Lista lektur obowiązkowych na maturę jest dosyć długa. Pytania na egzaminie mogą dotyczyć właściwie każdej z nich, ale są w spisie takie utwory, których znajomość może się szczególnie przydać. Z doświadczenia uczniów wynika, że najlepiej tuż przed maturą powtórzyć teksty z największą liczbą odniesień i motywów. Które pozycje włączymy do tego grona? Jakie lektury powtórzyć do matury? Jakie są najważniejsze lektury do matury 2025?
Jakie lektury powtórzyć do matury?
Zgodnie z nową podstawą programową maturzystów przystępujących do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym obowiązuje znajomość kilkudziesięciu lektur, które omawiane są przez całą szkołę średnią. Pytania dotyczące ich treści, najważniejszych motywów i kontekstów mogą pojawić się w teście historycznoliterackim, będącym częścią matury. Dokładna znajomość fabuły przydaje się jednak przede wszystkim przy pisaniu wypracowania.
To właśnie część pisemna matury jest ostatecznym sprawdzianem dla wszystkich zdających. Doświadczony egzaminator od razu zauważy, czy uczeń dobrze czy tylko pobieżnie opanował daną lekturę, dlatego najlepiej odwoływać się do tych utworów, które mamy skrupulatnie powtórzone. Jeśli nie ma już czasu na dokładną powtórkę wszystkie, warto skupić się na tych najważniejszych. Do tej grupy z pewnością można zaliczyć takie książki jak „Lalka” czy „Zbrodnia i kara”, które są kopalnią motywów.
Wiele ciekawych wątków, które mogą pojawić się w tematach wypracowań maturalnych, znajdziemy również w lekturach z poniższej listy.
Najważniejsze lektury do matury 2025
- Jan Parandowski, „Mitologia” cz. I o Grecji
- Adam Mickiewicz, „Dziady” cz. 3
- Bolesław Prus, „Lalka”
- Fiodor Dostojewski, „Zbrodnia i kara”
- Stanisław Wyspiański, „Wesele”
- Stefan Żeromski, „Przedwiośnie”
- Tadeusz Borowski, wybrane opowiadania
- Albert Camus, „Dżuma”
- Sławomir Mrożek, „Tango”
Poniższa lista nie stanowi oczywiście całości ważnych lektur. Można do niej dodać chociażby „Inny świat” Herlinga Grudzińskiego, „Rok 1984” Orwella czy „Makbeta” Szekspira.
Warto przypomnieć w tym miejscu, że nie zawsze wystarczy sama znajomość treści i bohaterów. Równie ważne jest zapoznanie się z okolicznościami powstania utworu, z genezą oraz z kontekstem danej epoki. W części pisemnej maturzysta musi bowiem stworzyć dłuższą wypowiedź argumentacyjną, w której odwoła się do co najmniej dwóch lektur oraz dwóch kontekstów, które dopasuje do wybranych utworów. Konteksty mogą być rozmaite, m.in. historycznoliteracki, literacki, kulturowy, historyczny, mitologiczny czy społeczny. Można zatem powiedzieć, że matura sprawdza wiedzę uczniów dość kompleksowo.
Zobacz: Czy na próbne matury trzeba być na galowo? Taki strój najlepiej wybrać na egzaminy
Matury próbne grudzień 2024
Od 5 grudnia w większości szkół średnich w Polsce zaplanowano próbne matury. Na początek uczniowie zmierzą się z językiem polskim, następnie z matematyką, a ostatniego dnia napiszą egzamin z języka obcego. Tego samego dnia arkusze zostaną opublikowane na oficjalnej stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, ale na wyniki trzeba będzie poczekać dłużej. Klucz odpowiedzi pojawi się w internecie w przyszłym tygodniu:
- 5 grudnia (czwartek): godz. 9:00 – język obcy nowożytny,
- 6 grudnia (piątek): godz. 9:00 – matematyka (poziom podstawowy), godz. 14:00 – język łaciński i kultura antyczna oraz języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy);
- 9 grudnia (poniedziałek): godz. 9:00 – język polski (poziom podstawowy), godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony);
- 10 grudnia (wtorek): godz. 9:00 – biologia, godz. 14:00 – informatyka, filozofia;
- 11 grudnia (środa): godz. 9:00 – geografia, godz. 14:00 – język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (poziom dwujęzyczny);
- 12 grudnia (czwartek): godz. 9:00 – matematyka (poziom podstawowy), godz. 14:00 – historia;
- 13 grudnia (piątek): godz. 9:00 – język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (poziom rozszerzony), godz. 14:00 – fizyka;
- 16 grudnia (poniedziałek): godz. 9:00 – chemia; godz. 14:00 – wiedza o społeczeństwie;
- 17 grudnia (wtorek): godz. 9:00 – język polski (poziom rozszerzony), godz. 14:00 – historia muzyki i historia sztuki.
Egzaminy będą sprawdzane wewnętrznie w szkołach, czyli przez nauczycieli danego przedmiotu. W związku z tym może to potrwać tydzień lub dwa. Prawdopodobnie jednak wszyscy uczniowie poznają wyniki przed świętami.
Sprawdź też: