700+ zamiast 500+? A może 800+? “Pieniądze się znajdą”

Minister finansów Tadeusz Kościński pytany o to, czy gdyby świadczenie prorodzinne miało być podniesione do 700+ zamiast 500+, stwierdził, że jego resort nie widzi problemu, a pieniądze na pewno się znajdą. Gdzie szukać pieniędzy na program 700+? Od kiedy to świadczenie będzie wypłacane?

700+ zamiast 500+: Póki co 454+

Inflacja powoli, acz ustawicznie podgryza program 500+. Aktualnie jego realna wartość wynosi około 454 złote. Dlatego też już od jakiegoś czasu podnoszony jest temat waloryzacji, a nawet podniesienia kwoty tego świadczenia o 200, a nawet 300 złotych.

Minister rodziny Marlena Maląg zapewniała niedawno, że nowe rozwiązania dla rodzin zostały ujęte w Polskim Nowym Ładzie, czyli programie, który Prawo i Sprawiedliwość przygotowało na okres po zakończeniu pandemii.

Wiele zrobiliśmy dla polskich rodzin – i równie wiele możemy jeszcze zrobić. Program Rodzina 500+ spełnia marzenia Polaków. Dużo młodych rodzin wyjechało dzięki tej pomocy po raz pierwszy na wakacje.

Pamiętam, jak wdrażaliśmy program w 2016 roku w województwie wielkopolskim. Spotykałam się z samorządowcami i oponentów programu. Była ciągle dyskusja, ze trzeba stworzyć katalog tego, na co ludzie mogą wydać pieniądze, bo w przeciwnym razie nie będą wiedzieli i je zmarnują.– przypominała sukcesy programu 500+ minister Maląg na antenie Polskiego Radia.

W Polsce z programu 500+ korzysta 6,6 mln dzieci. Wynika z tego, że świadczenie to kosztuje Skarb Państwa 1,32 mld zł miesięcznie i 15,8 mld rocznie. Gdzie można szukać pieniędzy na jego podniesienie?

Minister Tadeusz Kościński upatruje tego źródła w przeniesieniu pieniędzy z innej części budżetu, równocześnie odżegnując się od pomysłu podniesienia podatków, by pozyskać środki na 700+ zamiast 500+.

Tak długo, jak nie podniesiemy podatków – a nie mamy takich planów – trzeba byłoby komuś zabrać, aby innemu dać. To nie są kwoty, które zrujnują budżet, ale utrudnią działanie w innych celach.– Minister Tadeusz Kościński dla Polsat News.

Sprawdź: Jak Polacy oceniają 500+ po pięciu latach?

Czy w takim razie możemy szybko oczekiwać wejścia w życie programu 800+, 700+ zamiast 500+? Dokładniejsze informacje z pewnością przyniesie prezentacja Nowego Ładu Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy ona nastąpi – jeszcze nie zdecydowano. Tymczasem jakiś już czas temu pojawiły się głosy ekonomistów postulujących zastąpienie świadczenia prorodzinnego bezwarunkowym dochodem podstawowym w wysokości 1200 złotych dla każdego i dodatkowego 600 złotych na każde dziecko.

Sprawdź: Bezwarunkowy dochód podstawowy to 1200, 1800 czy 3600 zł?

Dodaj komentarz

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo