Nieszczepione dzieci nie będą przyjmowane do żłobków?

Wydział Zdrowia Urzędu Miasta w Poznaniu chce zaproponować nowy projekt dotyczący między innymi przyjmowania dzieci do żłobków. Możliwe, że nieszczepione dzieci będą miały mniejsze szanse na dostanie się do żłobków, aniżeli te ze wszystkimi zalecanymi szczepieniami.

Nieszczepione dzieci nie będą przyjmowane do żłobków?
depositphotos.com

Nieszczepione dzieci dostaną mniej punktów podczas rekrutacji

Projekt, który skupia się na programie opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia, porusza kwestię przyjmowania do żłobków nieszczepionych dzieci. Według założeń projektu dzieci, które otrzymały obowiązkowe szczepionki mają dostawać dodatkowe punkty przy ubieganiu się o miejsce w żłobku.

Pomysł nie jest nowy

Podobne zmiany chciała już wprowadzić w 2015 roku radna Beata Urbańska. Proponowała, by rodzice składający wnioski o miejsce, pokazywali zaświadczenie, że ich dziecko miało wszystkie podstawowe szczepienia ochronne. Projekt jednak nie wszedł w życie.

Dowiedziałam się, że takie rozwiązanie jest niemożliwe do wprowadzenia. Szkoda, że temat wtedy upadł, bo uważam, że należy mówić o tej sprawie. Coraz więcej rodziców nie szczepi dzieci, jest to poważny problem i należy podejmować kroki, aby go rozwiązać. Ważna jest tu edukacja rodziców, rozważenie dopłat do szczepień. – mówi portalowi gloswielkopolski.pl radna lewicy, Beata Urbańska.

Radna spotkała się ze sprzeciwem ze strony radnego PIS-u.

Skoro państwo dopuszcza taką możliwość, że rodzice mogą odmówić zaszczepienia dziecka, to nie może ich do tego zmuszać uchwała rady miasta. Taki zapis byłby ograniczeniem wolności człowieka – mówi Adam Pawlik portalowi gloswielkopolski.pl.

Jak przyznaje w rozmowie z glosemwielkopolski.pl Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Poznania, kwestia szczepień jest w trakcie analizy.

Na razie nie wiadomo, czy projekt zostanie ustanowiony i praktykowany przy aplikacji na miejsce w żłobku.

A co Wy sądzicie na ten temat? Czy projekt powinien wejść w życie?

Sprawdź też:

[Zdjęcie główne: depositphotos.com]

 

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka
Co to jest heterochromia oczu? Czy to powód do obaw?
Pod niepokojąco brzmiącą nazwą heterochromia, kryje się przypadłość, polegająca na różnobarwności tęczówek. Standardowo, człowiek posiada tęczówki w jednym odcieniu, który warunkowany jest przede wszystkim przez geny. Kiedy oboje rodziców posiada
Czytaj dalej
Zakupy
Plecaki szkolne dla dziewczyn – jaki rodzaj i model wybrać?
Plecak lub tornister to najważniejszy element szkolnej wyprawki. Na szczęście nie możemy narzekać na różnorodność sklepowej oferty – plecaki szkolne dla dziewczyn są dostępne w rozmaitych wzorach i we wszystkich
Czytaj dalej
Przedszkole
Wyprawka przedszkolaka [LISTA]
Co powinna zawierać wyprawka dla przedszkolaka? Lista niezbędnych rzeczy może się różnić w zależności od placówki. Jednak są pewne elementy wyprawki do przedszkola, które powinien kupić każdy rodzić. Wyprawka dla przedszkolaka:
Czytaj dalej
Przedszkole
Przedszkole państwowe czy prywatne: które wybrać?
Wybór odpowiedniego przedszkola to wyzwanie, w obliczu którego stają rodzice. To jedna z najistotniejszych decyzji w zakresie edukacji, która ma niewątpliwie realny wpływ na przyszłość i sukces dziecka w dorosłym życiu. Czym zatem
Czytaj dalej
Przedszkole
Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?
Kiedy dziecko nie chce chodzić do przedszkola, rodzice zachodzą w głowę, jak je do tego zachęcić. Codzienny bój w przedszkolnej szatni jest straszny zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców.
Czytaj dalej
Przedszkole
Pierwszy rok w przedszkolu
Pójście dziecka do przedszkola to bardzo ważne wydarzenie w życiu rodziców. Mamy ze łzami w oczach myślą o tym, że ich maluch powoli zaczyna wyfruwać z gniazda, że coraz częściej
Czytaj dalej