Co oznacza czerwona plamka na żółtku jajka? Jej widok często budzi wstręt

Zdarza się, że podczas rozbijania jajka możemy napotkać czerwonką plamkę na żółtku. Część osób według często powielanego mitu uważa, że to zarodek kurczaka. Nic z tych rzeczy. Czy takie jajko możemy jednak zjeść?

Jajka to w przypadku wielu osób podstawowy składnik diety. Uwielbiamy je w formie jajecznicy, jajek sadzonych czy omletów, ale stanowią też często dodatek innych dań np. potrzebne są podczas przygotowywania ciast, obtoczenia mięs czy jako składnik sosów. Czy czerwona plamka w żółtku powinna nas zaniepokoić?

Sprawdź: Jajecznica i sadzone mają mocną konkurencję. Jajko z chochli jest obłędnie smaczne

Czerwona plamka w jajku. Co oznacza? Nie musisz go wyrzucać do kosza

Niektórzy decydują się na wyrzucenie jajka, jeśli zauważą na żółtku czerwoną plamę, ale nie jest to konieczne. Jest to całkiem naturalne zjawisko i nie grozi naszemu zdrowiu. Wbrew powszechnie powielanemu mitowi to nie jest zarodek kurczaka. Jest to kropelka krwi, która mogła dostać się do środka na skutek pęknięcia naczynek krwionośnych w jajnikach lub jajowodzie kury. Nie świadczy to natomiast o tym, że kura była niezdrowa. Mogło to wynikać z uwarunkowań genetycznych lub też niedoboru witamin.

Sprawdź: Jajko sadzone w minutę? Potrzebny ci będzie talerz i nóż

Co oznaczają symbole na jajkach? Dowiedz się, jak odczytać kod na jajku

Podczas zakupu jajek warto zwrócić uwagę na znajdujący się na nich kod, który może nam wiele powiedzieć o ich pochodzeniu. Producenci muszą w nich umieścić:

  • numer oznaczający system chowu (0 – jaja z chowu ekologicznego, 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu, 2 – jaja z chowu ściółkowego,3 – jaja z chowu klatkowego)
  • kod państwa, w którym znajduje się ferma (PL – oznaczenie kraju pochodzenia jaj, czyli Polska)
  • weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego wskazującego między innymi na lokalizację fermy (, YY – kod województwa, ZZ – kod powiatu, QQ – kod działalności farmy, VV – kod hodowcy).

Sprawdź: Jak przekroić jajko w skorupce? Oto sposób na krojenie jajek w skorupach

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo