800 plus zamiast 500. Nie od razu dostaniesz powiększony zasiłek

Od momentu ogłoszenia podwyżki świadczenia, wokół 500+ zrobiło się niemałe zamieszanie. Czy podwyżka obowiązuje od teraz? Kiedy wejdzie w życie?

Jak działa 500+?

Ustawa Rodzina 500 plus zakłada dodatkowe świadczenie w wysokości 500 złotych na dziecko do momentu ukończenia przez niego 18. roku życia. Świadczenia te wypłaca ZUS, a okres wypłat trwa do maja 2024 roku.

Sprawdź: Specjalny dodatek 1000 zł dla ucznia. Zasiłek losowy można otrzymać w nadchodzącym roku szkolnym

Jeżeli wciąż nie pobierasz świadczenia na swoje dziecko, to cały czas możesz to zrobić. Warto się jednak pospieszyć, aby otrzymać wyrównanie za okres, w którym nie zostało nam wypłacane świadczenie. Na stronie ZUS można znaleźć informację, że

w lipcu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 30 września 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od lipca,

w sierpniu 2023 r. – ZUS wypłaci świadczenie do 31 października 2023 r. wraz z wyrównaniem kwoty świadczenia od sierpnia.

Źródło: zus.pl

Możesz wykorzystać do tego aplikację mZUS, gdzie wypełnisz także wnioski o świadczenie dobry start 300+, dofinansowania za żłobek czy kluby dziecięce, a nawet wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy.

Sprawdź: Kiedy wypłaty 300 plus? Wbrew pozorom pieniądze “na wyprawkę” przysługują nie tylko dzieciom. Lista uprawnionych jest dłuższa

800+: od kiedy obowiązuje?

800+ – wbrew opinii niektórych – niestety nie obowiązuje od razu, od tego roku, dlatego nie możesz się spodziewać, że świadczenie będzie większe. Powiększony dodatek będzie obowiązywał dopiero od 1 stycznia 2024 roku. Będzie obowiązywał też tak samo jak 500 plus, czyli na każde dziecko.

Wypłata zwiększonego zasiłku będzie obowiązywała od 29 lutego 2024 roku, ale z wyrównaniem za styczeń. Dodatkowo zmiany wchodzą automatycznie, dlatego jeśli już raz złożyłeś wniosek na obecny okres wypłacania świadczeń, nie musisz tego robić ponownie – zwiększony dodatek będzie ci przysługiwał.

Sprawdź: Ile się czeka na 300 plus od złożenia wniosku? Rodzice muszą się pospieszyć, jeśli chcą

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo