700+ zamiast 500+? A może 800+? “Pieniądze się znajdą”

Minister finansów Tadeusz Kościński pytany o to, czy gdyby świadczenie prorodzinne miało być podniesione do 700+ zamiast 500+, stwierdził, że jego resort nie widzi problemu, a pieniądze na pewno się znajdą. Gdzie szukać pieniędzy na program 700+? Od kiedy to świadczenie będzie wypłacane?

700+ zamiast 500+: Póki co 454+

Inflacja powoli, acz ustawicznie podgryza program 500+. Aktualnie jego realna wartość wynosi około 454 złote. Dlatego też już od jakiegoś czasu podnoszony jest temat waloryzacji, a nawet podniesienia kwoty tego świadczenia o 200, a nawet 300 złotych.

Minister rodziny Marlena Maląg zapewniała niedawno, że nowe rozwiązania dla rodzin zostały ujęte w Polskim Nowym Ładzie, czyli programie, który Prawo i Sprawiedliwość przygotowało na okres po zakończeniu pandemii.

Wiele zrobiliśmy dla polskich rodzin – i równie wiele możemy jeszcze zrobić. Program Rodzina 500+ spełnia marzenia Polaków. Dużo młodych rodzin wyjechało dzięki tej pomocy po raz pierwszy na wakacje.

Pamiętam, jak wdrażaliśmy program w 2016 roku w województwie wielkopolskim. Spotykałam się z samorządowcami i oponentów programu. Była ciągle dyskusja, ze trzeba stworzyć katalog tego, na co ludzie mogą wydać pieniądze, bo w przeciwnym razie nie będą wiedzieli i je zmarnują.– przypominała sukcesy programu 500+ minister Maląg na antenie Polskiego Radia.

W Polsce z programu 500+ korzysta 6,6 mln dzieci. Wynika z tego, że świadczenie to kosztuje Skarb Państwa 1,32 mld zł miesięcznie i 15,8 mld rocznie. Gdzie można szukać pieniędzy na jego podniesienie?

Minister Tadeusz Kościński upatruje tego źródła w przeniesieniu pieniędzy z innej części budżetu, równocześnie odżegnując się od pomysłu podniesienia podatków, by pozyskać środki na 700+ zamiast 500+.

Tak długo, jak nie podniesiemy podatków – a nie mamy takich planów – trzeba byłoby komuś zabrać, aby innemu dać. To nie są kwoty, które zrujnują budżet, ale utrudnią działanie w innych celach.– Minister Tadeusz Kościński dla Polsat News.

Sprawdź: Jak Polacy oceniają 500+ po pięciu latach?

Czy w takim razie możemy szybko oczekiwać wejścia w życie programu 800+, 700+ zamiast 500+? Dokładniejsze informacje z pewnością przyniesie prezentacja Nowego Ładu Prawa i Sprawiedliwości. Kiedy ona nastąpi – jeszcze nie zdecydowano. Tymczasem jakiś już czas temu pojawiły się głosy ekonomistów postulujących zastąpienie świadczenia prorodzinnego bezwarunkowym dochodem podstawowym w wysokości 1200 złotych dla każdego i dodatkowego 600 złotych na każde dziecko.

Sprawdź: Bezwarunkowy dochód podstawowy to 1200, 1800 czy 3600 zł?

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo