Już można złożyć wniosek o dodatek węglowy! Jak otrzymać 3000 zł dofinansowania?

Dwa tygodnie temu prezydent złożył podpis pod ustawą wprowadzającą dodatek węglowy. Przepisy weszły w życie 16 sierpnia, co oznacza, że już dzień później można było składać pierwsze wnioski o dofinansowanie. Kto może się ubiegać o jednorazową dopłatę w wysokości 3000 zł? Jak i gdzie można złożyć wniosek o dodatek węglowy? Termin upływa 30 listopada.

Gdzie i jak złożyć wniosek o dodatek węglowy?

Zgodnie z zapowiedziami rządzących ustawa o dodatku węglowym weszła w życie w połowie sierpnia. Z przepisów wynika, że o jednorazowe dofinansowanie w kwocie 3000 zł przysługuje tym gospodarstwom domowym, które wykorzystują do ogrzewania domu jednego ze wymienionych źródeł: kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni, kuchni węglowej lub pieca kaflowego.

Zgodnie z art. 2 ust. 3 przedmiotowego projektu, przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. […] Dodatek węglowy obejmuje więc również ekomiał.rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska w rozmowie z money.pl

Co ważne, nie obowiązuje w tym przypadku żadne kryterium dochodowe, co oznacza, że o dodatek może ubiegać się każdy, jeśli spełni podane warunki. Konieczne jest również zarejestrowanie się w centralnej ewidencji emisyjności budynków. Bez zgłoszenia tam źródła ogrzewania, nie można liczyć na wypłatę.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego – jak złożyć? Osobiście i online

Wnioski o dofinansowanie można składać już od 17 sierpnia. Można to zrobić osobiście, pocztą lub przez internet. Ostateczny termin upływa 30 listopada br. Wzór dokumentu, który należy złożyć, można pobrać z oficjalnej strony Ministerstwo Klimatu i Środowiska (pod tym linkiem). Wystarczy go wydrukować, a następnie dostarczyć do urzędu gminy. Najpierw należy jednak zorientować się, który organ w naszym miejscu zamieszkania zajmuje się tymi procedurami – można to zrobić, sprawdzając stronę internetową lub dzwoniąc do urzędu.

Wypełniając dokument, trzeba pamiętać o kilku kwestiach. Ponieważ realizacją programu zajmują się gminy, wniosek należy skierować do wójta, burmistrza lub prezydent miasta – w zależności od miejsca zamieszkania. Następnie konieczne jest uzupełnienie danych osobistych (w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania). We wniosku należy wskazać również jedno źródło ogrzewania oraz typ budynku, w jakim mieszkasz.

Wniosek można złożyć także drogą elektroniczną, przez e-PUAP, ale w tym celu niezbędne będzie posiadanie podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego. W tym przypadku również należy najpierw pobrać wniosek i go uzupełnić – można to zrobić na komputerze lub odręcznie (a następnie dokument zeskanować). Jak to zrobić krok po kroku?

  1. Zaloguj się do e-PUAP,
  2. Wejdź w zakładkę “Zobacz katalog spraw”,
  3. Następnie kliknij w “Sprawy ogólne”, a później “Pisma do urzędu”,
  4. Po wybraniu opcji “Pokaż więcej” będzie można wyszukać odpowiedni wniosek,
  5. Po lewej stronie znajduje się kolumna o nazwie “Pismo ogólne do podmiotu publicznego”, którą należy wybrać,
  6. Później kliknij “Załatw sprawę”,
  7. Wybierz odpowiedni urząd lub organ, do którego kierujesz wniosek,
  8. Wybierz rodzaj pisma: “Wniosek”, a w tytule umieść: “Wniosek o dodatek węglowy”,
  9. Na koniec dodaj załącznik w postaci wypełnionego wcześniej wniosku.

Zobacz: 300 plus – kiedy wypłaty? Rodzice muszą pilnować ważnego terminu, inaczej nie dostaną środków na czas

Dofinansowanie do węgla 2022. Kiedy można spodziewać się wypłat?

Zgodnie z oficjalnymi wytycznymi urząd gminy lub wyznaczony do tego organ mają miesiąc na rozpatrzenie wniosku i wypłatę świadczenia. Trudno jednak na razie powiedzieć, czy na pewno będzie się odbywać to tak sprawnie.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo