Zdarza się, że podczas rozbijania jajka możemy napotkać czerwonką plamkę na żółtku. Część osób według często powielanego mitu uważa, że to zarodek kurczaka. Nic z tych rzeczy. Czy takie jajko możemy jednak zjeść?
Jajka to w przypadku wielu osób podstawowy składnik diety. Uwielbiamy je w formie jajecznicy, jajek sadzonych czy omletów, ale stanowią też często dodatek innych dań np. potrzebne są podczas przygotowywania ciast, obtoczenia mięs czy jako składnik sosów. Czy czerwona plamka w żółtku powinna nas zaniepokoić?
Sprawdź: Jajecznica i sadzone mają mocną konkurencję. Jajko z chochli jest obłędnie smaczne
Czerwona plamka w jajku. Co oznacza? Nie musisz go wyrzucać do kosza
Niektórzy decydują się na wyrzucenie jajka, jeśli zauważą na żółtku czerwoną plamę, ale nie jest to konieczne. Jest to całkiem naturalne zjawisko i nie grozi naszemu zdrowiu. Wbrew powszechnie powielanemu mitowi to nie jest zarodek kurczaka. Jest to kropelka krwi, która mogła dostać się do środka na skutek pęknięcia naczynek krwionośnych w jajnikach lub jajowodzie kury. Nie świadczy to natomiast o tym, że kura była niezdrowa. Mogło to wynikać z uwarunkowań genetycznych lub też niedoboru witamin.
Sprawdź: Jajko sadzone w minutę? Potrzebny ci będzie talerz i nóż
Co oznaczają symbole na jajkach? Dowiedz się, jak odczytać kod na jajku
Podczas zakupu jajek warto zwrócić uwagę na znajdujący się na nich kod, który może nam wiele powiedzieć o ich pochodzeniu. Producenci muszą w nich umieścić:
- numer oznaczający system chowu (0 – jaja z chowu ekologicznego, 1 – jaja z chowu na wolnym wybiegu, 2 – jaja z chowu ściółkowego,3 – jaja z chowu klatkowego)
- kod państwa, w którym znajduje się ferma (PL – oznaczenie kraju pochodzenia jaj, czyli Polska)
- weterynaryjnego numeru identyfikacyjnego wskazującego między innymi na lokalizację fermy (, YY – kod województwa, ZZ – kod powiatu, QQ – kod działalności farmy, VV – kod hodowcy).
Sprawdź: Jak przekroić jajko w skorupce? Oto sposób na krojenie jajek w skorupach