Mięsak u dziecka [objawy, diagnostyka i leczenie]

7% wszystkich nowotworów diagnozowanych u dzieci to nowotwory kości. Najczęściej jest to mięsak Ewinga i mięsak kościopochodny, rzadziej diagnozuje się chęstniakomięsaka i włókniakomięsaka.

  • Mięsak to nowotwór pochodzący z tkanki łącznej, takiej jak mięśnie, stawy, kości, nerwy, naczynia krwionośne.
  • Istnieją 3 rodzaje mięsaków – mięsaki tkanek miękkich, mięsaki kości, oraz mięsaki typu GIST.
  • Diagnostyka mięsaka jest trudna i wymaga współpracy grupy specjalistów.
  • Często diagnostyka mięsaka jest utrudniona i opóźniona ze względu na bagatelizowanie podstawowego objawu, jakim jest ból kończyn.
  • Podstawowym leczeniem mięsaka jest operacja chirurgiczna w celu wycięcia zmiany nowotorowej. Pomocniczo stosuje się chemioterapie i radioterapie.
  • W ciężkich przypadkach może być konieczna amputacja kończyny w celu zapobiegania nawrotowi choroby.

Mięsak u dziecka – co to takiego?

Żaden rodzic nie jest gotowy na to, aby dowiedzieć się, że jego dziecko choruje na nowotwór. Niestety wciąż zbyt dużo dzieci cierpi z powodu chorób nowotorowych i zbyt dużo z tego powodu odchodzi. Mięsak u dziecka to nie wyrok, jednak trzeba wiedzieć, z czym mamy do czynienia i czego się spodziewać. Poznając wroga mamy możliwości szybkiego reagowania i dostrzeżenia wczesnych objawów zwiastujących chorobę, co może być kluczowe w sukcesie jego leczenia.

Mięsak to nowotwór pochodzący z grupy nowotworów tkanek miękkich oraz kości. Na ten rodzaj nowotworu można zachorować bez względu na wiek czy płeć, nieleczony może prowadzić do zgonu. Mięsaki pochodzą z tkanki nienabłonkowej i mogą pojawiać się w dwóch formach – mięsaków kości lub mięsaków tkanek miękkich. W większości przypadków mięsaki charakteryzują się agresywnym przebiegiem i powstawaniem przerzutów.

Przyczyny powstawania mięsaków

Naukowcy wciąż starają się dociec, jakie są przyczyny pojawiania się nowotworów kości czy tkanek miękkich, niestety wciąż nie ma jednoznaczniej odpowiedzi, jaki jest powód zachorowań na mięsaki. Niektóre hipotezy mówią o tym, że odpowiadają za nie czynniki genetyczne, inne z kolei, że może mieć na to wpływ zakażenie wirusem HIV. Urazy z przeszłości mogą również mieć pewien wpływ na zachorowanie na mięsaka, podobnie jak kontakt z promieniowaniem radiologicznym lub chemikaliami. Żadna z tych hipotez nie jest jednak naukowo potwierdzona i nie mówi jednoznacznie, co jest przyczyną tej groźnej choroby. Badania prowadzone nad mięsakiem donoszą jedynie, że w wielu przypadkach zachorowań odnotowano mutacje chromosomowe.

Diagnostyka mięsaka

Prawidłowe wykrycie mięsaka nie jest łatwym zadaniem. Zwykle, aby postawić odpowiednią diagnozę, potrzebny jest sztab specjalistów. Podstawą diagnostyki mięsaka u dziecka są bowiem badania ogólne, zdjęcia rentgenowskie, obraz z badania tomograficznego, a także obraz z badań endoskopowych wraz z pobranym wycinkiem zmienionej chorobowo tkanki. W celu pobrania wycinka do analizy konieczne jest wykonanie biopsji. Bardzo ważne, aby była ona wykonana z najwyższą starannością, dokładnością i ostrożnością, gdyż istnieje ryzyko rozsiania komórek nowotorowych.

Rodzaje mięsaków – charakterystyka

Ponad połowa zachorowań na mięsaka tkanek miękkich to nowotwór lokalizowany na tułowiu, głowie, kończynach, szyi lub przestrzeni zaotrzewnowej. Mięsak u dzieci to najczęściej nowotwór poprzecznie prążkowany, który przez długi czas nie daje żadnych objawów. Niestety często mimo ich braku, okazuje się, że mamy do czynienia z nowotworem złośliwym, który daje przerzuty do płuc. Mięsak GIST, czyli nowotwór tkanki podścieliskowej przewodu pokarmowego powstaje na skutek niepoprawnej pracy jednego z receptorów komórki, najczęściej nowotwór ten rozwija się w jelitach lub żołądku. W początkowym stadium ten rodzaj nowotworu nie daje żadnych objawów, jednak jego rozrost i przejście w formę złośliwą jest bardzo szybkie i daje przerzuty na przykład do wątroby.

Mięsaki kości

Kolejnym rodzajem mięsaków, są mięsaki kości. Mogą być one umiejscowione w trzonach lub przy nasadach zarówno kości krótkich, jak i długich. We wczesnym etapie tego nowotworu pojawia się silny ból, doskwierający szczególnie w nocy. Czasami występuje nabrzmienie stawów, kości lub guz. U niektórych chorych można zaobserwować zniekształcenie zarysu kończyn. Diagnostyka mięsaka kości jest bardzo trudna, gdyż dolegliwości bólowe kończyn, które mogą sygnalizować chorobę, często przypisywane są bólom wzrostowym u dzieci, lub bólom zwyrodnieniowym u osób starszych. Często poprawa diagnoza jest wynikiem urazu kończyny lub przy okazji wykonywania badań.

Leczenie mięsaków

Dzięki ciągłemu rozwojowi medycyny i wieloletnim badaniom nad nowotworami i ich leczeniem, dziś chorzy na nowotwór tkanek miękkich i kości mają znacznie większe szanse na powrót do zdrowia i skuteczną rekonwalescencję. Podstawą w leczeniu mięsaków jest operacja chirurgiczna w celu wycięcia zmiany chorobowej. Jako wsparcie terapii i w celu zwiększenia szans pacjenta na całkowite wyleczenie stosuje się radioterapię i chemioterapię. Jeżeli zmiany nowotworowe w obszarze kości są rozległe, może zaistnieć konieczność amputacji kończyny w celu zapobiegnięcia nawrotowi choroby.

Rodzice pytają o mięsaki u dzieci

Jakie są najczęstsze objawy mięsaków kości u dzieci?

Najbardziej powszechnym objawem mięsaka kości są dolegliwości bólowe, niestety często bagatelizowane i zrzucane na karb bóli wzrostowych.

Czy można całkowicie wyleczyć mięsaka?

Skuteczność leczenia mięsaka u dziecka jest zależne od stadium jego rozwoju oraz złośliwości. Im szybciej nowotwór zostanie wykryty i im szybciej zostanie rozpoczęte leczenie, tym większe szanse ma pacjent na wyzdrowienie.

Kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na mięsaka?

Mięsak to nowotwór tkanek miękkich, na który może zachorować każdy, bez względu na płeć lub wiek.

Czy znane są przyczyny powstawania mięsaków?

Nie ma jednoznaczniej odpowiedzi, co jest przyczyną powstawania mięsaków. Może mieć na to wpływ wiele czynników zewnętrznych, urazy kończyn, obcowanie z chemikaliami, a także mutacje genów.

Na czym polega leczenie mięsaków?

Podstawą w leczeniu tego rodzaju nowotworów jest operacja chirurgiczna w celu wycięcia zmiany. Często wspomagana jest ona chemio lub radioterapią, co zwiększa skuteczność leczenia i pozwala zapobiec nawrotom choroby.

Źródła:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo