Katechetka kontra kanapki z szynką. “Sprawdza dzieciom drugie śniadania i każe wyrzucać”. Rodzice składają skargi

W ostatnim czasie Fundacja Wolność od Religii otrzymuje coraz więcej zgłoszeń i skarg dotyczących nieprawidłowości związanych z prowadzeniem katechezy w szkołach. Jak informują przedstawiciele organizacji, w wielu placówkach dochodzi do dyskryminacji uczniów, którzy nie biorą udziału w lekcjach religii. Zastrzeżenia rodziców budzą także niektóre działania katechetów. Jeden z najbardziej bulwersujących przykładów dotyczy… drugiego śniadania. W pewnej szkole katechetka sprawdza dzieciom kanapki i każe wyrzucać do śmieci te z szynką. Co na to dyrekcja?

Ulubione śniadanie Twojego dziecka to kanapka z szynką? Katechetka ma inne zdanie

Fundacja Wolność od Religii w połowie maja opublikowała raport informujący o nieprawidłowościach w organizacji zajęć katechezy w szkołach, a także o przejawach dyskryminacji wobec osób, które w nich nie uczestniczą. W dokumencie przedstawiono zgłoszenia i skargi pochodzące przede wszystkim od rodziców, ale również uczniów oraz innych nauczycieli. Dotyczą one głównie nierównego traktowania, faworyzowania uczęszczających na religię oraz niestosownych zachowań ze strony katechetów. Jedna z historii wywołała jednak szczególne oburzenie wśród internautów, zwłaszcza rodziców. Chodzi o postępowanie pewnej katechetki, która postanowiła ingerować nawet w to, co uczniowie jedzą na drugie śniadanie. Tak opisuje to jeden ze zbulwersowanych rodziców:

Pani katechetka ważniejsza od dyrektora. Sprawdza na religii z czym dzieci mają kanapki. Jeśli jest piątek a bułki są z wędlina lub mięsem, nakazuje wyrzucać je do śmieci. Jedno wielkie pranie mózgów dzieciakom.

Katechetka przeprowadzająca kontrolę drugich śniadań od razu wzbudziła zainteresowanie i wywołała falę krytyki. Oburzeni internauci pytają przede wszystkim o to, dlaczego w takich przypadkach – kiedy jawnie naruszana jest wolność dzieci – nie ma konkretnej reakcji ze strony dyrekcji oraz innych rodziców. “Katechetka zwalczająca kanapki z wędliną, trudno o większe kuriozum”.

Nie brak jednak również komentarzy, które sugerują, że jeśli ktoś nie zgadza się z naukami Kościoła w całości, to nie powinien w ogóle zapisywać dziecka na religię. W ten sposób można będzie w przyszłości unikać tego typu absurdów.

Skąd zdziwienie? Posyłasz dziecko na trening dla początkujących członków instytucji, wśród reguł której jest post w piątek. Podobnie, jak dziecko trenuje pływanie, to np. nie może wchodzić na basen w tenisówkach. Pytanie brzmi czemu dziecko na taki trening posyłać, brak mięsa w piątek to jedno, ale zaraz wejdą reguły dot. seksualności, spowiedzi i wtedy się robi wesoło

Zobacz: Czy religia wlicza się do średniej 2022? Rozwiązanie z korzyścią dla uczniów

Katechetka wyrzuca kanapki. Dlaczego szkoła nie reaguje?

Z wspomnianego raportu wynika jednak, że niestety bulwersująca sprawa katechetki i jej walki z kanapkami z szynką nie jest jedynym problemem w polskich szkołach związanym z religią. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że zdecydowanie największa liczba skarg rodziców dotyczy “nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach”. Chodzi tu m.in. o umieszczanie katechezy w środku dnia, pomiędzy innymi lekcjami, co oznacza, że uczniowie wypisani z religii muszą pozostawać gdzieś na terenie szkoły, niekiedy bez odpowiedniej opieki.

Co roku religia jest wstawiana automatycznie w środku lekcji mimo, że 1/3 klasy nie chodzi na ten przedmiot. Wywalczenie chociaż jednej godziny poza planem jest trudne i poczytane jako wielka łaska i “dobra wola”, a nie oczywiste prawo ucznia.

Religia 2x w tygodniu w środku lekcji. Dziecko ma okienka, nieraz siedzi na korytarzu bez żadnej opieki. Oświadczenia o uczęszczaniu na religię zbierane w września, czyli z góry ustalenie zajęć religii, a nie na wniosek rodziców.

W wielu przypadkach pojawiły się także doniesienia o trudności “w dostępie do lekcji etyki i dyskryminujący sposób organizacji tych lekcji”. Niektórzy rodzice zgłaszali również, że szkoła wymusza obecność w placówce uczniów nieuczęszczających na religię nawet, jeśli katecheza odbywa się na pierwszej lub ostatniej lekcji.

Kiedyś dostałam propozycję, jeśli dobrze pamiętam, uczęszczania na lekcje etyki w piątki o godzinie 18:00. Nie wiem, czy ktoś skorzystał – wątpię. Lekcje religii zawsze były jednak w dogodnych godzinach.

Spora część skarg dotyczy także organizacji mszy czy rekolekcji w ramach zajęć i uroczystości szkolnych. Rodzice informują, że jednem z częstszych przejawów nierówności są wszelkie parareligijne inicjatywy, np. jasełka czy konkursy religijne z nagrodami w stylu “dzień bez pytania”.

Fundacja Wolność od Religii w swoim raporcie informuje, że wielokrotnie kontaktowała się (lub próbowała skontaktować) z dyrekcją wskazanych w zgłoszeniach szkół. Niestety większość dyrektorów zaprzecza istnieniu takiego problemu i nie podejmuje dyskusji nad możliwością poprawy sytuacji. Część z nich tłumaczy się procedurami oraz zaleceniami kuratoriów i MEiN. Tylko kilku zadeklarowało chęć zmiany zasad w szkole.

Zobacz: Piniata komunijna z Jezusem. Najnowsza imprezowa atrakcja wywołała oburzenie. “Kijem w symbol Zbawiciela”

Rodzice pytają, o co chodzi z kanapkami i religią

O co chodzi z kanapkami i katechetka?

Rodzice jednej ze szkół zawiadomili Fundację Wolność od Religii, że katechetka sprawdza kanapki uczniom i jeśli są z szynką, to każe je wyrzucać do śmieci.

Kanapki katechetka – o co chodzi?

Jak informują rodzice, w jednej ze szkół katechetka kontroluje drugie śniadania uczniów w piątki i każe wyrzucać kanapki zawierające szynkę.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Tata, Prawo, Rodzice

Urlop ojcowski: Czemu tak krótko?

Urlop ojcowski 2017: Zmiany, zmiany, zmiany Dziś rano odczytałem wiadomość na Facbooku od jednego z czytelników bloga, który poinformował mnie o zmianach w urlopach ojcowskich, które zaszły 2 stycznia 2016...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo