Zastrzyk antykoncepcyjny

Metod antykoncepcji jest wiele. Począwszy od tych naturalnych, takich jak kalendarzyk małżeński czy metoda polegająca na kontrolowaniu temperatury ciała, przez metody mechaniczne, czyli prezerwatywy, wkładki domaciczne i dopochwowe kapturki, po całą gamę metod chemicznych: środków i żeli plemnikobójczych, globulek dopochwowych czy pianek antykoncepcyjnych. Najszerszą grupą zabezpieczeń przed ciążą są metody hormonalne. Do wyboru są pigułki antykoncepcyjne, plastry antykoncepcyjne czy chipy. Jedną z metod, które zyskują coraz większą popularność jest zastrzyk antykoncepcyjny.

Zastrzyki antykoncepcyjne: jak działają?

Zastrzyki antykoncepcyjne są metodą hormonalną zapobiegania ciąży. Oznacza to, że wpływa on na gospodarkę hormonalną organizmu kobiety i wprowadza w niej zmiany uniemożliwiające zajście w ciążę. Blokuje mechanizmy owulacji oraz wpływa na zmianę gęstości śluzu szyjki macicy. Staje się on gęsty i uniemożliwia plemnikom swobodne poruszanie się. Zmienia się również skład chemiczny płynów w jajowodach oraz w macicy, który nie sprzyja zapłodnieniu i długiej żywotności plemników.

W składzie zastrzyków antykoncepcyjnych znajduje się syntetyczny odpowiednik progesteronu, octan medroksyprogesteronu. Wpływa na zahamowanie owulacji i na konsystencję śluzu szyjki macicy.

Zastrzyk podaje się raz na trzy miesiące. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż nie trzeba pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułki o tej samej porze czy o zmianie plastra antykoncepcyjnego. Zastrzyk antykoncepcyjny powinien zostać zrobiony w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu. Najbardziej rekomendowane jest podanie leku w pierwszym lub w drugim dniu krwawienia miesięcznego. Zastrzyk robiony jest domięśniowo i najczęściej wykonuje go lekarz ginekolog lub pielęgniarka. Nie zaleca się samodzielnego wykonywania zastrzyków.

Antykoncepcja w zastrzyku: czy jest skuteczna?

Ten rodzaj antykoncepcji uznawany jest za bardzo skuteczny. W tzw. skali Pearla otrzymuje on wartość 0.2, czyli bardzo wysoką. Skala Pearla określa, ile kobiet na sto – przy stosowaniu danego rodzaju antykoncepcji – zaszło w ciążę przy zachowaniu regularnego współżycia. Dla porównania: w skali tej prezerwatywa ma wartość 5-7, a zupełny brak antykoncepcji 85-90.

Zastrzyki antykoncepcyjne mają bardzo wysoką skuteczność: 0.2 w skali Pearla

Zastrzyk hormonalny jest równie skuteczny, jak przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Można mówić nawet o zwiększonej skuteczności zastrzyku, gdy weźmie się pod uwagę ilość ciąż spowodowanych zapomnieniem wzięcia tabletki – przy zastrzyku ryzyko to nie występuje.

Zastrzyk antykoncepcyjny: cena

Podobnie jak każda inna antykoncepcja hormonalna, zastrzyki sprzedawane są wyłącznie na receptę. Cena zastrzyku antykoncepcyjnego waha się w okolicach 40 złotych. Biorąc pod uwagę, że potrzebny jest jeden zastrzyk na kwartał, cena ta jest bardzo korzystna. Opakowanie tabletek antykoncepcyjnych wystarczające na jeden miesiąc kosztuje w przedziale 20-60 złotych, co w przeliczeniu na trzy miesiące daje kwoty znacząco przewyższające cenę zastrzyku.

Opinie o zastrzykach antykoncepcyjnych

Antykoncepcja w zastrzyku cieszy się dobrymi opiniami kobiet ją stosujących. Największą zaletą jest wygoda związana z tym rodzajem zabezpieczenia. Zachwalana jest również wysoka skuteczność zastrzyków oraz fakt, że w dużym stopniu łagodzą one objawy PMS. Całkowicie wstrzymują lub znacząco zmniejszają obfitość krwawienia miesiączkowego, co w opinii kobiet jest ogromnym plusem.

Zastrzyki antykoncepcyjne chwalone są za wygodę ich stosowania. Jeden zastrzyk zabezpiecza aż na trzy miesiące

Zastrzyki antykoncepcyjne są dobrym wyjściem dla kobiet, które nie mogą przyjmować pigułek antykoncepcyjnych z powodu problemów z wątrobą, a także dla matek karmiących piersią, ponieważ nie zawierają w swoim składzie pochodnej estrogenu, który negatywnie wpływa na laktację. Zastrzyk nie zmienia składu pokarmu ani też nie ma żadnych skutków ubocznych dla malucha.

Skutki uboczne zastrzyków antykoncepcyjnych

Nie ma metody antykoncepcji idealnej, która byłaby pozbawiona w zupełności wad. Jak każda antykoncepcja hormonalna, również zastrzyk hormonalny może powodować szereg skutków ubocznych. To jednak poważna ingerencja w naturalne procesy zachodzące w ciele kobiety. Zastrzyki hormonalne mogą spowodować wzrost wagi. Szacuje się, że w ciągu roku można przybrać nawet 3 kilogramy. Ma to związek z zaburzeniem gospodarki hormonalnej.

Zastrzyki hormonalne zwiększają ryzyko wystąpienia zakrzepów. Ich działanie jest długofalowe, ponieważ trwa aż trzy miesiące. W związku z tym, w razie wystąpienia skutków ubocznych nie można zastrzyku odstawić z dnia na dzień, jak tabletek antykoncepcyjnych czy plastra, lecz trzeba poczekać aż wpływ leku na organizm minie.

Dodaj komentarz

Antykoncepcja, Tabletki antykoncepcyjne

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych

Odstawienie tabletek antykoncepcyjnych powoduje, że zmienia się funkcjonowanie układu hormonalnego kobiety. Zwłaszcza, gdy ich stosowanie trwało przez długi czas. Preparaty najnowszej generacji są skonstruowane tak, aby wywołać jak najmniej skutków...

Czytaj dalej →
Antykoncepcja

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna często jest jedynym sposobem na uchronienie się przed niechcianą ciążą. Tabletka dzień po często nazywana jest środkiem wczesnoporonnym, warto jednak wiedzieć, że jej celem nie jest przerwanie ciąży....

Czytaj dalej →
Antykoncepcja

Długoterminowe metody antykoncepcji

Antykoncepcja hormonalna to jedna z metod zapobiegania ciąży, która jest najbardziej komfortowa. Istnieje wiele jej rodzajów, w tym antykoncepcja długoterminowa, która pozwala zmniejszyć ryzyko zajścia w niepożądaną ciążę niemal do...

Czytaj dalej →
Antykoncepcja, Tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne i ich skutki uboczne

Doustna antykoncepcja hormonalna, czyli tabletki antykoncepcyjne mają szereg zalet. Wygoda ich stosowania jest z pewnością największą z nich. Kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, mogą w przystępny i łatwy...

Czytaj dalej →
Antykoncepcja

Płyn preejakulacyjny a ciąża

Płyn preejakulacyjny to płyn, który wydobywa się z męskiego członka w chwili pobudzenia seksualnego jeszcze przed wytryskiem. W płynie preejakulacyjnym mogą być zawarte ruchliwe plemniki, w związku z czym, w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo