Jest alternatywa dla kontrowersyjnej książki prof. Roszkowskiego. Nowy podręcznik do HiT zaakceptowany przez MEiN

Podręcznik do HiT-u, który wzbudził w minionych tygodniach tak wiele kontrowersji i emocji w końcu doczekał się konkurencji. Kilka dni temu akceptację ministerstwa edukacji uzyskała książka od Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych i została dopuszczona do użytku w szkołach. Nauczyciele i uczniowie zyskali tym samym alternatywę dla mocno dyskusyjnej publikacji, co do której wysuwano również szereg zastrzeżeń o charakterze merytorycznym. Czym wyróżnia się nowy podręcznik do HiT?

Decyzja MEiN. Nowy podręcznik do HiT został zatwierdzony

Nowy przedmiot Historia i teraźniejszość od 1 września już na stałe zagościł w planie lekcji. Zastąpił on Wiedzę o społeczeństwie nauczaną dotąd na poziomie podstawowym w pierwszych klasach szkół ponadpodstawowych. Mimo że pierwsze zajęcia w niektórych placówkach odbyły się już w piątek 2 września, to jednak dotychczas nauczyciele mieli do dyspozycji tylko jeden podręcznik – kontrowersyjną propozycję od wydawnictwa Biały Kruk autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego.

Brak alternatywy był jednak dosyć problematyczny. Ze względu na emocje narosłe wokół książki oraz liczne zarzuty odnośnie do jej warstwy merytorycznej, znaczna część nauczycieli nowego przedmiotu zdecydowała, że nie będzie z niego korzystać. Jak informuje Inicjatywa Wolna Szkoła, spośród niemal 25, tys. sprawdzonych placówek, zaledwie 53 zamieściły publikację prof. Roszkowskiego w wykazie podręczników. I chociaż prawo oświatowe daje nauczycielom wybór i możliwość prowadzenia zajęć bez podręcznika, w oparciu o własne materiały, to jednak jest to dużo większe wyzwanie i wymaga zdecydowanie więcej zaangażowania i pracy. Dlatego też pedagodzy z pewnością z ulgą przyjmą wiadomość, że w ostatnich dniach ministerstwo edukacji zatwierdziło i dopuściło do użytku nowy podręcznik do HiT, stworzony przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne. Jego autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adam Cisek. Decyzja resortu zapadła w miniony piątek.

Propozycja WSiP jest zdaniem ekspertów bardziej przejrzysta i – co ważne – brak w niej osobistych opinii autora prezentowanych w książce jako jedyne słuszne. W przeciwieństwie do publikacji prof. Roszkowskiego w podręczniku nie krytykuje się osób o poglądach lewicowych czy liberalnych, a konserwatyzm nie jest przedstawiany jako jedyny słuszny system wartości. Od teraz nauczyciele w Polsce mają jednak wybór i nie muszą korzystać z podręcznika z wydawnictwa Biały Kruk.

Zobacz: Czy religia jest obowiązkowa 2022? Zapowiedzi ministra zaniepokoiły rodziców

Kontrowersyjna książka prof. Roszkowskiego ma konkurencję

Podręcznik prof. Roszkowskiego uzyskał akceptację MEiN jako pierwszy, już 1 lipca tego roku. W momencie rozpoczęcia roku był zatem jedyną dostępną opcją dla nauczycieli przedmiotu, chociaż WSiP złożył wniosek o dopuszczenie swojej publikacji już 22 czerwca 2022. Wydawnictwo Biały Kruk zgłosiło swoją propozycję co prawda już 12 maja, ale – jak się okazuje – na pozytywną decyzję nie musieli czekać aż tak długo – cała procedura zakończyła się w niecałe dwa miesiące.

Wiadomo, że podręcznik od Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych to nie ostatnia książka do HiT, która może trafić do szkół. Swoje propozycje do ministerstwa edukacji zgłosiły również Wydawnictwo SOP Oświatowiec z Torunia oraz Operon.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo