Dla Polaków to chwast, a Niemcy płacą po 1000 euro za kilogram. To dobro luksusowe rośnie u nas “na dziko”

W Polsce na dziko rośnie roślina, która przez Niemców uważana jest za luksus porównywalny do trufli. Jej cena potrafi wynosić nawet 1000 euro za kilogram. Co to za roślina i dlaczego jest niedoceniana przez rodaków? Może poza piwoszami…

Chmiel, czyli najdroższe warzywo świata

Chmiel, roślina z rodziny konopiowatych, jest powszechnie znany jako kluczowy składnik w produkcji piwa. Ale to nie jedyne zastosowanie tej rośliny. Młode pędy chmielu, zwane również “szparagami chmielowymi”, są prawdziwym rarytasem na rynku warzyw.

Sprawdź: Jak się gotuje zielone szparagi? W ten sposób zawsze wychodzą perfekcyjnie

W Belgii, Holandii czy w Niemczech ceny pędów chmielu potrafią osiągać zawrotne ceny rzędu nawet tysiąca euro za kilogram. To sprawia, że uznawany jest za dobro luksusowe, tak jak np. trufle.

Białe pędy vs. zielone dojrzałe rośliny

Szczególnie cenne są przede wszystkim białe pędy, które wyrastają najwcześniej — można je spotkać już pod koniec zimy i bardzo wczesną wiosną. Zielone, dojrzalsze rośliny, nie osiągają już tak wysokich cen, ale nadal są bardzo pożądanym towarem.

Pędy chmielu są nazywane “dzikimi szparagami”. Są białe i przypominają z wyglądu miniaturowe białe szparagi. Zbiera się je wiosną, gdy śnieg stopnieje. Białe pędy chmielu są trudniejsze do zebrania, dlatego są droższe

Pędy chmielu w Polsce

W Polsce roślina ta często rośnie dziko, można spotkać ją przy dużych uprawach chmielu, a także w wielu polskich lasach.

Jak zebrać pędy chmielu?

“Młode pędy powinny mieć maksymalnie 6 liści, jeśli liście z łatwością odchodzą od łodygi, to znaczy, że pęd jest dobry. Sezon ich zbioru jest dosyć krótki, więc z poszukiwaniami trzeba poczekać do przyszłego roku, ale warto poszukać ich już teraz, żeby wiedzieć, gdzie się udać, ewentualnie rozważyć posadzenie chmielu we własnym ogrodzie”wskazuje serwis strefaagro.pl

Sprawdź: Fasolka szparagowa z bułką tartą i masłem to przeszłość! Jest smaczniejszy sposób na jej podanie

Smak pędów chmielu

Smak pędów chmielu jest różnorodny i zależy od wielu czynników, takich jak czas czy miejsce zbioru. Niektórzy twierdzą, że smakują jak chwasty, inni że mają smak podobny do szparagów, kiełków z nutą orzecha bądź jarmużu. Można je spożywać na surowo lub po uprzedniej obróbce termicznej. Po ugotowaniu lub usmażeniu najbardziej przypominają smakiem szparagi.

Właściwości zdrowotne pędów chmielu

Chmiel, warzywo, które było spożywane przez wiele pokoleń, odeszło w zapomnienie. Jednak teraz moda na niego powraca, a sezonowo można go znaleźć w niektórych restauracjach. Młode pędy chmielu są nie tylko pysznym przysmakiem, ale także zdrowym i odżywczym produktem, którego nasze ciało potrzebuje po wymagającej zimie. Mają niską zawartość tłuszczu, bogate są w błonnik pokarmowy oraz witaminy z grupy B. Dodatkowo, są źródłem witaminy C o wysokim poziomie (około 40 mg/100g).

Pędy chmielu mają także szereg właściwości zdrowotnych. Zawierają związki, które skutecznie pomagają w redukcji stresu, poprawiają jakość snu oraz wspierają pracę układu pokarmowego.

Jak spożywać pędy chmielu?

Pędy chmielu na surowo

Pędy chmielu można spożywać na surowo, jak i przygotowane na przykład w ramach sałatki, uprzednio sparzone wrzątkiem.

Pędy chmielu w kuchni

Obróbka termiczna pędów chmielu sprawia, że zaczynają smakiem przypominać szparagi. Francuzi, którzy rozsmakowali się w pędach chmielu — zwłaszcza białych, zwanych u nich “jets de houblon” — zwykle spożywają je oblane sosem śmietanowym z jajkami w koszulkach” — opisuje z kolei serwis interia.pl.

Pędy chmielu vs szparagi

Podobnie jak szparagi, pędy chmielu są delikatne i mają unikalny smak. Jednak w przeciwieństwie do szparagów, pędy chmielu są znacznie droższe i trudniej dostępne.

Pędy chmielu: przyszłość czy chwilowa moda?

Czy pędy chmielu to tylko chwilowa moda, czy też stały element kuchni przyszłości? Tego nie wiemy, ale jedno jest pewne – pędy chmielu to prawdziwy rarytas, który warto spróbować.

Sprawdź: Ten przepis na obiad ze szparagami pokocha każdy. Genialne połączenie, które można jeść codziennie

Pędy chmielu to prawdziwy skarb natury, który w Polsce jest często niedoceniany. Mimo że są traktowane jak chwasty, to ich wartość na rynku międzynarodowym jest ogromna. Dzięki swoim unikalnym właściwościom smakowym i zdrowotnym, pędy chmielu zasługują na większą uwagę. Może nadszedł czas, abyśmy zaczęli doceniać to, co rośnie pod naszymi nogami?

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo