Jak budować więź z dzieckiem? Dziecko 6

Jak budować więź z dzieckiem?

Kwestia tego, jak budować więź z dzieckiem, powinna być ważna dla każdego rodzica już od momentu narodzenia potomka. Od pierwszych chwil po narodzinach niemowlę wyczuwa emocje rodziców i to właśnie wtedy nawiązuje się największa więź. Zaraz po urodzeniu w dziecku buduje się pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa. To jest podstawą dobrych relacji i prawidłowego rozwoju dziecka.

Budowanie więzi z dzieckiem zaczyna się już w pierwszych chwilach jego życia

Bliska więź z dzieckiem jest wspierana również przez naturę. Podczas porodu w organizmie kobiety następuje burza hormonów. W zwiększonej ilości wydziela się hormon miłości, czyli oksytocyna oraz prolaktyna, czyli hormon, który odpowiada za produkcję pokarmu. Dzięki tym hormonom, mimo całego zmęczenia po okresie ciąży i porodu, matka czuje przywiązanie i radość związaną z pojawieniem się dziecka na świecie i już od pierwszych chwil zaczyna się budowanie więzi z dzieckiem. Czasami podczas ciąży i zaraz po porodzie kobieta skarży się na brak więzi z noworodkiem, jednak po jakimś czasie, gdy natura weźmie sprawy w swoje ręce i do gry wejdą hormony, matka zakochuje się w dziecku.

via GIPHY

Więź emocjonalną matki z dzieckiem – jak ją zbudować?

Po pierwsze: dotyk

Bardzo ważny w pierwszych dniach życia noworodka jest kontakt fizyczny. Za pomocą dotyku dziecko poznaje świat, ponieważ to właśnie ten zmysł jest najbardziej rozwinięty zaraz po narodzeniu. Dlatego też więź matki z dzieckiem kształtuje się poprzez dotyk. W związku z tym należy dziecko jak najczęściej głaskać i przytulać, a wtedy niemowlak będzie miał poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Poza dotykiem dla malucha uspokajający jest również zapach matki i jej ciepło fizyczne. Jeśli dziecko jest niespokojne i płacze, a wykluczyliśmy, że coś je boli, że ma pełną pieluszkę lub że jest głodne, z pewnością pomoże noszenie na rękach.

Po drugie: karmienie piersią

Jest to niezwykle istotne zarówno dla zdrowia, jak i dla relacji z dzieckiem. Pokarm matki jest najzdrowszy i najlepiej przyswajany przez noworodka. Wpływa na prawidłowy rozwój odporności a poza tym ma nieprzeceniony wpływ na poczucie bliskości z mamą.

Po trzecie: głos

Może się wydawać, że dziecko jest zbyt małe i nie rozumie, co do niego mówimy. Brak rozmowy jest bardzo częstym błędem, więc należy pamiętać, aby mówić do dziecka już od pierwszych jego minut. Dzięki spokojnemu tonowi głosu dziecko uspokaja się, a poza tym uczy się mówić. Początkowo maluch będzie bawić się swoim głosem i wydawać różne dźwięki, a gdy już zacznie mówić, niezwykle ważne jest, aby nie bagatelizować tego, o czym dziecko mówi i zawsze z uwagą wysłuchać pociechy. Brak rozmowy wpływa wyjątkowo mocno na brak więzi z matką.

Po czwarte: spędzaj z dzieckiem czas

Wspólnie spędzony czas zaowocuje w przyszłości, ponieważ dziecko uczy się w dużej mierze przez naśladownictwo. Warto czytać maluszkowi książki i wspólnie się bawić, nie pozostawiać go samemu sobie. Mimo, że starsze dziecko umie już zająć się sobą to bardzo ważna dla więzi rodzinnych jest wspólna zabawa i nauka.