Zbliża się próbny egzamin ósmoklasisty 2022! Uczniowie nie będą zachwyceni

W tym roku ponownie tysiące uczniów klas ósmych przystąpi go egzaminu na zakończenie edukacji w szkołach podstawowych. Tradycyjnie już ósmoklasiści podejdą do trzech testów – z języka polskiego, matematyki i obcego języka nowożytnego. Przedtem jednak, aby sprawdzić swoje umiejętności i przygotować się do tej właściwej wersji, czekają ich testy próbne. Kiedy będzie próbny egzamin ósmoklasisty 2022?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • Najbliższe próbne egzaminy ósmoklasisty 2022 odbędą się między 6 a 8 grudnia. Będą to arkusze przygotowane przez wydawnictwo Operon.
 • Zostaną zorganizowane tylko w tych szkołach, których dyrekcja złożyła odpowiednią deklaracją na początku września.
 • Nieznany jest jeszcze termin próbnych egzaminów przygotowywanych przez CKE.
 • Właściwe egzaminy odbędą się pod koniec maja 2022, między 24 a 26.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2022

Rozpoczęcie roku szkolnego oznacza, że kolejni uczniowie uczęszczający do ósmych klas zaczynają intensywną naukę do egzaminu kończącego edukację w szkole podstawowej. Ważną częścią przygotowań do testów jest przystąpienie do egzaminów próbnych. Dzięki temu uczniowie mają szansę nie tylko dowiedzieć się, co powinni powtórzyć, ale także poznać strukturę, formułę i cały proces przeprowadzania egzaminu. Tak, aby finalnie nic ich nie zaskoczyło i czuli się jak najbardziej komfortowo podczas pisania.

Wiele szkół organizuje próbne egzaminy nawet dwa lub trzy razy w ciągu roku. W poprzednich latach placówki korzystały najczęściej z arkuszy przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną oraz przez wydawnictwo Operon. Niektórzy uczniowie musieli się także zmierzyć z testem od Nowej Ery. A jak będzie w tym roku? Kiedy egzamin próbny ósmoklasisty 2022?

Próbny egzamin ósmoklasisty 2022 arkusze

Wszystkie arkusze egzaminów próbnych są zazwyczaj udostępniane w internecie. Można je odszukać m.in. na stronie CKE – tam też znajdują się arkusze testów poprzednich roczników wraz z odpowiedziami. Swoje testy upowszechnia także wydawnictwo Operon w swoim serwisie. Zapoznanie się z tymi materiałami to również bardzo dobry sposób na naukę oraz sprawdzenie, jak dokładnie wyglądają polecenia egzaminacyjne i punktacja.

Sprawdź: Lektury do egzaminu ósmoklasisty. Które lektury są obowiązkowe 2021/2022?

Kiedy są próbne egzaminy ósmoklasisty 2022?

W tym roku szkolnym nie zostanie wejdzie w życie planowana zmiana formuły testu, polegająca na wprowadzeniu dodatkowego, czwartego przedmiotu. Oficjalnie nie wiadomo zatem jeszcze, kiedy (i czy w ogóle) będzie próbny egzamin ósmoklasisty 2021/2022 przeprowadzany przez CKE. W zeszłym roku odbył się w marcu.

Wiadomo natomiast, że w niektórych szkołach wkrótce uczniowie napiszą egzaminy próbne przygotowane przez wydawnictwo Operon. Rozpoczną się w poniedziałek 6 grudnia i potrwają w sumie 3 dni. Nie we wszystkich szkołach się one jednak odbędą, aby wziąć udział w programie, dyrekcja szkoły powinna złożyć deklarację na początku września.

Operon: próbny egzamin ósmoklasisty – data

 • 6 grudnia – próbny egzamin ósmoklasisty 2022 polski,
 • 7 grudnia – próbny egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka,
 • 8 grudnia – próbny egzamin ósmoklasisty 2022 angielski lub inny język obcy nowożytny.

Zobacz: Egzamin ósmoklasisty tylko dla chętnych. Minister edukacji ogłasza zmiany

Kiedy jest egzamin ósmoklasisty 2022?

Ze względu na pandemię egzaminy odbędą w innym terminie niż początkowo zakładano, a dokładnie pod koniec maja 2022 roku. Pierwotnie testy na zakończenie szkoły podstawowej miały się odbywać w kwietniu, ale chaos spowodowany lockdownami sprawił, że już po raz kolejny zostaną przesunięte. Uczniowie podejdą do egzaminów z trzech przedmiotów: j. polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego. Jeden dzień na jeden arkusz.

Egzamin ósmoklasisty 2022 termin:

 • 24 maja 2022 – egzamin ósmoklasisty 2022 polski,
 • 25 maja 2022 – egzamin ósmoklasisty 2022 matematyka,
 • 26 maja 2022 – egzamin ósmoklasisty 2022 angielski lub inny język obcy nowożytny.

Egzamin ósmoklasisty 2022 – termin dodatkowy:

 • 13 czerwca 2022 r. – język polski,
 • 14 czerwca 2022 r. – matematyka,
 • 15 czerwca 2022 r. – język obcy.

Z czego są egzaminy ósmoklasisty?

Egzaminy ósmoklasisty przeprowadza się z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego, najczęściej uczniowie wybierają angielski. Zakres materiału obowiązujący do testów w założeniu obejmuje większość najważniejszych zagadnień poznanych na etapie edukacji w szkole podstawowej.

Egzamin ósmoklasisty 2022 – kiedy wyniki?

Uczniowie poznają rezultaty swojej pracy dopiero na początku wakacji. Wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca 2022 roku, a dokument potwierdzający uzyskany rezultat (wraz z informacją o wyniku procentowym oraz wyniku na skali centylowej z każdego przedmiotu) otrzymają kilka dni później, 8 lipca 2022.

Zobacz: Jak napisać rozprawkę? Poznaj schemat dobrej rozprawki!

Rodzice pytają o próbny egzamin ósmoklasisty 2022

Kiedy próbne egzaminy ósmoklasisty 2022?

Pierwsze egzaminy próbne ósmoklasisty 2022 odbędą się już wkrótce. Między 6 a 8 grudnia uczniowie przystąpią do testów przygotowanych przez wydawnictwo Operon.

Kiedy jest próbny egzamin ósmoklasisty 2022 z Operonem?

Próbne testy ósmoklasisty 2022 z Operonem są od 6 do 8 grudnia. Pierwszego dnia język polski, drugiego matematyka, a na koniec język obcy.

Kiedy egzamin ósmoklasisty 2022?

Wiadomo już dokładnie, kiedy są egzaminy ósmoklasisty 2022. Uczniowie przystąpią do nich pod koniec maja 2022, dokładnie w terminie od 24 do 26 maja.

Egzamin ósmoklasisty 2022 kiedy?

Egzamin ósmoklasisty 2022 odbędzie się między 24 a 26 maja 2022 roku.

Sprawdź też: Ferie 2022 mają wyglądać inaczej niż poprzednie. “Będą korzystne dla dzieci”

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Dzieci na weselu

Zamierzasz wyprawić huczne wesele. Zapraszasz więc gości. Goście weselni to zazwyczaj osoby dorosłe, ale wiele z tych osób ma już swoje dzieci. Prosząc osoby dorosłe na wesele ważne jest by...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo