Sposób oddychania małych dzieci jest inny niż u dorosłych, dlatego nieraz może budzić niepokój rodziców, zwłaszcza tych świeżo upieczonych. Czasami przy oddychaniu może pojawić się świst lub charczenie, a tego typu objawów lepiej nie ignorować. Co to znaczy, jak niemowlę oddycha brzuszkiem? Jak powinien wyglądać prawidłowy oddech u dziecka? Jak rozpoznać duszność u niemowlaka?
Co to znaczy, że niemowlę oddycha brzuszkiem?
Noworodki i niemowlęta oddychają inaczej niż osoby dorosłe. Przede wszystkim nie oddychają tak spokojnie i równomiernie, wciągają powietrze znacznie częściej, czyli nawet do 60 razy w ciągu jednej minuty. U takich maluszków raz na jakiś czas mogą również występować kilkusekundowe bezdechy – jeśli jednak powtarzają się z dużą częstotliwością, należy zgłosić się z tym do lekarza. Na wszelki wypadek warto zamontować w łóżeczku monitor oddechu.
Jeśli zauważymy, że maluszek oddycha brzuszkiem, trzeba go uważnie obserwować. W przypadku gdy nie będzie to jednorazowe, należy udać się do lekarza. Groźniejsze może okazać się zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych u niemowlaka. Objaw ten często pojawia się przy infekcjach czy chorobach układu oddechowego i może świadczyć o nasileniu duszności i problemów z oddychaniem.
Zobacz: Zalegająca flegma w przełyku i gardle. Lepiej nie lekceważyć tego objawu. Jak sobie z nim radzić?
Jak wygląda duszność u niemowląt?
Objawami duszności u niemowląt jest bardzo często wspomniane wyżej zaciąganie przestrzeni międzyżebrowych. Oddech maluszka staje się płytki i bardzo szybki, może pojawić się świst i kaszel przypominający bardziej “szczekanie”, a także przyśpieszony rytm serca. Na problemy z oddychaniem może wskazywać także poruszanie się skrzydełek nosa oraz sinienie warg i napinanie mięśni szyi.
Sprawdź: Czy budzić dziecko z gorączką? To warto wiedzieć, aby nie szkodzić
Czytelnicy pytają, co robić, gdy dziecko oddycha brzuchem
Na duszność może wskazywać świszczący oddech i kaszel, a także zaciąganie przestrzeni międzyżebrowej i szybsze bicie serca.
Przy każdym oddechu przestrzeń „zapada się” między żebrami.
Maluchy 0 do 3 miesięcy mogą wciągać powietrze nawet 30-60 na minutę. Niemowlęta od 3 do 6 miesięcy: 30–45 na minutę, a dzieci od 6 do 12 miesięcy: 25-40 na minutę.
Może świadczyć o problemach z oddychaniem, które wynikają np. z choroby lub infekcji układu oddechowego.