Urlop macierzyński 2021 – ile trwa urlop i ile wynosi zasiłek macierzyński?

Urlop macierzyński 2021 – dowiedz się komu przysługuje, ile trwa, a także na jakich zasadach jest przyznawany. Poznaj wysokość wypłacanego świadczenia i dowiedz się w jaki sposób można o nie zawnioskować. 

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Wysokość zasiłku macierzyńskiego w 2021 roku zależy od średniej miesięcznej wysokości wynagrodzenia w ciągu poprzedzającego roku pracy.
  • Zasiłek macierzyński wypłacany będzie w takiej wysokości, jak uśrednione miesięczne zarobki.
  • ZUS wypłaca zasiłek ten w terminie do 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku.

Macierzyński w 2021 roku

Urlop macierzyński przyznawany jest kobietom, które dopiero spodziewają się dziecka i do terminu porodu pozostało nie więcej niż 6 tygodni lub świeżo upieczonym mamom, w dniu porodu. Co ciekawe, skorzystanie z niego jest obowiązkowe – należy wykorzystać minimum 14 z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego. Jest to czas, w którym kobieta ma szansę dojść do siebie po porodzie, a także oswoić się z nową sytuacją w domu i nauczyć się prawidłowej opieki nad noworodkiem. Dowiedz się również co przysługuje po urodzeniu dziecka?
  

Zasiłek macierzyński 2021 – ile wynosi?

Wysokość zasiłku macierzyńskiego w 2021 roku jest zależna od wysokości wynagrodzenia, jakie pracownica otrzymuje za pracę lub od wysokości składek odprowadzanych na ubezpieczenie zdrowotne (dotyczy to kobiet, które trudnią się prowadzeniem działalności gospodarczej oraz zleceniobiorczyń). 

Zobacz też: Becikowe 2021 [wniosek, dokumenty, warunki, ile wynosi, kiedy złożyć wniosek]

Urlop macierzyński – ile jest płatny w 2021 roku? 

Podczas 20 tygodni urlopu macierzyńskiego kobiecie przysługuje zasiłek wynoszący 100% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi średnie wynagrodzenie pracownicy w okresie ostatnich 12 miesięcy pracy. Uproszczając, jeśli twoja pensja od roku się nie zmieniła, to zasiłek macierzyński będzie wypłacany w takiej samej wysokości, jak twoje miesięczne zarobki. 

A co po urlopie macierzyńskim? W 2021 roku 100% zasiłku przysługuje także przez 6 pierwszych miesięcy urlopu rodzicielskiego – kolejne tygodnie wiążą się natomiast z zasiłkiem wynoszącym 60% podstawy wymiaru zasiłku. 

Istnieje jeszcze możliwość uśrednienia wysokości wypłacanego zasiłku. Jeśli w ciągu 21 dni od porodu pracownica złoży wniosek o wykorzystanie pełnego urlopu rodzicielskiego zaraz po urlopie macierzyńskim, przez cały rok będzie otrzymywać zasiłek w wysokości 80 % podstawy wymiaru. Jeśli otrzymujesz stałą pensję, będzie to 80% twojego wynagrodzenia. 

Zobacz też: Ciąża na urlopie wychowawczym

Wniosek o urlop macierzyński 2021

Urlop macierzyński można rozpocząć wcześniej, niż w dniu urodzenia dziecka – nawet sześć tygodni przed planowaną datą porodu. Warto wspomnieć o tym, że świeżo upieczona mama może jednocześnie zawnioskować zarówno o 20 – tygodniowy urlop macierzyński, jak i o 32 – tygodniowy urlop rodzicielski, czyli łącznie aż o 52 tygodnie nieprzerwanego urlopu. Jeżeli natomiast chcesz złożyć wniosek o przyznanie urlopu rodzicielskiego, będąc już w trakcie urlopu macierzyńskiego, możesz to zrobić najpóźniej na 21 dni przed planowaną datą zakończenia tego urlopu.

Zobacz też: Koniec umowy o pracę a ciąża

To czy zawnioskujesz o te dwa rodzaje urlopu łącznie, czy osobno, ma ogromny wpływ na wysokość otrzymywanego przez ciebie zasiłku. Jeśli zdecydujesz się zawnioskować łącznie o urlop macierzyński i rodzicielski, to przez wszystkie 52 tygodnie będziesz otrzymywać zasiłek w uśrednionej wysokości, która wynosi 80% podstawy wymiaru. 

Jak napisać wniosek o przyznanie urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Wielu pracodawców dysponuje gotowymi formularzami. Co do zasady wniosek powinien zawierać takie informacje jak:

  • imię i nazwisko pracownicy 
  • imię i nazwisko dziecka
  • data urodzenia dziecka
  • zakres czasowy urlopów, o które się wnioskuje
  • oświadczenie, że drugi rodzic nie będzie korzystał z urlopów
  • czytelny podpis pracownicy 

Oprócz tego, wniosek musi zawierać miejscowość i datę, w której został on złożony. Powinna być w nim również zawarta nazwa i siedziba adresata, czyli w tym przypadku nazwa i adres firmy, w której się pracuje.

Zobacz też: Jakie załączniki dołączyć do wniosku o 500+ w 2021 roku i kto musi to zrobić?

Kiedy ZUS wypłaca macierzyński w 2021 roku?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłek macierzyński w terminie maksymalnie 30 dni od daty złożenia kompletnego wniosku. Może się zdarzyć tak, że ZUS będzie potrzebował dodatkowych dokumentów, aby móc zdecydować o przyznaniu świadczenia – wtedy ten czas może się nieco wydłużyć. 

Zobacz również: Dodatkowe pieniądze za szybkie urodzenie drugiego dziecka. To nie żart!

Zmiany w urlopie macierzyńskim 2021

2021 rok nie wiąże się z żadnymi zmianami, które miałyby dotyczyć urlopu macierzyńskiego. W niedalekiej przyszłości (najpóźniej do sierpnia 2022 roku) w wyniku dyrektywy Unii Europejskiej, pracodawcy będą musieli zapewnić minimum dwa miesiące urlopu rodzicielskiego, z którego skorzystać będą mogli wyłącznie ojcowie. Taka zmiana ma na celu wsparcie rodziców w godzeniu obowiązków zawodowych z rodzinnymi oraz walkę z wykluczeniem świeżo upieczonych mam z rynku pracy. 

Rodzice pytają: 

Ile trwa urlop macierzyński w 2021 roku?

Wymiar urlopu macierzyńskiego w 2021 roku w przypadku jednego dziecka wynosi dokładnie 20 tygodni. Warto wspomnieć, że urlop macierzyński jest obowiązkowy – matka musi wykorzystać przynajmniej 14 tygodni urlopu, a w przypadku pozostałych 6 tygodni urlopu macierzyńskiego, może podjąć decyzję o rezygnacji z nich na rzecz innego bliskiego członka rodziny.

A co jeśli na świecie pojawiło się więcej niż jedno dziecko? Wtedy urlop macierzyński trwa dłużej:

  • 31 tygodni w przypadku urodzenia bliźniąt 
  • 33 tygodnie, jeśli na świecie pojawiły się trojaczki
  • 35 tygodni w przypadku czworaczków
  • 37 tygodni, jeśli na świat przyszły pięcioraczki. 

Jakie dokumenty są potrzebne do wniosku o przyznanie urlopu macierzyńskiego w 2021 roku?

Do wniosku o przyznanie urlopu macierzyńskiego należy dołączyć następujące dokumenty:

  • skrócony odpis aktu urodzenia dziecka lub
  • zagraniczny akt urodzenia dziecka.

Jeśli natomiast wnioskujesz o przyznanie urlopu macierzyńskiego przed porodem, do wniosku powinnaś dołączyć:

  • zaświadczenie lekarskie lub jego kopię, wystawione na zwykłym druku, które zawiera informację o przewidywanej dacie porodu.

Kto płaci za urlop macierzyński w 2021 roku – ZUS czy pracodawca?

Zasiłek macierzyński wypłacany jest z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, dlatego płatnikiem tego świadczenia jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Zasiłek macierzyński jest wypłacany przez ZUS, jeśli w 2021 roku firma, w której pracujesz, nie zatrudnia więcej niż 21 pracowników. Jeśli natomiast twój pracodawca zatrudnia więcej osób, to wypłatę na macierzyńskim będziesz otrzymywać z firmy, a ta z kolei będzie rozliczać się ZUS.

Dodaj komentarz

Waga w ciąży

Kobiece ciało po ciąży oczami taty

Po ostatnich dwóch luźniejszych tematach czas przejść do czegoś bardziej poważnego. Pozostaniemy jednak w temacie wagi. Tym razem jednak nie będzie o wadze niemowlaka. Ciąża i poród to ogromna zmiana...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo