Na czym smażyć pączki? Wybór może zaważyć na smaku

Chociaż przygotowanie domowych pączków może wydawać się zadaniem niezwykle skomplikowanym i dlatego łatwym do zepsucia dla niewprawnego kucharza. W rzeczywistości jednak zarówno zrobienie ciasta, jak i smażenie tych słodkości nie powinno sprawiać zbyt wielu problemów, jeśli tylko będziemy trzymać się kilku wskazówek. Jak smażyć pączki, aby były smakowite i puszyste? Na czym smażyć pączki?

Na czym smażyć pączki? Najczęstszy i tradycyjny wybór

Aby ułatwić sobie całą procedurę smażenia, warto o to zadbać już na etapie przygotowywania ciasta. Lepiej nie dodawać do niego zbyt dużej ilości cukru, ponieważ w trakcie smażenia błyskawicznie się przypala i sprawia, że pączki staną się twarde. Zanim przystąpimy do smażenia, trzeba dać ciastu odrobinę czasu, aby odpowiednio wyrosło.

Sukces smażenia w dużej mierze zależy oczywiście od użytej do tego celu substancji. Ogromny wpływ ma tutaj temperatura dymienia – im wyższa, tym bezpieczniej dla smaku ciasta. Pączki smaży się bowiem w głębokim, bardzo mocno rozgrzanym tłuszczu, ponieważ wysoka temperatura zapobiega nasiąkaniu ciastka dodatkowymi kaloriami. Dzięki temu uzyskujemy pięknie zarumienione, ale delikatne i miękkie słodkości.

Tradycyjnie wybór pada najczęściej na smalec, który – ze względu na to, że jest tłuszczem zwierzęcym – ma zarówno wady, jak i zalety. Przede wszystkim charakteryzuje się wysoką temperaturą dymienia, co pozwala ładnie i równomiernie usmażyć pączki. Wadą może być jednak szczególny smak, który nie każdemu odpowiada.

Zobacz: Jakie nadzienie do pączków? 6 pomysłów, które pokochają wielbiciele tłustego czwartku!

Jaki olej do pączków?

Pączki można jednak usmażyć także na oleju. Świetnie sprawdzi się olej kokosowy, który mimo roślinnego pochodzenia, wykazuje właściwości podobne do smalcu. Składa się w większości z kwasów nasyconych, dlatego również nadaje się do głębokiego smażenia. Przy okazji nadaje ciastu delikatnego aromatu i smaku, który pasuje do słodkości.

Do smażenia pączków poleca się również olej arachidowy, który charakteryzuje się stosunkowo wysoką temperaturą dymienia (prawie 230 stopni).

Spośród pozostałych tłuszczów roślinnych wysoką temperaturą dymienia wyróżnia się także olej rzepakowy. Trzeba jednak pamiętać, że i olej arachidowy, i rzepakowy w większości składają się z tłuszczów wielonienasyconych, które mogą źle znosić bardzo wysokie temperatury.

Sprawdź też:

Obrączki ślubne, Pierścionki zaręczynowe

Biżuteria na zawsze

Obrączki oraz pierścionek zaręczynowy nosi się – przynajmniej z założenia i tradycji – przez całe życie. Należy więc starannie dobierać tę biżuterię ślubną. U każdego jubilera znaleźć można kilkadziesiąt wzorów...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice

Wszyscy jesteśmy dziećmi!

Dziś krótko ponieważ był to bardzo wyczerpujący dzień. Chciałbym Ci Córeczko z okazji Twojego pierwszego Dnia Dziecka (ten gdy byłaś w brzuszku się nie liczy:P) życzyć, żebyś zawsze … …...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo