Czy zdalne nauczanie rozpocznie się już w październiku 2021?

Kiedy może się rozpocząć zdalne nauczanie 2021? Sytuacja epidemiologiczna w kraju staje się coraz poważniejsza. „Z tygodnia na tydzień odnotowujemy 35–40% przyrost nowych przypadków” – mówił na konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeśli utrzyma się tempo wzrostu, to w najbliższym czasie możemy mieć powtórkę z zeszłego roku, a wtedy nauka zdalna rozpoczęła się pod koniec października. Czy prawdopodobny jest ten sam scenariusz? Ile szkół już pracuje zdalnie lub hybrydowo?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Minister edukacji Przemysław Czarnek zapewnia, że jego resort dokładnie monitoruje sytuację i będzie w razie potrzeby reagować.
 • Najważniejszą przesłanką do ewentualnego zamknięcia wszystkich szkół i przejścia na tryb zdalny ma być liczba hospitalizacji.
 • Minister zdrowia wskazuje, że w ostatnim czasie z każdym tygodniem liczba nowych zakażeń zwiększa się nawet o 35-40%.
 • Zwiększona liczba nowych chorych przekłada się na liczbę zajętych łóżek.

Od kiedy zdalne nauczanie 2021?

Wielu rodziców coraz bardziej niepokoi pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w kraju. Dzienna liczba nowych przypadków rośnie w przerażającym tempie, w związku z czym pytanie, kiedy zacznie się nauczanie zdalne, jest jak najbardziej uzasadnione.

Kolejne szkoły zmuszone są wprowadzić nauczanie hybrydowe z powodu pojawiających się nowych ognisk koronawirusa. Według danych na 13 września udostępnionych przez Ministerstwo edukacji hybrydowo lub w pełni zdalnie pracowało niemal 100 placówek. Na ten moment jest ich już ponad sto (w tym 3 całkowicie zdalnie), jak poinformował w wywiadzie dla Polskiego Radia 24 wiceminister edukacji Tomasz Rzymkowski. Dodał również, że wyłącznie szczepienia są w stanie zapobiec kolejnym ogniskom choroby i zapowiedział, że jego resort będzie gorąco do nich zachęcał. Akcja szczepień w szkołach uczniów w przedziale 12–18 lat niedawno ruszyła, ale chętnych brakuje. Tempo szczepień w całym kraju zdecydowanie zwolniło.

Czy w szkołach szykuje się podobny scenariusz co w zeszłym roku? W analogicznym okresie 2020 roku mieliśmy porównywalną liczbę dziennych przypadków. Wówczas wszystkie szkoły przeszły na tryb zdalny pod koniec października. Kiedy będzie zdalne nauczanie 2021?

Co z nauką zdalną? Minister edukacji o możliwym nauczaniu zdalnym

Szef resortu edukacji Przemysław Czarnek był już wielokrotnie pytany o planowane działania w szkołach w związku z sytuacją epidemiologiczną. Póki co uspokaja i przekonuje, że ministerstwo jest przygotowane na różne ewentualności. Jednocześnie przyznaje, że nie da się przewidzieć najbliższych tygodni, sytuacja będzie na bieżąco monitorowana, a wprowadzane środki dopasowane do okoliczności.

Sprawdź też: Kiedy zamkną wszystkie szkoły?

Zdaniem ministra Czarnka podstawowym kryterium oceny stanu rzeczy będzie liczba zajętych łóżek w szpitalach i ogólna sytuacja panująca w ochronie zdrowia. Dopóki system będzie wydolny, szkoły mają pozostać otwarte.

Jeśli chodzi o systemowe rozwiązanie to zagrożenie dla nauki stacjonarnej jest tylko wówczas, kiedy wydolność systemu ochrony zdrowia byłaby rzeczywiście postawiona w takiej sytuacji, jak podczas trzeciej czy drugiej fali koronawirusa, kiedy widzieliśmy rzeczywiście bardzo duże kłopoty służby zdrowia – przepełnione szpitale […]Szef MEiN dla Polskiego Radia

A zatem o ewentualnym zamknięciu szkół i przejściu na naukę zdalną zadecyduje liczba hospitalizacji. Na razie minister pozostaje dobrej myśli i uspokaja.

Zbieramy codziennie informacje na temat tego, co się dzieje w szkołach. Chcę Państwa zapewnić, że do szkół czwarta fala nie trafiła, jest sytuacja w której 99,9 proc. uczniów uczy się w trybie stacjonarnym. Zaledwie siedem placówek na ponad 20 tysięcy działa w trybie zdalnym. W kilkudziesięciu przypadkach mamy do czynienia z hybrydą, czyli sytuacją, w której poszczególne klasy zostały wysłane na kwarantannę i na naukę zdalną z uwagi na ognisko zakaźneSzef MEiN dla Polskiego Radia

Coraz poważniejsza sytuacja epidemiczna: Czy minister będzie musiał wprowadzić zdalne nauczanie?

Minister edukacji apeluje o spokój, jednak sytuacja wydaje się coraz bardziej niepokojąca. Z tygodnia na tydzień znacznie zwiększa się liczba codziennych zakażeń. Podczas dzisiejszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił aktualne dane i zakomunikował, że na obecnym etapie epidemii odnotowujemy już z tygodnia na tydzień wzrosty nowych zakażeń rzędu nawet 35-40%. Tendencja jest więc bardzo alarmująca.

Co najważniejsze, tak duża liczba osób zakażonych naturalnie przekłada się także na liczbę hospitalizacji. Według słów ministra Niedzielskiego ta przekroczyła już 1000 i podwoiła się względem poprzedniego tygodnia.

Mamy do czynienia z konsekwentnym wzrostem zakażeń COVID19. Z tygodnia na tydzień odnotowujemy 35-40 proc. przyrost nowych przypadków. Konsekwentny trend rosnącej liczby zakażeń koronawirus przekłada się na liczbę zajętych łóżek w szpitalach.Minister zdrowia podczas konferencji 20.09.22

Szef resortu zdrowia stwierdził, że bez żadnych wątpliwości będziemy w najbliższych tygodniach obserwować dynamiczne wzrosty nowych zachorowań, a zatem także zwiększenie liczby hospitalizacji. A pamiętajmy, że to od niej, według zapewnień ministra Czarnka, będzie zależało przejście na zdalne nauczanie. Obecnie procent zajętych łóżek w szpitalach w całej Polsce wynosi nieco ponad 17%. Najgorsza sytuacja pod tym względem jest szczególnie w dwóch województwach: lubelskim i podkarpackim. Województwa te są jednocześnie rejonami z najgorszym poziomem zaszczepienia w Polsce.

Sprawdź: Kiedy są dni wolne od szkoły?

Minister zwrócił także uwagę na to, jak ważną rolę odgrywają szczepienia w walce z pandemią. Pozytywne rezultaty widać bezpośrednio na podstawie danych – udział osób zaczepionych w ogólnej liczbie nowych zakażeń wynosi zaledwie 0,9%.

Źródła:

Dodaj komentarz

1 komentarzy: Czy zdalne nauczanie rozpocznie się już w październiku 2021?

 1. My uczniowie chcemy nauczanie zdalne jak najszybciej. Tylko tak możemy przygotować się do matury czy innych egzaminów we własnym tempie. #muremzazdalnym

  Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

  Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

  Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

  Czytaj dalej →
  Planowanie ślubu oraz wesela

  Kameralne przyjęcie weselne

  Kameralne obiady weselne tylko dla najbliższych również mają swoje zalety. Wcale nie musisz wynajmować sali weselnej na sto lub dwieście osób. Kameralne przyjęcia weselne w domu lub w ogrodzie miewają...

  Czytaj dalej →
  Planowanie ślubu oraz wesela

  Ciekawe pomysły na zaręczyny

  Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

  Czytaj dalej →
  Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
  Logo