Już są w lasach! Ich wysyp zdarza się raz na 4-5 lat

Grzybobranie to jedna z najbardziej ulubionych form spędzania czasu przez Polaków. Czy wiesz, że nie tylko jesień jest odpowiednim momentem na tę aktywność? Okazuje się, że czerwiec może być równie obfity w grzyby, a jednym z nich jest podgrzybek brunatny.

Grzybobranie w czerwcu

Czy grzybobranie w czerwcu to szaleństwo? Desperacja? Absolutny brak cierpliwości? Nic bardziej mylnego. To pora idealna. Zwłaszcza, że w polskich lasach pojawił się duży wysyp podgrzybka brunatnego — niezwykle smacznego grzyba z rodziny borowikowatych.

Sprawdź: Grzyb po przekrojeniu niebieski. Ta specyficzna barwa nie zawsze musi oznaczać trujący gatunek

Wysyp podgrzybka brunatnego

Podgrzybek brunatny to jeden z ciekawszych gatunków grzybów, które pojawiły się w czerwcu w nadwiślańskich lasach. Ten okaz najczęściej można znaleźć w lasach iglastych oraz w okolicach sosen.

Podgrzybek brunatny ma ciemnożółty trzon i kasztanowo-brązowy kapelusz, który z czasem staje się coraz jaśniejszy. Rozpoznaje się go też po pewnej charakterystycznej cesze. Jego biało-żółty miąższ po nacięciu zawsze robi się siny.

Podgrzybek brunatny w kuchni

Podgrzybek brunatny, ze względu na swój intensywny smak i zapach doskonale sprawdzi się jako składnik risotto, zup lub zapiekanek. Grzybiarze często marynują go w kwaśnej, octowej zalewie.

Sprawdź: Jak przechowywać grzyby w lodówce? Te metody pozwolą dłużej cieszyć się ich smakiem!

Nie dajmy się jednak ponieść zapałowi — podgrzybek, tak jak inne grzyby, przed smażeniem, duszeniem czy marynowaniem zawsze należy wcześniej obgotować. Dzięki temu zabiegowi nie będzie ciężkostrawny.

Inne letnie grzyby w lasach

Chociaż podgrzybek brunatny to nasz ulubiony letni grzyb, to nie jest jedynym gatunkiem występującym aktualnie w polskich lasach. W okolicach świerków, dębów, sosen i buków, skryte pod warstwą mchu czekają na swoich odkrywców pierwsze pieprzniki jadalne, czyli popularne kurki. Cierpliwi grzybiarze mogą też natknąć się na krasnoborowiki albo koźlarze.

Pieprznik jadalny (kurka)

Kurki to jedne z najbardziej popularnych grzybów w Polsce. Są łatwe do rozpoznania, smaczne i bezpieczne – nie ma grzybów trujących, które byłyby do nich podobne.

Krasnoborowik

Krasnoborowik to kolejny grzyb, który można spotkać w czerwcu. Jest to grzyb jadalny, bardzo smaczny i ceniony.

Koźlarz

Koźlarze to grupa grzybów, które są bardzo popularne wśród grzybiarzy. Są smaczne i łatwe do przygotowania.

Baraniocha

Baraniocha to grzyb niepozorny, ale jednocześnie pyszny i niezwykle zdrowy. Jest to grzyb jadalny, który warto poznać i poszukiwać.

Grzybobranie to nie tylko okazja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu, ale także możliwość zdobycia zdrowych i smacznych produktów.

Grzyby to źródło wielu cennych składników odżywczych. Są bogate w białko, błonnik, witaminy i minerały.

Grzybobranie to także doskonała forma rekreacji. Spacer po lesie, poszukiwanie grzybów – to wszystko pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Sprawdź: Jakie są objawy zatrucia grzybami?

Czerwiec to doskonały czas na grzybobranie. W polskich lasach można znaleźć wiele ciekawych gatunków grzybów, w tym podgrzybka brunatnego. Pamiętajmy jednak o bezpieczeństwie i zawsze dokładnie sprawdzajmy zebrane grzyby.

Czy w czerwcu można zbierać grzyby?

Tak, w czerwcu można znaleźć wiele gatunków grzybów, w tym podgrzybka brunatnego.

Czy podgrzybek brunatny jest jadalny?

Tak, podgrzybek brunatny jest grzybem jadalnym i bardzo smacznym.

Gdzie można znaleźć podgrzybka brunatnego?

Podgrzybek brunatny najczęściej można spotkać w lasach iglastych, w okolicach sosen.

Jakie inne grzyby można znaleźć w czerwcu?

W czerwcu można znaleźć takie grzyby jak pieprznik jadalny (kurka), krasnoborowik, koźlarz czy baraniocha.

Czy grzybobranie ma jakieś korzyści zdrowotne?

Tak, grzyby są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Ponadto, spacer po lesie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie.

Poszukiwanie grzybów to wspaniałe hobby, które łączy wielu Polaków. Dla tych, którzy z niecierpliwością oczekują na “sezon grzybowy”, mamy dobrą wiadomość. W polskich lasach znajdziemy już wiele gatunków smacznych grzybów. Po ostatnich dniach deszczowych, grzybiarze donoszą, że czerwcowy zbiór coraz bardziej się rozkręca. Nie ma na co czekać – tegoroczny czerwiec to idealny czas na poszukiwanie grzybów.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo