Zbliża się próbny egzamin ósmoklasisty 2022! Uczniowie nie będą zachwyceni

W tym roku ponownie tysiące uczniów klas ósmych przystąpi go egzaminu na zakończenie edukacji w szkołach podstawowych. Tradycyjnie już ósmoklasiści podejdą do trzech testów – z języka polskiego, matematyki i obcego języka nowożytnego. Przedtem jednak, aby sprawdzić swoje umiejętności i przygotować się do tej właściwej wersji, czekają ich testy próbne. Kiedy będzie próbny egzamin ósmoklasisty 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Najbliższe próbne egzaminy ósmoklasisty 2022 odbędą się między 6 a 8 grudnia. Będą to arkusze przygotowane przez wydawnictwo Operon.
 • Zostaną zorganizowane tylko w tych szkołach, których dyrekcja złożyła odpowiednią deklaracją na początku września.
 • Nieznany jest jeszcze termin próbnych egzaminów przygotowywanych przez CKE.
 • Właściwe egzaminy odbędą się pod koniec maja 2022, między 24 a 26.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2022

Rozpoczęcie roku szkolnego oznacza, że kolejni uczniowie uczęszczający do ósmych klas zaczynają intensywną naukę do egzaminu kończącego edukację w szkole podstawowej. Ważną częścią przygotowań do testów jest przystąpienie do egzaminów próbnych. Dzięki temu uczniowie mają szansę nie tylko dowiedzieć się, co powinni powtórzyć, ale także poznać strukturę, formułę i cały proces przeprowadzania egzaminu. Tak, aby finalnie nic ich nie zaskoczyło i czuli się jak najbardziej komfortowo podczas pisania.

Wiele szkół organizuje próbne egzaminy nawet dwa lub trzy razy w ciągu roku. W poprzednich latach placówki korzystały najczęściej z arkuszy przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz przez wydawnictwo Operon. Niektórzy uczniowie musieli się także zmierzyć z testem od Nowej Ery. A jak będzie w tym roku? Kiedy egzamin próbny ósmoklasisty 2022?

Próbny egzamin ósmoklasisty 2022 arkusze

Wszystkie arkusze egzaminów próbnych są zazwyczaj udostępniane w internecie. Można je odszukać m.in. na stronie CKE – tam też znajdują się arkusze testów poprzednich roczników wraz z odpowiedziami. Swoje testy upowszechnia także wydawnictwo Operon w swoim serwisie. Zapoznanie się z tymi materiałami to również bardzo dobry sposób na naukę oraz sprawdzenie, jak dokładnie wyglądają polecenia egzaminacyjne i punktacja.

Sprawdź: Lektury do egzaminu ósmoklasisty. Które lektury są obowiązkowe 2021/2022?

Kiedy są próbne egzaminy ósmoklasisty 2022?

W tym roku szkolnym nie zostanie wejdzie w życie planowana zmiana formuły testu, polegająca na wprowadzeniu dodatkowego, czwartego przedmiotu. Oficjalnie nie wiadomo zatem jeszcze, kiedy (i czy w ogóle) będzie próbny egzamin ósmoklasisty 2021/2022 przeprowadzany przez CKE. W zeszłym roku odbył się w marcu.

Wiadomo natomiast, że w niektórych szkołach wkrótce uczniowie napiszą egzaminy próbne przygotowane przez wydawnictwo Operon. Rozpoczną się w poniedziałek 6 grudnia i potrwają w sumie 3 dni. Nie we wszystkich szkołach się one jednak odbędą, aby wziąć udział w programie, dyrekcja szkoły powinna złożyć deklarację na początku września.

Operon: próbny egzamin ósmoklasisty – data

 • 6 grudnia – próbny egzamin ósmoklasisty 2022 polski,
 • 7 grudnia – próbny egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka,
 • 8 grudnia – próbny egzamin ósmoklasisty 2022 angielski lub inny język obcy nowożytny.

Zobacz: Egzamin ósmoklasisty tylko dla chętnych. Minister edukacji ogłasza zmiany

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022?

Ze względu na pandemię egzaminy odbędą w innym terminie niż początkowo zakładano, a dokładnie pod koniec maja 2022 roku. Pierwotnie testy na zakończenie szkoły podstawowej miały się odbywać w kwietniu, ale chaos spowodowany lockdownami sprawił, że już po raz kolejny zostaną przesunięte. Uczniowie podejdą do egzaminów z trzech przedmiotów: j. polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Jeden dzień na jeden arkusz.

Egzamin ósmoklasisty 2022 termin:

 • 24 maja 2022 – egzamin ósmoklasisty 2022 polski,
 • 25 maja 2022 – egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka,
 • 26 maja 2022 – egzamin ósmoklasisty 2022 angielski lub inny język obcy nowożytny.

Egzamin ósmoklasisty 2022 – termin dodatkowy:

 • 13 czerwca 2022 r. – język polski,
 • 14 czerwca 2022 r. – matematyka,
 • 15 czerwca 2022 r. – język obcy.

Z czego są egzaminy ósmoklasisty?

Egzaminy ósmoklasisty przeprowadza się z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego, najczęściej uczniowie wybierają angielski. Zakres materiału obowiązujący do testów w założeniu obejmuje większość najważniejszych zagadnień poznanych na etapie edukacji w szkole podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy wyniki?

Uczniowie poznają rezultaty swojej pracy dopiero na początku wakacji. Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca 2022 roku, a dokument potwierdzający uzyskany rezultat (wraz z informacją o wyniku procentowym oraz wyniku na skali centylowej z każdego przedmiotu) otrzymają kilka dni później, 8 lipca 2022.

Zobacz: Jak napisać rozprawkę? Poznaj schemat dobrej rozprawki!

Rodzice pytają o próbny egzamin ósmoklasisty 2022

Kiedy próbne egzaminy ósmoklasisty 2022?

Pierwsze egzaminy próbne ósmoklasisty 2022 odbędą się już wkrótce. Między 6 a 8 grudnia uczniowie przystąpią do testów przygotowanych przez wydawnictwo Operon.

Kiedy jest próbny egzamin ósmoklasisty 2022 z Operonem?

Próbne testy ósmoklasisty 2022 z Operonem są od 6 do 8 grudnia. Pierwszego dnia język polski, drugiego matematyka, a na koniec język obcy.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022?

Wiadomo już dokładnie, kiedy są egzaminy ósmoklasisty 2022. Uczniowie przystąpią do nich pod koniec maja 2022, dokładnie w terminie od 24 do 26 maja.

Egzamin ósmoklasisty 2022 kiedy?

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się między 24 a 26 maja 2022 roku.

Sprawdź też: Ferie 2022 mają wyglądać inaczej niż poprzednie. “Będą korzystne dla dzieci”

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka, Newsy

To OSPA? NIE PODAWAJ Ibuprofenu!

Ibuprofen i Patracetamol to leki, po które sięgasz odruchowo, gdy dziecko ma gorączkę? Uważaj! Lekarstwa na bazie Ibuprofenu mogą być bardzo niebezpieczne podczas Ospy! Przekonała się o tym Hayley Lyons....

Czytaj dalej →
Newsy

Jaka będzie zima 2017/2018?

Chociaż nadal trwa jesień, a ostatnie jej dni w całej Polsce należały do tych słynnych złotych dni jesiennych, coraz częściej myślimy o zimie. A gdy o niej myślimy, tradycyjnie nasuwa...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Przyjęcie zaręczynowe

Przyjęcia zaręczynowe są coraz bardziej popularne również w naszym kraju. Oczywiście moda na nie, jak i na połowę innych tradycji ślubnych przyszła do nas z zachodu. Same przyjęcia zaręczynowe nie...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general