Poduszka ciążowa – komfortowy sen i ulga dla kręgosłupa! Dlaczego warto ją mieć?

Ciąża to wyjątkowy i piękny czas w życiu kobiety. Niestety tak się składa, że jest również ogromnym wyzwaniem dla organizmu i wymaga od przyszłej mamy naprawdę dużo wysiłku. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o zdrowy i spokojny sen, a także o prawidłową i wygodną postawę podczas odpoczynku. Z pewnością może w tym pomóc poduszka ciążowa, która nie tylko zwiększa komfort spania, ale łagodzi dolegliwości związane z bólem kręgosłupa czy uciążliwymi skurczami łydek. To jednak jeszcze nie koniec jej zalet! Dlaczego warto ją mieć i co wziąć pod uwagę podczas zakupów?

Poduszka ciążowa – wytchnienie dla kręgosłupa

Wszystkie mamy doskonale wiedzą, jak mocno ciąża może dać się we znaki. Zdecydowana większość kobiet spodziewających się dziecka skarży się na liczne i wyjątkowo uciążliwe dolegliwości takie jak bóle pleców, skurcze, trudności ze snem czy ogólne zmęczenie i złe samopoczucie. Wraz z rozwojem ciąży i powiększającym się brzuszkiem część z tych problemów jeszcze się nasila i staje się naprawdę trudne do zniesienia.

Przyszłym mamom często doskwiera brak możliwości komfortowego ułożenia się do snu czy podczas odpoczynku. Leżenie przestaje być chwilą relaksu i ulgi, a znalezienie wygodnej pozycji graniczy niemal z cudem. Dla wszystkich ciężarnych, które zmagają się z takimi trudnościami, prawdziwym wybawieniem może okazać się poduszka ciążowa, stworzona specjalnie z myślą o kobietach zmagających się z podobnymi problemami.

Poduszka ciążowa w niczym nie przypomina tych tradycyjnych. Przede wszystkim są dużo większe, dłuższe i odpowiednio wyprofilowane. Wydłużony i wygięty kształt umożliwia wygodne ułożenie całego ciała w optymalnej pozycji. Odpowiednio dobrana poduszka zapewnia wsparcie nie tylko dla kręgosłupa, ale także dla karku, miednicy i bioder. Dzięki temu łagodzi dolegliwości bólowe i pozwala na komfortowy odpoczynek.

Zalety poduszki ciążowej:

  • odpowiednie oparcie i odciążenie dla kręgosłupa,
  • odciążenie miednicy i bioder,
  • odpowiednie ułożenie karku i szyi w czasie leżenia,
  • redukcja dolegliwości bólowych: pleców, nóg, karku i ramion,
  • odpowiednie oparcie dla brzuszka,
  • poprawa krążenia i ułatwienie zasypiania na boku,
  • pomoc w zasypianiu i spokojnym przesypianiu całej nocy.

Sprawdź: Czy laktator jest niezbędnym elementem wyprawki? Historie mam.

Poduszka ciążowa do spania

Prawidłowy i spokojny sen oraz odpoczynek mają ogromne znaczenie dla zdrowia zarówno mamy, jak i dziecka. Zdaniem specjalistów w przypadku kobiet w ciąży najbardziej optymalną pozycją do spania jest lewy bok. Takie ułożenie ciała poprawia krążenie w organizmie, a także zapewnia prawidłowy dopływ tlenu dla maluszka. Dodatkowo mamy gwarancję, że macica nie uciska wątroby oraz żyły głównej. Lepsze krążenie to oczywiście również mniejsze ryzyko powstawania obrzęków czy skurczy łydek, co także bywa prawdziwą zmorą przyszłych mam.

Niestety każda ciężarna wie z doświadczenia, że komfortowe ułożenie się w tej pozycji i wytrwanie w niej przez całą noc to niełatwe zadanie. W takim przypadku również sprawdzi się poduszka ciążowa, która zapewnia wygodne ułożenie ciała i spokojny sen. Już nie jedna mama przekonała się, że taki zakup może naprawdę uratować ich noce, a w konsekwencji poprawić ogólne samopoczucie i zredukować poziom codziennego zmęczenia.

Bardzo ważne jest jednak, aby podczas wyboru zwrócić uwagę na odpowiednią jakość. Najlepiej jeśli do wypełnienia poduszki zostały wykorzystane włókna silikonowe, ponieważ są odporne na odkształcenia i jednocześnie łatwo dostosowują się do kształtu ciała, zapewniając pewne oparcie. Warto sprawdzić także, czy użyty materiał jest hipoalergiczny i naturalny (np. bawełniany) – takie tkaniny są zdecydowanie bezpieczniejsze i bardziej komfortowe do spania. Z praktycznego punktu widzenia istotne jest również, żeby wybrana poduszka do spania dla ciężarnych miała ściągany pokrowiec, dzięki czemu łatwo dbać o higienę i czystość.

Zobacz: Wyprawka dla noworodka – lista rzeczy, które przydadzą się po porodzie

Poduszka (nie tylko) dla ciężarnych

Być może wiele przyszłych mam, którym poduszka ciążowa naprawdę mogłaby pomóc i złagodzić uciążliwe dolegliwości, powstrzymuje się przed zakupem, ponieważ obawia się, że gadżet posłuży przez chwilę, a potem będzie tylko zalegał w szafie. Nic z tych rzeczy! Poduszkę można wykorzystać także po porodzie np. do karmienia maluszka, a zdaniem niektórych mam świetnie sprawdza się również przy wykonywaniu ćwiczeń rehabilitacyjnych.

Poduszka ciążowa może okazać się wybawieniem dla wszystkich cierpiących z powodu silnych i uciążliwych bólów pleców. Wykorzystanie jej do spania czy do leżenia może łagodzić nieprzyjemne dolegliwości związane z kręgosłupem również u osób, u których przyczyną bólu nie jest ciąża.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo