Jak usunąć kleszcza?

Ukąszenie kleszcza w wielu rodzicach budzi lęk. Nie jest ono bolesne dla dziecka, lecz jego skutki mogą być poważne i niebezpieczne. W sytuacji, w której do niego doszło, kluczowe jest szybkie usunięcie kleszcza. Należy to wykonać w odpowiedni sposób, ponieważ kleszcza trzeba wyjąć w całości i niezwłocznie po jego ukąszeniu. Dlatego to, jak usunąć kleszcza warto sprawdzić zawczasu, by w razie konieczności działać naprawdę szybko.

Jak usunąć kleszcza?
Pixabay

Kleszcze obecne są nie tylko w lasach i na łąkach. Spotkać je można nawet na osiedlach bloków w środku miasta. Atakują zwierzęta i ludzi. Ich ugryzienia nie są bolesne, nie powodują również niewygodnych dolegliwości, jak swędzenie skóry po ugryzieniu przez komara, jednakże ukąszenia kleszczy mogą nieść ze sobą ogromne niebezpieczeństwo. Przenoszą one bowiem choroby, które poważnie zagrażają zdrowiu i życiu człowieka, w tym tę, której obawiamy się najbardziej – kleszczowe zapalenie mózgu.

Jak poprawnie usunąć kleszcza?

Gdy kleszcz znajdzie się na skórze człowieka, przebija ją szczękoczułkami i wpuszcza środek znieczulający – a wraz z nim bakterie. Zanim jednak zrobi to na odpowiednią głębokość, przez kilka pierwszych godzin buduje ze swojej śliny specjalny wapienny lejek, który jest w stanie wbić głęboko w naszą skórę. Dlatego kluczowe jest szybkie usunięcie kleszcza niezwłocznie po jego powierzchownym wczepieniu się w naskórek, zanim zaczepi się głębiej. Jak usunąć kleszcza, by nie popełnić błędów?

Podczas usuwania kleszcza kluczowe jest takie wyciągnięcie go, by nie został on uszkodzony. Nie należy robić tego palcami. Konieczna jest pęseta lub specjalne przyrządy do usuwania kleszczy dostępne w aptekach.

Usuwanie kleszcza pęsetą

Kleszcza należy mocno uchwycić pęsetą jak najbliżej skóry. Płynnym ruchem należy usunąć intruza dbając o to, by pozostał w całości. Jeżeli nie udało się to, pozostałości kleszcza usuwa się jak drzazgi za pomocą jałowej igły. Miejsce ugryzienia należy zdezynfekować.

Sprawdź:  Uwaga kleszcze! 30 kleszczy wbitych w ciało trzylatka!

Usuwanie kleszcza lassem

Lasso to jeden z przyrządów do usuwania kleszczy, które można kupić w aptekach. Składa się z górnej części przypominającej długopis, a na jego końcu umieszczone jest malutkie lasso, które nakłada się wokół kleszcza. Specjalnym przyciskiem należy zwolnić blokadę, co spowoduje, że lasso zaciśnie się wokół kleszcza. Płynnym ruchem należy wyciągnąć pajęczaka.

Usuwanie kleszcza „antykleszczem”

Antykleszcz to kolejny profesjonalny apteczny przyrząd dedykowany do usuwania kleszczy. Jest to rodzaj pompki, która działa na zasadzie próżniowej. Przypomina trochę strzykawkę. Obsługa tego urządzenia jest banalnie prosta, a pompka wysysa nie tylko kleszcza, ale także ślinę, którą już zdążył wstrzyknąć do ciała.

Czego nie należy robić przy usuwaniu kleszcza?

Wśród ludzi krąży wiele „mądrości ludowych” dotyczących wyciągania kleszczy. Pod żadnym pozorem nie należy się do nich stosować, ponieważ mogą jedynie zaszkodzić, spowodować rozerwanie kleszcza lub pozostawienie w jego ciele całej główki.

  • Nie smaruj kleszcza niczym – ani tłuszczami ani lakierem do paznokci. Jeśli to zrobisz to spowoduje to, że odcięty zostaje dopływ powietrza. Skutkuje to tym, że pajęczak może zwymiotować. Wraz z jego wymiocinami do organizmu przedostają się wirusy i bakterie.
  • Nie przypalaj kleszcza ogniem – z tego samego powodu, który wymieniony jest wyżej, czyli z powodu możliwości wymiotów.
  • Nie wyciskaj kleszcza – kleszcz to nie pryszcz. Jest on zaczepiony w skórze za pomocą malutkich haczyków i pomoże jedynie ich wyrwanie.
  • Nie ściskaj kleszcza za wypełniony brzuch – możesz w ten sposób wycisnąć jego zawartość z powrotem do ciała. Wraz z wyssaną krwią trafią tam bakterie i wirusy.

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Szkarlatyna u dziecka: zarażanie, objawy i leczenie
Wszystko o szkarlatynie: zarażenie, objawy, wysypka, przebieg, leczenie. Jak zapobiegać zarażeniu? Jak leczyć szkarlatynę? Dlaczego dochodzi do lokalnych epidemii i jakie mogą być powikłania? Szkarlatyna - płonica Szkarlatyna, która potocznie nazywana jest
Czytaj dalej
Newsy
Przewijaki prawnie wymagane w męskich toaletach? Tak, ponieważ tatusiowie także zmieniają pieluchy... Niestety na razie tylko w jednym mieście
W Nowym Jorku zmieniono prawo budowlane. Od teraz wszystkie nowopobudowane lub odnowione toalety publiczne muszą mieć miejsce do przewijania niemowląt, z którego mogą korzystać oboje rodzice. Czy w Polsce też
Czytaj dalej
Kleszcze
Grudka po kleszczu: kiedy znika i czy trzeba ją smarować?
Grudka po kleszczu może budzić zaniepokojenie. Wiele osób zastanawia się, czy nie stanowi ona problemu z którym należy wybrać się do lekarza. Kleszcz po wbiciu się w skórę  może pozostawić
Czytaj dalej
Kleszcze
Co odstrasza kleszcze? Domowe sposoby na kleszcze
W sezonie wiosenno-letnim warto zaopatrzyć się w sprawdzone środki odstraszające kleszcze, które pomogą zminimalizować ryzyko bycia ugryzionym przez tego pajęczaka. Które z nich działają, a które są nieskuteczne? Co odstrasza kleszcze?
Czytaj dalej
Kleszcze Zdrowie dziecka
Borelioza u dzieci – Przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie boreliozy u najmłodszych
Jedną z chorób, o których coraz głośniej mówi się w ostatnich latach jest borelioza. Choroba zakaźna, wywoływana przez krętki z rodziny Borrelia, która potrafi dokonać prawdziwego spustoszenia w organizmie człowieka.
Czytaj dalej
Kleszcze
Fakty i mity na temat boreliozy
Borelioza od kilku miesięcy pozostaje tematem nr 1. Wiele się na jej temat mówi. Co z docierających do nas informacji jest prawdą, a co tylko mitem? Borelioza jest chorobą nieuleczalną: MIT! Borelioza
Czytaj dalej