Czym podlać ogórki, żeby lepiej rosły? Zabezpieczysz je przed chorobami i nie zdążysz zbierać plonów

Wiele osób decyduje się na uprawę ogórków w ogrodzie. Warzywa cieszą się sporą popularnością i są świetnym dodatkiem do obiadu oraz służą do przygotowania przetworów na zimę. Nie zawsze jednak rosną tak licznie i zdrowo, jak byśmy tego oczekiwali. Możesz to jednak zmienić, stosując domowe nawozy na ogórki.

Popularność ogórków jest porównywalna do popularności pomidorów. To właśnie te warzywa najchętniej wybieramy pod uprawę w ogrodzie. Choć zazwyczaj ogórki nie mają zbyt wielu wymagań, warto wiedzieć, co robić w przypadku chorób i jak wzmocnić ogórki domowymi sposobami. Nie każdy wie, że drogie preparaty ze sklepu nie będą potrzebne. Świetnie sprawdzi się za to to, co większość z nas ma już w swoim domu.

Sprawdź: Nie zwlekaj do końca lata i przygotuj ogórki małosolne na szybko. Gościom szczęka opadnie z wrażenia

Nawóz z drożdży do ogórków. Włóż do naczynia i zalej wodą, a po tygodniu będzie gotowy do użycia

Większość z nas ma w swojej kuchni drożdże. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że mogą służyć nie tylko do pysznych wypieków. Świetnie sprawdzą się też zastosowane w ogrodzie jako nawóz do ogórków. Jakie przyniosą efekty? Drożdże zawierają wiele substancji, które stymulują wzrost roślin i systemu korzeniowego oraz niszczą chorobotwórcze grzyby. To między innymi witamina B1, B2, B3, B6 i B9 oraz magnez, potas, fosfor, żelazo i wapń. Jak zrobić nawóz z drożdży na ogórki?

  1. Włóż do sporego naczynia 1 kostkę drożdży.
  2. Zasyp drożdże szklanką cukru i odczekaj 2 godziny.
  3. Zalej drożdże i cukier 10 l letniej wody i zamieszaj.
  4. Odstaw substancję w chłodne miejsce do fermentacji.
  5. Po upływie 1 tygodnia zastosuj nawóz na ogórki. Rób to nie częściej niż raz na 2 tygodnie.

Sprawdź: Ogórki kiszone puste w środku? To wina tych błędów. Wypróbuj te wskazówki i pozbądź się problemu

Czym pryskać ogórki od zarazy? Domowe sposoby to klucz do sukcesu

Ogórki, tak jak i inne rośliny są podatne na różnego rodzaju choroby. Warzywo może na przykład doznać bakteryjnej plamistości ogórka (jasne plamy na liściach), mączniaka (białe plamy na spodzie liści), czy porażenia parchem dyniowatym (szare plamy na owocach i wodnisty wyciek). Na szczęście możesz zabezpieczyć ogórki przed chorobami prostym, domowym sposobem. Jedyne czego potrzebujesz to kefir i woda.

  1. Zmieszaj kefir i wodę w proporcji 1:4.
  2. Podlewaj ogórki mieszanką co 1-2 tygodnie.

Sprawdź: Ten babciny składnik w surówce z kiszonych ogórków sprawia, że wszyscy się na nią rzucają

Turystyka

Cicha strefa bez dziecka w samolocie?

Kilka dni temu media związane z podróżami obiegła informacja, że kolejne linie lotnicze wprowadziły na pokładzie swoich samolotów tak zwane strefy bez dzieci. Tego typu rozwiązania można już spotkać w kilku...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo