Niemowlę oddycha brzuszkiem? Jeśli zauważysz ten objaw, od razu zgłoś się do lekarza

Sposób oddychania małych dzieci jest inny niż u dorosłych, dlatego nieraz może budzić niepokój rodziców, zwłaszcza tych świeżo upieczonych. Czasami przy oddychaniu może pojawić się świst lub charczenie, a tego typu objawów lepiej nie ignorować. Co to znaczy, jak niemowlę oddycha brzuszkiem? Jak powinien wyglądać prawidłowy oddech u dziecka? Jak rozpoznać duszność u niemowlaka?

Co to znaczy, że niemowlę oddycha brzuszkiem?

Noworodki i niemowlęta oddychają inaczej niż osoby dorosłe. Przede wszystkim nie oddychają tak spokojnie i równomiernie, wciągają powietrze znacznie częściej, czyli nawet do 60 razy w ciągu jednej minuty. U takich maluszków raz na jakiś czas mogą również występować kilkusekundowe bezdechy – jeśli jednak powtarzają się z dużą częstotliwością, należy zgłosić się z tym do lekarza. Na wszelki wypadek warto zamontować w łóżeczku monitor oddechu.

Jeśli zauważymy, że maluszek oddycha brzuszkiem, trzeba go uważnie obserwować. W przypadku gdy nie będzie to jednorazowe, należy udać się do lekarza. Groźniejsze może okazać się zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych u niemowlaka. Objaw ten często pojawia się przy infekcjach czy chorobach układu oddechowego i może świadczyć o nasileniu duszności i problemów z oddychaniem.

Zobacz: Zalegająca flegma w przełyku i gardle. Lepiej nie lekceważyć tego objawu. Jak sobie z nim radzić?

Jak wygląda duszność u niemowląt?

Objawami duszności u niemowląt jest bardzo często wspomniane wyżej zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych. Oddech maluszka staje się płytki i bardzo szybki, może pojawić się świst i kaszel przypominający bardziej “szczekanie”, a także przyśpieszony rytm serca. Na problemy z oddychaniem może wskazywać także poruszanie się skrzydełek nosa oraz sinienie warg i napinanie mięśni szyi.

Sprawdź: Czy budzić dziecko z gorączką? To warto wiedzieć, aby nie szkodzić

Czytelnicy pytają, co robić, gdy dziecko oddycha brzuchem

Jak rozpoznać duszność u dziecka?

Na duszność może wskazywać świszczący oddech i kaszel, a także zaciąganie przestrzeni międzyżebrowej i szybsze bicie serca.

Zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych jak wygląda?

Przy każdym oddechu przestrzeń “zapada się” między żebrami.

Jaka jest prawidłowa ilość oddechów u rocznego dziecka?

Maluchy 0 do 3 miesięcy mogą wciągać powietrze nawet 30-60 na minutę. Niemowlęta od 3 do 6 miesięcy: 30–45 na minutę, a dzieci od 6 do 12 miesięcy: 25-40 na minutę.

Co oznacza zaciąganie powietrza u niemowląt?

Może świadczyć o problemach z oddychaniem, które wynikają np. z choroby lub infekcji układu oddechowego.

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo