Czy oparzenie w ciąży jest niebezpieczne i może zagrozić dziecku?

Oparzenia nigdy nie są przyjemne, towarzyszy im ból, pieczenie i inne dolegliwości. U ciężarnych dochodzi jeszcze strach o bezpieczeństwo dziecka. Czy jest on zasadny? Czy oparzenie w ciąży może być szkodliwe dla płodu, oraz co powinna zrobić ciężarna, jeżeli ulegnie oparzeniu?

Czy oparzenie w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka?

Oparzenie brzucha w ciąży oprócz bólu często jest powodem paniki przyszłej mamy, która zastanawia się, czy może ono zaszkodzić maleństwu. Na szczęście dziecko chronione jest przez grubą warstwę skóry, tkanek, łożyska i płynu owodniowego, więc oparzenie w żaden sposób go nie dotyka.

Zdecydowanie groźniejsze dla dziecka mogą być oparzenia słoneczne w ciąży, przede wszystkim ze względu na podwyższoną temperaturę ciała. Jeżeli ciężarna nie ma medycznych przeciwwskazań do opalania, jak najbardziej powinna przebywać na słońcu i czerpać witaminę D niezbędną dla niej i maleństwa, jednak we wszystkim trzeba zachować umiar. Jeśli przyszła mama dozna poparzenia słonecznego, zagrożeniem jest przegrzanie organizmu.

Kobiety ciężarne mają podwyższoną temperaturę ciała. Jeżeli dodamy do tego jeszcze zbyt długie przebywanie w upale, temperatura wzrośnie jeszcze bardziej, co może negatywnie odbić się nie tylko na zdrowiu i samopoczuciu matki, ale również na zdrowiu dziecka. Z tego względu w ciąży należy podjeść z rozwagą i zdrowym rozsądkiem do opalania. W godzinach o najmocniejszym nasłonecznieniu i promieniowaniu UV lepiej pozostać w zacienionym, chłodnymi miejscu, a na spacery czy plaże wybierać się o poranku lub po południu.

Pierwsza pomoc przy oparzeniach w ciąży

Przez całe długie 9 miesięcy mogą przytrafić nam się różne rzeczy, w tym także oparzenie herbatą lub żelazkiem. Kiedy mamy do czynienia z niewielkim zaczerwienieniem i obrzękiem, pierwsza pomoc polega na dłuższym schładzaniu zranionego miejsca, na przykład poprzez polewanie zimną wodą. Następnie możemy zastosować domowe sposoby łagodzenia skutków oparzeń. Zimna woda przyniesie ulgę oraz schłodzi poparzone tkanki i zapobiegnie dalszemu uszkodzeniu. Jeżeli jednak mamy do czynienia z poważniejszym oparzeniem, konieczne będzie zgłoszenie się do szpitala.

Co na oparzenie w ciąży?

Ciężarne często mają problem z leczeniem różnego rodzaju schorzeń i dolegliwości. Większość leków nie jest przeznaczona dla kobiet w ciąży, ponieważ substancje czynne przenikają do krwi. Aby nie zaszkodzić maluchowi, należy unikać zażywania środków farmaceutycznych w ciąży, zwłaszcza na własną rękę. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy lekarz podejmie decyzję, że jest to konieczne dla zdrowia matki. Przyszłe mamy muszą zatem sięgnąć do zasobów medycyny naturalnej i uciekać się do domowych sposób radzenia sobie z przeziębieniem, katarem czy oparzeniami w ciąży.

Domowe sposoby na oparzenia

Oparzenia I i II stopnia możemy leczyć domowymi sposobami. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, na początku konieczne jest schłodzenie oparzonego miejsca, najlepiej pod strumieniem zimnej wody. Powinno to trwać od 15 do 30 minut. Po schłodzeniu zranionego miejsca należy delikatnie osuszyć je jałowym gazikiem i nałożyć na nie czysty i suchy opatrunek, który trzeba co najmniej raz dziennie zmieniać. Jeżeli pojawią się bąble wypełnione płynem, nie wolno ich przebijać.

Do znanych i skutecznych domowych sposobów łagodzenia skutków oparzeń zaliczamy:

  • okłady z miodu
  • napar z rumianku
  • napar z nagietka
  • napar z bzu czarnego
  • wyciąg z aloesu

Wymienione produkty mają właściwości bakteriobójcze i regenerujące, dlatego ich regularne stosowanie skutecznie wspomoże proces gojenia. Lekkie oparzenia goją się samoistnie w przeciągu około 10 dni. Przyszłe mamy, które zastanawiają się co stosować na oparzenie herbatą czy żelazkiem w ciąży, spokojnie mogą spróbować zastosować wyżej opisane metody. Jeżeli rana nie będzie się goić lub pojawi się gorsze samopoczucie, gorączka, czy ostry ból, ciężarna niezwłocznie powinna skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem prowadzącym ciążę.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo