Co zrobić z chlebem po żurku? Sprawdzony sposób na niemarnowanie jedzenia

Szacuje się, że w Polsce wyrzucamy około 1,2 miliona ton chleba rocznie. Powodem tego jest najczęściej jego nadmierna ilość, a także fakt, że po kilku dniach staje się nieświeży i twardy. Jeśli masz chleb po żurku, który nie jest już tak smaczny, nie musisz od razu go wyrzucać. Wciąż można spróbować go wykorzystać w kuchni. Co zrobić z chlebem po żurku? Co zrobić z wydrążonym chlebem?

Co zrobić z chlebem po żurku?

Chleb jest jednym z podstawowych produktów spożywczych, dlatego jest regularnie wyrzucany w ogromnych ilościach na całym świecie. Szczególnie dużo marnuje się go w okresach świątecznych, na Boże Narodzenie oraz Wielkanoc. W większości domów robi się wtedy większe zapasy, a później nie zawsze jest się w stanie wszystko zjeść, zanim się nie zestarzeje.

Na stołach wielkanocnych w Polsce często pojawia się tradycyjny żur w specjalnie wydrążonym chlebie. Chociaż danie prezentuje się i smakuje przepysznie, to niestety często nie wiadomo, co zrobić z pozostawionym po posiłku chlebem (oraz wydrążoną ze środka miękką częścią). Zazwyczaj trafia on niestety do śmieci, a wcale nie musi tak być.

Co zrobić z pozostałym chlebem? Można go pozostawić do całkowitego zaschnięcia i stwardnienia, a następnie zetrzeć na tarce – w ten sposób uzyskujemy zapas bułki tartej. Jest to jeden z najbardziej skutecznych i praktycznych sposobów na ponowne wykorzystanie nawet bardzo starego chleba, dzięki czemu marnuje się go znacznie mniej.

Zobacz: Czy żurek można mrozić? O tym musisz pamiętać!

Co zrobić ze środka chleba? Wariacja na temat pancotto

Świetny sposób na ratowanie czerstwego chleba wymyślili także – przed wieloma laty – mieszkańcy Włoch. Na terenach dzisiejszej Apulii i Kalabrii często przygotowywano danię zwane pancotto, czyli inaczej mówić chleb z warzywami i przyprawami przypominający nieco konsystencją zupę. Do przygotowania potrawy potrzebne są tymianek, peperoncino oraz połowę bazylii i pietruszki, a także warzywa: pomidory, ziemniaki, cukinia, cebula, czosnek oraz zielony groszek. Wystarczy namoczyć pozostałe w domu czerstwe pieczywo, a następnie na oliwie podsmażyć czosnek z cebula i pozostałymi warzywami oraz przyprawami. Kolejnym krokiem jest duszenie podsmażonych warzyw w garnku wypełnionym wodą. Tuż przed końcem gotowania należy dodać namoczony i odciśnięty chleb i voilà – tradycyjne włoskie danie gotowe!

Czytelnicy pytają, jak wykorzystać chleb po żurku

Co z chlebem po żurku?

Można pozostawić do wyschnięcia i przerobić na bułkę tartą.

Jak wykorzystać środek z chleba?

Internauci radzą, aby zamoczyć go w jajku, wsadzić do naczynia żaroodpornego i zrobić zapiekankę

Czy chleb z żurku się je?

Tak, można zjeść.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Jak przystroić dom Panny Młodej?

Przystrojenie domu Panny Młodej oraz ewentualnie Pana Młodego leży w kwestii świadków. Przynajmniej taka jest tradycja. Nie musimy się jej sztywno trzymać. Często zdarza się, że to sami zainteresowani, czyli...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo