Jak usunąć kleszcza?

Ukąszenie kleszcza w wielu rodzicach budzi lęk. Nie jest ono bolesne dla dziecka, lecz jego skutki mogą być poważne i niebezpieczne. W sytuacji, w której do niego doszło, kluczowe jest szybkie usunięcie kleszcza. Należy to wykonać w odpowiedni sposób, ponieważ kleszcza trzeba wyjąć w całości i niezwłocznie po jego ukąszeniu. Dlatego to, jak usunąć kleszcza warto sprawdzić zawczasu, by w razie konieczności działać naprawdę szybko.

Kleszcze obecne są nie tylko w lasach i na łąkach. Spotkać je można nawet na osiedlach bloków w środku miasta. Atakują zwierzęta i ludzi. Ich ugryzienia nie są bolesne, nie powodują również niewygodnych dolegliwości, jak swędzenie skóry po ugryzieniu przez komara, jednakże ukąszenia kleszczy mogą nieść ze sobą ogromne niebezpieczeństwo. Przenoszą one bowiem choroby, które poważnie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka, w tym tę, której obawiamy się najbardziej – kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak poprawnie usunąć kleszcza?

Gdy kleszcz znajdzie się na skórze człowieka, przebija ją szczękoczułkami i wpuszcza środek znieczulający – a wraz z nim bakterie. Zanim jednak zrobi to na odpowiednią głębokość, przez kilka pierwszych godzin buduje ze swojej śliny specjalny wapienny lejek, który jest w stanie wbić głęboko w naszą skórę. Dlatego kluczowe jest szybkie usunięcie kleszcza niezwłocznie po jego powierzchownym wczepieniu się w naskórek, zanim zaczepi się głębiej. Jak usunąć kleszcza, by nie popełnić błędów?

Podczas usuwania kleszcza kluczowe jest takie wyciągnięcie go, by nie został on uszkodzony. Nie należy robić tego palcami. Konieczna jest pęseta lub specjalne przyrządy do usuwania kleszczy dostępne w aptekach.

Usuwanie kleszcza pęsetą

Kleszcza należy mocno uchwycić pęsetą jak najbliżej skóry. Płynnym ruchem należy usunąć intruza dbając o to, by pozostał w całości. Jeżeli nie udało się to, pozostałości kleszcza usuwa się jak drzazgi za pomocą jałowej igły. Miejsce ugryzienia należy zdezynfekować.

Usuwanie kleszcza lassem

Lasso to jeden z przyrządów do usuwania kleszczy, które można kupić w aptekach. Składa się z górnej części przypominającej długopis, a na jego końcu umieszczone jest malutkie lasso, które nakłada się wokół kleszcza. Specjalnym przyciskiem należy zwolnić blokadę, co spowoduje, że lasso zaciśnie się wokół kleszcza. Płynnym ruchem należy wyciągnąć pajęczaka.

Usuwanie kleszcza „antykleszczem”

Antykleszcz to kolejny profesjonalny apteczny przyrząd dedykowany do usuwania kleszczy. Jest to rodzaj pompki, która działa na zasadzie próżniowej. Przypomina trochę strzykawkę. Obsługa tego urządzenia jest banalnie prosta, a pompka wysysa nie tylko kleszcza, ale także ślinę, którą już zdążył wstrzyknąć do ciała.

Czego nie należy robić przy usuwaniu kleszcza?

Wśród ludzi krąży wiele „mądrości ludowych” dotyczących wyciągania kleszczy. Pod żadnym pozorem nie należy się do nich stosować, ponieważ mogą jedynie zaszkodzić, spowodować rozerwanie kleszcza lub pozostawienie w jego ciele całej główki.

  • Nie smaruj kleszcza niczym – ani tłuszczami ani lakierem do paznokci. Jeśli to zrobisz to spowoduje to, że odcięty zostaje dopływ powietrza. Skutkuje to tym, że pajęczak może zwymiotować. Wraz z jego wymiocinami do organizmu przedostają się wirusy i bakterie.
  • Nie przypalaj kleszcza ogniem – z tego samego powodu, który wymieniony jest wyżej, czyli z powodu możliwości wymiotów.
  • Nie wyciskaj kleszcza – kleszcz to nie pryszcz. Jest on zaczepiony w skórze za pomocą malutkich haczyków i pomoże jedynie ich wyrwanie.
  • Nie ściskaj kleszcza za wypełniony brzuch – możesz w ten sposób wycisnąć jego zawartość z powrotem do ciała. Wraz z wyssaną krwią trafią tam bakterie i wirusy.

Dodaj komentarz

Kleszcze

Borelioza: Rumień wędrujący

Co to jest rumień wędrujący? To charakterystyczne zaczerwienienie, które na początku wygląda jak niewielka plamka i z czasem zaczyna się promieniście rozchodzić, jest sygnałem, którego nie należy ignorować. Wywołuje go...

Czytaj dalej →
Kleszcze

Fakty i mity na temat boreliozy

Borelioza od kilku miesięcy pozostaje tematem nr 1. Wiele się na jej temat mówi. Co z docierających do nas informacji jest prawdą, a co tylko mitem? Borelioza jest chorobą nieuleczalną:...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general