Antygen HLA B27 – Jaka jest cena za badanie i jak ono przebiega?

HLA B27 to dziedziczny antygen, który powoduje wiele chorób. Osoby, które go posiadają, mają dużą szansę na zapadnięcie na zespół Reitera i liczne dolegliwości związane z zapaleniami, na przykład stawów.

Antygen HLA B27

Ludzkie geny leukocytarne, w skrócie HLA, są grupą białek, które skutecznie pomagają organizmowi odróżnić własne, zaakceptowane geny od tych obcych, jak i również rozpoznawać własne komórki. Każdy człowiek posiada swoją mieszankę genów, które zebrano w odpowiednie typy. Ma to ogromne znaczenie w momencie przeszczepu szpiku, lub narządów, ponieważ antygeny HLA muszą być takie same, zarówno u dawcy, jak i biorcy. Brzmi to dość bezpiecznie, jednak czasami zdarza się sytuacja, w której powstaje pewien antygen, który może powodować rozległe szkody.

Antygen HLA B27 powoduje różne choroby, głównie o charakterze zapalenia. Najbardziej znanym powikłaniem, łączącym się z występowaniem tego genu, jest zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, w skrócie ZZSK. Różne badania udowodniły, że od 90 do 95% pacjentów, chorych na ZZSK posiada antygen HLA B27, dlatego tak ważne jest odpowiednie badanie, które potwierdzi posiadanie tego genu, w przypadku występowania odpowiednich objawów. Do innych chorób autoimmunizacyjnych spowodowane antygenem HLA B27 należy zaliczyć reumatoidalne zapalenie stawów, zespół Reitera, oraz ostre zapalenie przedniej części błony naczyniowej oka. Do wspomnianych objawów mogą należeć: 

  • Zesztywnione zapalenie stawów, któremu towarzyszy silny ból.
  • Występujący stan zapalny w okolicach stawów, cewki moczowej oraz oczu.
  • Stopniowe sztywnienie klatki piersiowej, kręgosłupa i szyi.
  • Niepokojące zmiany skórne.

Zobacz też: Badanie KTG w ciąży – co oznaczają liczby?

HlA B27 – cena za badanie

W przypadku stwierdzenia objawów chorób, powiązanych z antygenem HLA B27, zwykle poleca się wykonanie badań na jego wykrycie. Koszt wykrycia antygenu wynosi około 255 zł.

Zobacz również: Badanie ogólne moczu [przeciwwskazania, wyniki, normy]

Jak przebiega badanie HLA B27?

Wiadomo już, że gen HLA B27 może być niebezpieczny. W momencie podejrzeń chorób, wynikających przez niego, lekarz może zlecić podjęcie odpowiednich kroków w celu jego wykrycia. Należy pamiętać, że badanie na obecność antygenu nie polega na rozpoznaniu przyczyny choroby, jednak bardzo pomaga zbadać, w którym stadium, chociażby ZZSK znajduje się pacjent. Samo badanie, polega na pobraniu krwi, zwykle ze zgięcia łokcia, co pełni funkcję próbki DNA. Następnie jest ona kierowana do laboratorium. Po około 12 dniach powinna wrócić odpowiedź z wynikiem pozytywnym lub negatywnym. Jeśli wynik okaże się pozytywny, oznacza to powiązanie z chorobami wynikającymi z niego. W przypadku, gdy wynik na obecność HLA B27 jest ujemny, zwyczajnie objawy i choroby nie wynikają bezpośrednio od niego. 

Zobacz też: Test Western Blot – na czym polega badanie Western Blot?

Rodzice pytają:

HLA B27 – ile czeka się na wynik?

Zwykle, na wynik badania HLA B27 czeka się od 10 do 14 dni. Należy jednak pamiętać, że jest to średni czas oczekiwania, który może się różnić w zależności od miejsca robienia badania.

HLA B27 pozytywny wynik – co oznacza?

Pozytywny wynik na obecność HLA B27 nie powinien oznaczać jeszcze paniki. Wszystko zależy od tego, czy dany pacjent posiadał odpowiednie objawy, które wskazywałyby na choroby z nim związane. Jeśli takowych objawów nie zaobserwowano, obecność antygenu oznacza tyle, że pacjent ma jedynie szansę zachorować na powikłania z nim związane, w tym również na ZZSK. 

Czy antygen HLA B27 jest dziedziczny?

Ryzyko odziedziczenia po rodzicach antygenu HLA B27 istnieje, ale na zasadzie pół na pół. Oznacza to tyle, że istnieje spora szansa na odziedziczenie, zwłaszcza w momencie występowania chorób, jednak należy pamiętać, że nie gwarantuje to nabycia powikłań u dziecka z nim związanych. 

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo