Książki dla 12 latka – Najlepsze serie książkowe dla dwunastolatków [poradnik inkBOOKa]

Nie ma lepszego sposobu na wciągnięcie nastolatka w świat czytania, niż zachęcenie go do czytania książki z jakiejś godnej uwagi serii wydawniczej. Lektura wciągnie go w naturalny sposób i zacznie połykać kolejne pozycje, nie tylko chłonąc historię i opowieść, ale też doskonaląc czytanie, poznając świat i wyrabiając nawyk lektury. Oczywiście, by ta sztuka się udała, kluczowe jest odpowiednie wybranie serii do czytania – dlatego tym razem o rekomendację poprosiliśmy eksperta bezpośrednio zaangażowanego w sprawę. Najlepsze książki dla 12 latka poleca… dwunastoletni Antoni z Wrocławia.

Wśród rekomendowanych przez naszego specjalistę pozycji znajdują się serie składające się z od kilku do nawet kilkudziesięciu tomów. Warto wspomnieć, że takie serie książek dla 12 latka idealnie czyta się na czytnikach e-książek, takich jak patronujący naszemu cyklowi inkBOOK Calypso Plus (który mimo niewielkiej wagi i gabarytów – waży ok. 150 g – może z powodzeniem pomieścić tysiące książek). 

Zobacz też: Książki dla sześciolatków – od których zacząć, by obudzić w dziecku małego czytelnika? [przegląd inkBOOKa]

Ciekawe książki dla 12 latka

A oto rekomendacje Antoniego:

„Dziennik Cwaniaczka”, Jeff Kinney, Stany Zjednoczone

„Dziennik Cwaniaczka” dotyczy życia szkolnego, rodzinnego i uczuciowego Grega – chłopaka mieszkającego w Stanach Zjednoczonych. To życie z każdą kolejną częścią opowieści staje się coraz bardziej zakręcone i pojawiają się coraz bardziej absurdalne problemy

Poczynając od kłótni kumpli o prawa autorskie do komiksu drukowanego w szkolnej gazecie, przez najróżniejsze przygody w szkole, aż po na przedziurawienie dachu domu przez wannę z hydromasażem (w „Totalnej Demolce”). Całość wyróżnia się świetnym poczuciem humoru i ma, oczywiście, formę dziennika – co sprawia, że świetnie się czyta i może zachęcić do pisania własnego pamiętnika.

„Harry Potter”, J. K. Rowling, Wielka Brytania

Prawdopodobnie wszyscy słyszeli o tej serii książek. Jej bohaterem jest Harry Potter – młody czarodziej, który stara się za wszelką cenę powstrzymać złego Lorda Voldemorta (znanego także jako „Czarny Pan”, „Sam-Wiesz-Kto czy „Ten, którego imienia nie wolno wymawiać”) przed wprowadzaniem chaosu do Wielkiej Brytanii i sąsiednich terenów, bo chaos zwykle oznacza, że niewinni ludzie muszą zginąć.

Łącznie jest 7 tomów, w których śledzimy losy i naukę Harry’ego oraz jego przyjaciół, nauczycieli i najróżniejszych magicznych stworzeń. Są to ciekawe książki zarówno dla 12 latki jak i 12 latka.

„Smocza Straż” i „Baśniobór”, Brandon Mull, Stany Zjednoczone

Chociaż „Baśniobór i „Smocza Straż” to dwie inne serie, to warto je opisać razem – bo jedna jest kontynuacją drugiej („Smocza Straż” jest kontynuacją „Baśnioboru”) i spotykamy tu te same postaci i miejsca.

Bohaterami tych książek są Kendra i Seth Sorensonowie, mieszkający w Stanach Zjednoczonych w stanie Nowy Jork. Pewnego dnia jadą (nie bez oporu) do dziadka  na wakacje i dowiadują się, że ludzie nie są jedynymi rozumnymi zwierzętami. W „Baśnioborze” rodzeństwo i ich sprzymierzeńcy walczą z demonami, a w „Smoczej Straży” ze smokami. Łącznie ukazało się już osiem tomów, kolejny pojawi się w sprzedaży wkrótce. Są to bardzo fajne książki dla 12 latki i 12 latka.

„Zwiadowcy”, John Flanagan, Australia

Seria „Zwiadowcy” zawierająca piętnaście tomów opowiada o przygodach piętnastoletniego Willa, który po uniemożliwieniu zrealizowania swojego marzenia o zostaniu rycerzem zostaje zwiadowcą.

Wcześniej niewiele wiedział o zwiadowcach, poza tym, że parają się mroczną magią – z czasem dowiaduje się, że zadaniem Korpus Zwiadowców jest dostarczanie informacji i pilnowaniem porządku w królestwie… Każda książka nadaje się zarówno dla 12 letniej dziewczynki jak i 12 letniego chłopca.

„Thorgal”, G. Rosiński (rysunki), J. Van Hamme (Scenariusz), Polska i Belgia komiks o przygodach dzielnego wojownika Thorgala

Na koniec propozycja nieco odmienna – komiksowa. „Thorgal” to legendarny polsko-belgijski (stworzony przez polskiego rysownika i belgijskiego scenarzystę), w którym mamy trochę opowieści przygodowej, trochę historycznej… a wszystko to w świecie pełnym postaci i stworzeń z mitologii skandynawskiej.

Thorgal jest dzielnym wojownikiem i doskonałym łucznikiem, który na stronach ponad 30 komiksów (z których na razie przeczytałem tylko część), przeżywa najróżniejsze przygody, stopniowo odkrywając swoje niesamowite umiejętności i możliwości (w tym magiczne). Świetne ilustracje i porywające opowieści.

Zobacz również: Te książki dla 8 letniej dziewczynki rozwiną jej wyobraźnię [Przegląd inkBOOKa]

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo