej chwili, czyli końca kwietnia, nie było jasnych wytycznych w tym zakresie. Nie mniejsze zamieszanie, chociaż z innego powodu, wprowadziła decyzja Premiera o otwarciu z początkiem maja placówek dydaktycznych dla najmłodszych. Większość nadal pozostaje zamknięta, ze względu na wątpliwości rodziców, prowadzących przedszkola i samorządów co do bezpieczeństwa takiego rozwiązania oraz nieścisłości w kwestii reżimu sanitarnego, jaki należy zachować w takich placówkach. Czy chociaż wiadomo, kiedy konkretnie zakończy się rok szkolny 2020?

Kiedy koniec roku szkolnego w 2020 roku? 26 czerwca?

Zgodnie z harmonogramem sprzed okresu pandemii, rok szkolny 2019/2020 miał się zakończył 26 czerwca. Od końca marca poddawano tę datę w wątpliwość – sam Minister Edukacji Narodowej, Dariusz Piontkowski, kilkukrotnie sugerował, że rozwój pandemii może doprowadzić do przesunięcia się terminów egzaminów, a tym samym skrócenia okresu wakacji. Najnowsze oficjalne informacje w tym zakresie wskazują, że jednak mimo przesunięcia terminów egzaminów maturalnych i ósmoklasisty, koniec roku szkolnego 2020 nastąpi z dniem 26 czerwca. Na ten moment nie ma również zmian w kwestii terminu rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 – dzieci rozpoczną kolejny rok nauki początkiem września.

 

Zakończenie roku szkolnego 2020. Ile dni do wakacji 2020?

Jeżeli w ostatniej chwili termin zakończenia roku szkolnego się nie zmieni, to już możemy odliczać dni do wakacji. Od dziś (wtorek 15 czerwca 2020) zostało jeszcze 10 dni do wakacji. Bez weekendów tylko 8 dni.

Zmiany terminów egzaminów a koniec roku szkolnego 2020

Egzaminy maturalne z początku maja zostały przesunięte na czerwiec – będą się odbywać od 8 czerwca (język polski) do 29 czerwca. W tym roku zrezygnowano z przeprowadzenia matur w postaci ustnej. Egzaminy ósmoklasistów odbędą się 16-18 czerwca, ogłoszenie wyników będzie miało miejscem końcem lipca. Egzaminy zawodowe zostają przesunięte na 17-28 sierpnia. Wszystkie egzaminy mają odbywać się w placówkach dydaktycznych, z zachowaniem reżimu sanitarnego. Pandemia ma nie wpłynąć na proces rekrutacji na studia i do liceum.

Dowiedz się: Jak dodać załącznik w Librusie?

Zakończenie roku szkolnego i terminy egzaminów to jedno, a kwestia powrotu do szkół – to drugie. Oficjalnie nauka zdalna miała się zakończyć z dniem 24 maja i po tym czasie dzieci miały wrócić do szkół. Wiemy już, że tak się nie stanie.

Sprawdź: Jak dzielić wyrazy na sylaby?

Bez wątpienia sytuacja jest dynamiczna, a kolejne decyzje rządu podejmowane są w trybie nagłym – dlatego warto śledzić konferencje prasowe premiera Mateusza Morawieckiego.

Dodaj komentarz

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele dla świadkowej

Sukienka dla świadkowej

Wybór sukienki dla świadkowej jest sporym wyzwaniem. Zwraca ona na siebie uwagę prawie tak samo jak Panna Młoda. Sukienka musi być więc elegancka i nietuzinkowa. Sukienka dla świadkowej Zostałaś poproszona...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general