Zamiast 300 będzie dodatkowe 600 zł za wychowawstwo. Ale nie wszyscy nauczyciele mogą liczyć na podwyżkę

Kilka tygodni temu minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział, że w nowym roku szkolnym dodatek za wychowawstwo wzrośnie o 100%. Wiadomość ucieszyła nauczycieli oraz związki zawodowe, które od dawna postulowały podwyżkę. Dodatek ma wynosić 600 zł, zamiast dotychczasowych 300. Niestety nie wszyscy nauczyciele mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. 600 zł za wychowawstwo od kiedy?

Nie 300, a 600 zł. Wyższy dodatek za wychowawstwo

Funkcja wychowawcy klasy to nie tylko dodatkowa odpowiedzialność dla nauczyciela, ale także znacznie więcej obowiązków i tzw. papierkowej roboty. Nic więc dziwnego, że całe środowisko oraz związki zawodowe już od dawna wnioskowały o podwyżkę dodatku za wychowawstwo.

Jego wysokość określają przepisy Karty Nauczyciela. Zgodnie z jej zapisami nauczyciel, któremu powierzono funkcję wychowawcy klasy, otrzymuje specjalny dodatek funkcyjny do pensji, w wysokości 300 zł. W obliczu inflacji, rosnących cen, ale i nawarstwiających się obowiązków, kwota ta nikogo nie satysfakcjonowała.

Dyskusja o konieczności podniesienia dodatku trwała już od jakiegoś czasu, aż w końcu głos w tej sprawie zabrał minister Czarnek. Podczas spotkania z dyrektorami szkół ponadpodstawowych z województwa lubuskiego szef resortu edukacji zapowiedział, że kwota wzrośnie i to aż o 100% – z 300 do 600 zł.

Zobacz: Minecraft za darmo dla uczniów. Gra ma służyć celom edukacyjnym. Gdzie można ją pobrać?

Nie wszyscy nauczyciele dostaną więcej pieniędzy

Podwyżka dodatku dotyczy jednak wyłącznie nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Decyzja ta nie obejmuje nauczycieli pracujących w przedszkolach, ponieważ w ich przypadku rodzaj oraz wysokość dodatków zależy od ustaleń władz lokalnych, które zarządzają daną placówką.

Wiadomo, że na taki dodatek w wysokości 380 zł mogą liczyć wychowawcy przedszkolni, którzy pracują w placówkach stołecznych. Warszawa przeznaczy na ten cel z własnego budżetu ponad 13 mln zł w najbliższym roku szkolnym.

Czytelnicy pytają, od kiedy podwyżka za wychowawstwo

Kiedy podwyżka dodatku za wychowawstwo?

Minister Czarnek zapowiedział, że podwyżka będzie już tej jesieni.

Sprawdź też:

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo