Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty 2023? Kwota zależy od rodzaju zadłużenia

Egzekucja komornicza to termin, który nikomu nie kojarzy się pozytywnie. Szczególnie jeśli dotyczy ona emerytów i rencistów, których świadczenia zwykle nie są zbyt wysokie. Warto jednak wiedzieć, że prawo chroni nas w takiej sytuacji i nie ma możliwości, aby pozostać bez środków do życia, nawet jeśli długi są naprawdę spore. Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty w 2023 roku?

Ile komornik może zabrać z emerytury lub renty 2023?

Według danych statystycznych z Krajowego Rejestru Długów wśród emerytów i rencistów jest wiele zadłużonych osób. Seniorzy często decydują się na wzięcie pożyczek czy chwilówek – np. na leczenie czy inne nagłe wydatki – z powodu niewystarczających dochodów. Nie od dziś wiadomo, że kwoty emerytalne i rentowe nie są w Polsce zbyt wysokie. Niestety czasami okazuje się później, że długów nie ma z czego spłacić i sprawa trafia do komornika.

Zgodnie z prawem komornik w ramach egzekucji może zająć część miesięcznego świadczenia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że nie może on pozostawić emeryta (lub rencisty) bez jakichkolwiek środków do życia. Co ciekawe, kwota wolna od potrąceń komorniczych zależy od rodzaju długów. W przypadku długów niealimentacyjnych komornik ma prawo zająć 25% miesięcznej emerytury brutto – dotyczy to zaległości w spłacie kredytów, pożyczek czy opłatach za czynsz. Minimalna emerytura w 2023 roku będzie od marca wynosić 1.588,44 zł brutto, co oznacza, że komornik musi zostawić co najmniej 1.191,33 zł brutto.

Nieco większą część świadczenia komornik ma prawo zajęć, jeśli egzekucja dotyczy długów za pobyt w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, domu pomocy społecznej lub zakładzie opiekuńczo-leczniczym. W takim przypadku może to być nawet 50% emerytury.

Zobacz: Waloryzacja emerytur 2023 [tabela netto]. Rekordowo wysokie podwyżki świadczeń już od marca!

Specjalne zasady dla długów alimentacyjnych

Specjalne przepisy zostały przewidziane również dla dłużników zalegających ze spłatą alimentów. W takim przypadku maksymalna kwota zajęcia emerytury wynosi nawet 60%.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo